Aşk Çeşmesi – Roma

Agustus Roma İmparatoru iken, savaş döneminde bir grup asker günlerdir su içememiştir. Yorgunluk ve susuzlukla bitap düşen askerler su ararken güzel bir kızla karşılaşırlar. Bu güzel kıza nerede su bulabileceklerini sorarlar ve kız askerlere bir yer gösterir. Askerler çok inanmasalar da kızın gösterdiği yeri kazarlar ve gerçekten de su bulurlar. Askerlerden sonra da su akmaya devam eder ve Agustus’un damadı bu suyu, su kemeri ile Pantheon‘a kadar ulaştırır. Güzel kız ve askerler gerçekten var mı bilmiyoruz ancak Vergine isimli su kemeri tarihi kaynaklarda çokça geçmektedir.

Çeşmenin gerçek adı La Fontana di Trevi‘dir ve Türkçe karşılığı Üç yol Çeşmesi’dir. Aşk Çeşmesi ismi genellikle ülkemizde kullanılır. Hikaye ve sinemalarda sıkça yer verilen çeşmede çekilen romantik sahneler lakabının sebebidir. Aslen ise ismini üç yolun kesişme noktasından aldığı kabul edilir. Diğer bir rivayet de, üç adet yer altı kaynağının birleşiminde olmasıdır. Aşk Çeşmesi adını nasıl alırsa alsın, namını hak edecek kadar incelikle yapılmış bir eserdir.

Bir çeşmeden ziyade abide gibi duran yapının inşaası 1732 yılında başlamış ve 30 yıldan biraz uzun sürede tamamlanmış. Aşk Çeşmesi’nin ortasında, asıl heykel Neptün’dür. Neptün mitolojide deniz tanrısı olarak bilinir. Neptün’ün sağ ve sol yanlarında Tritron vardır. İlk basamaktaki kız figürü, çeşmenin hikayesinde askerlere su veren kızdır. Ortada ve aşağı kısımda Poseidon at arabasını sürmektedir. Heykellerden de anlaşıldığı üzere, bakire ve güzel genç kız hikayesi çeşmeye ustalıkla işlenmiştir. Sanatçı Nicolo Salvi eseri olan Aşk Çeşmesi kesinlikle bir bakıp geçilemeyecek derece özenle inşaa edilmiştir.

Çeşmeye para atmak gibi yaygın bir inanış vardır. Aslında batıl bir inanç olduğu ve buradan toplanan paraların Roma’da restorasyon çalışmalarına ya da yardım kuruluşlarına ayrıldığı bilinir. Her yıl milyonlarca euro gelir getiren bu inanca siz de sahipseniz bir deneme yapınız elbette. Çeşmeye para atmak iki sebeple yapılır. İlk inanış Roma’ya ölmeden önce tekrar gelmek, ikincisi ise gerçek aşkı bulmaktır. Para, sağ elle sol omuz üzerinden ve çeşmeye sırtımız dönük şekilde yapılır. Şimdiden bol şans…

Para atıp çeşmeden hemen uzaklaşmayın. Akşamları çok sakin ve gösterişli bir yer haline geliyor. Elinize bir kahve alıp kenardaki basamaklarda oturabilirsiniz. Gündüz olduğundan çok daha etkileyici ve keyifli olduğu muhakkak. Burada daima kolluk kuvvetleri oluyor. Aşk Çeşmesi içine girmeyi bırakın, suya elinizi sokmak bile yasak. Bu sebeple sık sık görevlilerin düdük seslerini duyabilirsiniz. Kesinlikle seveceğiniz ve hayranlık duyacağınız bir yapı olduğunu düşünüyoruz. Umarız dilekleriniz gerçek olur, olmasa bile çok özel bir çeşmeyi ziyaret etmiş olacaksınız.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü