Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Hollanda’nın başkenti, ancak ülke, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetiliyor. 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan kentin adı, ilk kurulduğu zamanlarda ırmağın üzerine kurulan su bendi (dam) olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olmasından gelmiş. Amsterdam Gezi Rehberi :

Amsterdam kesinlikle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Yüzün üzerinde kanalın böldüğü ve doksana yakın adacıktan oluşan bu şehirde kanal kenarları cıvıl cıvıl, sokaklarda pek çok kafe var ve her köşede binlerce bisikletli görülüyor. Birbirine yakın kanallar boyunca yürüyerek şehir merkezini ve 17. yüzyıldan kalma yapıları keşfedebileceğiniz özgürlükler şehri Amsterdam Belediye’sinin simgesi XXX’tir. 400’ün üzerinde köprünün bulunduğu bu şehirde en çok kullanılan ulaşım aracı bisiklettir. Bisiklet kültürünün en yaygın olduğu kentlerden biri olan Amsterdam’da trafikte öncelik bisikletlilerindir, daha sonra yayalar ve araçlar geliyor. Yaya yolu olduğu kadar bisiklet yolu da bulunan Amsterdam’da 1 milyonun üzerinde bisiklet olduğu söylenmektedir.

Şehir merkezinde arazinin az olması nedeniyle binalar birbirine bitişik yapılmış ve oldukça değerlidir. Bizde nasıl gecekondu kültürü varsa bu şehirde de kanallara demirlemiş tekneler ve içerisinde yaşamını sürdüren ailelere rastlanabilmektedir.

Coffeeshoplarda esrar ve esrarlı kek olan space cake temin edilebilmektedir ayrıca şehrin bazı noktalarındaki shoplarda sizi zehirleyerek halüsinasyon görmenizi sağlayan magic mushroom adı verilen mantarlar satılmaktadır. Bunların dışında hediyelik eşya satan dükkanlarda esrarın tadını ve kokusunu hissedebileceğiniz fakat uyuşturucu etkisi bulunmayan yeşil renkli şekerlerin tadına bakabilirsiniz.

Eskiden günlük yaşamda kullanılan ve Hollanda’nın bazı köylerinde hala kullanılan tahta ayakkabılar şehir merkezindeki hediyelik eşya dükkanlarından satın alınabilir.  Ayrıca Hollanda laleleriyle ünlü olduğundan yine bir çok yerde, evinizde ya da bahçenizde yetiştirmek üzere lale soğanı temin edebilirsiniz.

Amsterdam’ın diğer enteresanlığı da, her köşe başı görülebilen sokak tuvaletleri. Sadece erkeklerin kullanımına sunulmuş olan bu yarım paravan şeklindeki tuvaletler, çok yoğun kullanılmakta. Bu güzel şehirde gezerken bir bisiklet kiralayıp Amsterdam’ı Amsterdamlılar gibi yaşamalısınız.

Amsterdam Gezi Rehberi : Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Amsterdam gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Amsterdam Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Dam Meydanı

Şehrin merkezi olan Dam Meydanı, şehir turlarının başlangıç noktası. Merkez tren istasyonu Amsterdam Centraal’ın önündeki Damrak Caddesi’nden aşağı doğru inerek Dam Meydanı’na ulaşılabilirsiniz. Bu meydanda bulunan büyük bina, Amsterdam Kraliyet Sarayı’dır.

dam meydanı

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Dam Meydanı’nın en görkemli yapısı Amsterdam Kraliyet Sarayı’dır. Saray hala Hollanda kraliyet ailesi tarafından resmi törenler için kullanılır. Sarayın içindeki eşyaların çoğu Napoleon’a ait. Başlarda belediye binası olarak yapılan bina daha sonra kralın isteği üzerine kraliyet sarayına dönüştürülmüştür.

amsterdam kraliyet sarayı

Madame Tussauds Müzesi Amsterdam

Dünyaca ünlü isimlerin balmumu heykellerinin bulunduğu müze.

madame tussauds müzesi amsterdam

Red Light District (Kırmızı Fenerli Sokak)

Dam Meydanı’ndan yürüyerek dünyaca ün kazanmış Red Light Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan bu alanda dünyanın farklı yerlerinden gelen hayat kadınları oda kiralayarak kendilerini pazarlıyor. Yine bu bölgede coffeeshoplara denk gelebilirsiniz. Eski Kilise’nin olduğu yerdeki mekanlarda karnınızı doyurabilirsiniz.

Şehrin umuma açık, legal genelevleriyle dolu bölgesi. Seks işçisi kadınların çıplak vücutlarını camekanların ardından görücüye çıkardığı bu bölge, yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yer. Fotoğraf çekimine izin verilmeyen bu özel yerlerde, en azından kadınların gösterileri ilgiyle izlenebilir. Amsterdamlılar ise günlük rutinlerinin içinde buraya o derece ilgi göstermez.

amsterdam red light district

Museumplein

Hollanda’nın en önemli müzelerinin bulunduğu bu alana, şehir merkezinden 2 numaralı tramvay veya bisiklet kiralayarak ulaşabilirsiniz. Meşhur I AMSTERDAM yazısı Museumplein isimli bölgede bulunmaktadır.

museumplein

Amsterdam Damrak Caddesi

Şehrin en meşhur caddelerinden biri.

damrak caddesi

Amsterdam Centraal

Şehrin merkez tren istasyonu.

amsterdam centraal

Nieuwe Kerk

Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın hemen sağ tarafındaki bu yapı Yeni Kilise olarak adlandırılan Nieuwe Kerk.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh’un en büyük koleksiyonu ve Hollandalı post-ekspresyonist ressamların tabloları sergilenir.

Anne Frank’ın Evi

Anne Frank ve ailesinin, Hitler’in Yahudi katliamından kaçmak için, başka bir aile ile birlikte 2 yıl boyunca saklandığı ev. Bu evde kaldıkları süre boyunca Anne Frank bir günlük tutmuş. 2 yıl sonunda ev polis tarafından basılmış ve ailenin her üyesi Polonya’daki farklı bir toplama kampına gönderilmiş. Baba Frank, Kızıl Ordu’nun gelmesiyle kamptan kurtulmuş ve kızının günlüğünü bastırmış. 60 dile çevrilen kitap, en çok satanlar listesine giren bir kitap.

Rembrandtplein

Hollanda’lı ressam Rembrandt’ın yaşadığı ev.

Rijksmuseum (Ulusal Müze)

Müzede Rembrandt’ın en önemli eseri Night Watch ve Frans Hals ve Johannes Vemeer gibi ünlü sanatçıların eserleri olmak üzere 8.000 eser sergilenmektedir.

Oude Kerk

Amsterdam’ın en eski ve en büyük kilisesi, 13. yüzyılda ahşap bir kilise olarak yapılmış. Günümüzdeki Gotik yapı ise 14. yüzyıldan kalma.

Heineken Experience

Amsterdam Çiçek Pazarı – Bloemenmarkt

I Amsterdam

Vondelpark

Amsterdam Kanalları

Şehrin merkezine vardıktan sonra 1 ya da 2 saatlik kanal turlarına katılabilirsiniz. Amsterdam’ın ünlü kanalları, 17. yüzyılda su taşkınlarını önlemek ve kurak bölgelere su taşımak için yapılmış. Siz de kanal turlarında şehrin kendine has mimarisini yakından görebilir, kanalların üzerindeki köprüleri fotoğraflayabilir ve de yıkık dökük teknelerin oldukça pahalı ‘kanal ev’lere dönüştürülmüş hallerini hayretle gözlemleyebilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi : Amsterdam’da Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Yenir?

Genel olarak kendine özgü çokça yemeği bulunmayan Amsterdam’da en önemli şey peynirdir. Pek çok mutfaktan izler görmek mümkündür. Çevre ülkeler ile kültür etkileşimi olduğu açıkça görülüyor. Et ve sebzelerin karıştırıldığı yemekler tercih ediliyor. Ayrı ayrı sipariş edildiğinde ise etin yanında sebze, sebzenin yanında et mutlaka oluyor. Meyve aromalı içecekler alkollü ya da alkolsüz her yerde mevcut. Deniz ürünleri ve özellikle ringa balığı hemen her öğün için olmazsa olmazları. Kahvaltıda dahi deniz ürünü servis edilmesi olağan. Ancak deniz ürünleri çok sevilse de turistik açıdan en önemli yiyecekleri peynir ve patates kızartması. Klasik olmayan ve değişik tatlarda olan bu iki yiyecek mutlaka denenmeli.

Coffe shoplarda satılan spacecake turistlerin en çok tükettiği gıdalardan biri olsa da Amsterdam’da yemek için bir çok alternatif bulunmaktadır. Şehri ziyaret edenlerin tercih ettiği bir diğer yemek ise hemen her sokakta bulabileceğiniz patates kızartması. Yine de bu şehirde döner, ayran bile bulmanız mümkün. Dünyaca ünlü Amstel birası ise en çok tercih edilen içecek.

Amsterdam’da Nerede Yenir?

 • Peynir: Gouda ve Edam en ünlüleri olmak üzere, ülke genellikle peynirleri ile bilinir. Bu yüzden çeşit çeşit peynirleri tadabilirsiniz. Küçük pazarlarda yada peynir dükkanlarında satın alabilirsiniz.
 • Frites (patates kızartması): Burada en çok tercih edilen atıştırmalık patates kızartması. Çeşitli soslarla süslenenlerin yanı sıra yemeklerin yanında ve sade olarak da sunuluyor. Sokaklarda ve gezerken elinize bir kutu patates kızartması alıp gezebilirsiniz ve sosları da tadabilirsiniz.
 • Rijsttafel: Acı soslar ile pişirilen pilavdır. Uzak doğu mutfağından esinlenilmiştir. Klasik bir pilav gibi düşünmeyin ve acı miktarına dikkat edin.
 • Broodjes: Aslında sandviçlere broodjes deniyor. Hemen her yerde bulabileceğiniz bu sandviçlerin Amsterdam’a özgü olması soslarından kaynaklanıyor. Çeşitli malzemeler ve soslarla zenginleştirip satıyorlar.
 • Falafel: Bildiğimiz, nohut unundan yapılan köftelerdir. Türk mutfağında ki haliyle aynıdır. Ancak burada özellikle pita ekmeği ile sandviç yapılanları tercih edilir.
 • Oliebol: Genellikle kış aylarında pişirdikleri bir tatlı türüdür. Ülkeye özgü olan bu tatlıyı mayalanmış hamura elma,üzüm ve turunçgil ekleyerek hazırlarlar. Sonrasında yağra kızartılır ve servis edilir.
 • Jenever: Alkollü bir içecektir. Yeni olanları daha hafifken, eski olanları daha serttir. Cin içkisinden yapılan bir likördür ve meyve aroması kullanılır. Limon,elma,erik gibi çeşitli aromaları bulunur.
Amsterdam Gezi Rehberi : Amsterdam Hakkında Bilgiler
 • Ülke: Hollanda
 • Para Birimi: Euro
 • Dil: Felemenkçe, İngilizce ve Almanca
 • Amsterdam Nüfusu: 805,166 (2013)
 • Telefon Kodu: +31 (Hollanda), 20 (Amsterdam)
 • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526

amsterdam gezilecek yerler

Amsterdam Gezi Rehberi : Bir Interbus Yolcusunun Gözünden Romantik Kanalları, Çiçekli Balkonlarıyla Amsterdam

Biz daha yoldayken, kızlı erkekli arkadaşlarımız bir şeyler konuşmaya başladılar, konuştuklarından Red Light diye bir şey çıkarıyorum ama anlamlandıramıyorum. Türkçesi ‘Kırmızı Işık’ ama Amsterdam ile ilişkisi ne? Bu geziye çıkmadan önce aldığım kapsamlı bir gezi rehberi vardı onda arıyorum yine yok. Dedim bunda da yoksa önemli bir şey değildir herhalde Amsterdam’a indiğimizde, koşun Red Light’a gidiyoruz dedim haydi.

Dar sokaklarından ve kanallarının o hoş sedalı soğuk kaldırımlarından yürüyerek içinde kırmızı ışıkların yandığı ve birer metrekarelik odalara sıkıştırılmış onlarca dans eden yarı çıplak kadınlar gördük! Bu muydu dedim kilometrelerce dil döktüğünüz Red Light? Sonradan öğrendim ki, bu kadınlar ilişki yaşadıkları insanlardan belirli bir miktar para alıyorlar ve zaten buraları devlet tutuyormuş ve bu kadınlara kiralıyormuş. Kentin başka hiçbir yerinde fuhuş olmuyor, yani Red Light dışında fuhuş yasak. Ama şu anekdota da değinmeliyim ki; bu bölge Amsterdam’ın en merkezi yerinde ve bakmayın benim bilmediğime burası dünyaca ünlü bir yer imiş. Yani bizim tabirimizle şehrin göbeğinde bilindik bir yer. Bir anlamda, bu pisliği yok edemeyeceğini anlayan hükümet onları belirli bir çember içine almış ve buralara denetçiler koymuş. Her ufak odanın içinde ayrı ayrı vergi levhası var ve bu kadınlar işçi olarak ta tabir edilebiliyor. Çünkü bu kadınların her yıl, ödedikleri bir vergileri bulunmakta. İşin biraz daha detayına inince bakın nelere ulaştım; Avrupa’da, yüzlerce kız evlerinden iyi bir dans kariyeri için ayrılarak Batı Avrupa ülkelerine göç ediyorlarmış. Bunların birçoğunun sonu maalesef, Amsterdam Red Light District’te kırmızı ışıklı odaların pencerelerde vitrin malzemesi olmak oluyormuş. İşin öyküsel boyutu da var anlayacağınız. Yani buradaki o ufak odalarda, idealleri peşinden gidip böylesi bir duruma gelenler de var Yolunuz düşerse, dünyaca ünlü olduğunu söyledikleri bu mahalleye gidin. Evet evet gidin ve dünya artık ne taraftan dönüyor bir de kendi gözlerinizle görün. Hayatı sadece yaşadıkları yerle sınırlayanlardansanız eğer, tabii ki olduğunuz yerde oturun boş verin(!)

Eğer bir gün bir Avrupa ülkesine yolunuz düşerse ve gece acıkırsanız sizi kurtaracak tek ve en ucuz mekân Mc Donald’s olacaktır bunu sakın unutmayın. Biz de öyle yaptık ve tabiri caizse daldık adından söz ettiğim mekânlardan birinin içine. Siparişlerin hazırlanmasını beklerken lavaboya gidelim dedik ama o da ne! Lavabonun önünde siyahi bir kadın var ve bizden para istiyor, yani anlayacağınız tuvaletler ücretli. İlk kez Türkiye’yi bir konuda takdir ettim o an. Avrupa’da en zor iki şey, en temel iki ihtiyaçmış onu anladım. Biri malumunuz olan, diğeri de su ihtiyacı. Neden bu kadar zor demeyin. Sadece maddi anlamda değil tabii ki, girdiğimiz pek çok tuvalette de kadın erkek ayrımı yapılmıyor. Hani Türkiye’de erkekse pipo, kadınsa topuklu ayakkabı resmi olur. Burada o yok, canın nerde isterse Gözüne kestirdiğin kabine tıklayabilirsin.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, çoğu Avrupa ülkesinin de olduğu gibi tam bir açık hava müzesi aslında… Ayrıca içinde bulundurduğu 200’den fazla resim, 500 çizim ve Japon eserlerle Van Gogh Müzesi’ni ve yine bunun dışında klasik devlet müzesini gezebilirsiniz ama Amsterdam’ın bambaşka bir yüzü olan Jordaan’a uğramadan ayrılmayın. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında ki müzelik kafelerde tüm gece boyunca dostlarınızla renkli vakitler geçirebileceğiniz bir yerdir burası. Hatta burası için, Kanal Boyu Evleri Müzesi’de denilmektedir.

Menü