logo

Vatikan Gezi Rehberi

Vatikan Şehri, görselliğiyle göz kamaştıracak özelliktedir. Adını üzerinde bulunduğu tepeden alan, Ortaçağ’da veba salgınlarının kaynağı olan bir bataklığın çevrelediği Vatikan, 600 yılı aşkındır papanın ikametgahı, Mussolini’nin 1929’da imzaladığı Laterano Antlaşması’ndan bu yana da İtalya’dan bağımsız özerk bir devlettir.

13626596_1637707603213076_175999501115087707_n

Vatikan’da Gezilecek Yerler :

* Aziz Petrus Meydanı. Vatikan’ın en ünlü meydanıdır. Ünlü heykeltraş Gian Lorenzo Bernini, meydanın bugünkü sütunlu mekanlara ve düzene sahip olmasında büyük çaba harcamıştır. Meydanın ortasında elips alan çevresinde fıskiyeli bir havuz yer alır. Orta kısmında ise Papa V. Sixtus tarafından diktirilen 25,5 m yüksekliğinde bir Mısır dikilitaşı bulunur. Papa her yıl meydanda toplanan Katoliklere seslenir.

* Aziz Petrus Bazilikası. Her yıl binlerce Katolik, ibadet için Aziz Petrus Meydanı’ndaki bazilikaya gelir. Bazilikanın önünde Papa’yı korumaya yeminli İsviçreli muhafızları görürsünüz. Roma’nın en büyük 4. bazilikası, 60.000 kişilik kapasiteye sahip.

* Vatikan Müzesi, dünyanın en değerli müzesi olarak kabul edilir. Büyüleyici merdivenlerden yürürken Rafael Odaları insanı kendisine hayran bırakır. Tavandaki harika freskler göz kamaştırıcıdır.

* Sistina Şapeli. Vatikan Müzesi’nin en önemli bölümü, Papa 4. Sixtus için yaptırılan Sistina Şapeli’dir. Şapeldeki freskler, duvar panoları ve sanat eserlerinin her biri çok değerlidir. Michelangelo tarafından yapılan “Adem’in Yaratılışı” sahnesi, şapelin en değerli eseridir.

 

Vatikan sadece 5 km2’lik yüzölçümüyle Dünya’nın en küçük ülkesi olsa da, enerjisi ve estetiğiyle en büyükleri arasına girmeyi hak eden bir ülkedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir