logo

10.Ülke 10.Şehir İtalya – Floransa

Rota: İtalya ve bizler için uyumaya devam… Fransa-İtalya arası biraz uzun sürecekmiş.

İsviçre sınırından geçiyoruz.
Mor inek göremedik ama herkes cama yapışık şekilde yolculuk devam ediyor. Sağolsun Serpil hemen bize Milka drajelerden ikram etti:)))
Muhteşem bir yer, resmen tablo gibi. Küçükken TRT2’de Bob Ross adında bir ressam vardı. Onun resim yapışını seyrederdik. Şu dağların arasına bir ev gerek der, off resmi bozacak şimdi derken başka bir güzellik çıkardı. Aynı o hesap. Zürih Gölü kıyısı, kutu kutu evler ve ucu bucağı yemyeşil ağaçlar…

Buraya da geleceğim şimdilik hoşcakal İsviçre. Buraya kadar gelmişken yolda bir markette durup çikolata almayı da ihmal etmemiştik – yolu düşecek olanlara duyurulur!

Floransa: Sen nasıl bir yersin öyle… Eserler her adım başı, nasıl yani diyor insan hangisine bakacağım, sahi bunlar mermer mi? Sanki kıyafetleri kırışmış gibi bu ne detay, ayy kafam karıştı bunlar birbirine mi benziyor deyip durdum yol boyu. Rönesansın doğum yeri olarak biliniyor. Bir çok sanatçının yaşadığı bir şehir. Her yer sanat galerisi, müzelerle dolu.

Piazza Del Signoria (Signoria Meydanı) : Meydanın ortasında  çeşme var. Havuzun ortasında mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve  deniz kızları ve erkek deniz tanrıları.
Gökçe arkadaşımızın verdiği bilgiler, kendisi önceden İtalya’da bulunmuş, ne güzel her eseri biliyor…
Michelangelo’nun ünlü heykeli Davut’un bir kopyası var. (aslı academia  müzesinde) daha bir çok heykel var ama yanına yaklaşmak yasak, başlarında bir de polis duruyor gün boyu.
Arno Nehri’nin üzerindeki Eski Köprü Floransa’nın 2.Dünya Savaşı’ndan zarar almadan çıkan tek köprüsüymüş.
Kentin en önemli kilisesi Santa Maria del Fiore ve bu alan gecenin bir vakti Caner’in pıtırcıklarıyla yani bizler (interbus grubu) ile oturduğu yer olarak bilinir bundan sonra bizim için:))))
Tabi merak da etmedik değil. Gecenin o vakti Caner o gülleri neden aldı diye. Gökçe diye seslenmişti ama Gökçe yoktu sanırım o alanda….
Otobüste öğrendik ki; Gökçe’nin sevgilisi rica etmiş Caner’e, gülleri Gökçe’ye vermesi için…. Muhteşem bir sürprizdi. Kutluyoruz.
İtalya’da 2 gün kalacağız daha görülecek çok yer var…
Yolumuz uzun haydi devam…
Interbus seyahatim sırasında gidilen şehirlerdeki anılarımı, izlenimlerimi ve yorumlarımı okumak için diğer yazılarıma da göz atabilir ve Floransa’da Gezilecek Yerler linki üzerinden bu şehirdeki gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir