Barselona Katedrali – Barselona

Uzun, sivri kuleleri ve cephe oymalarıyla hemen anlaşılacağı üzere gotik mimariye sahip Barselona yapılarından biridir. Romalıların, dini inançları yüzünden idam ettiği Eulalia anısına inşaa edilmiştir. Rivayete göre Aziz Eulalia çırılçıplak soyularak bir direğe bağlanır ve bu şekilde ölmesi için sokakta tek başına bırakılır. Bahar zamanı olmasına rağmen kar yağmaya başlar ve kar Aziz Eulalia’nın bedenini kaplayarak onun ölmesini engeller. Bu duruma sinirlenen Romalılar bu kez onu, içi bıçak dolu bir fıçıya sokar ve caddeden aşağı yuvarlar. Halen Aziz Eulalia’nin cenazesi Barselona Katedrali’nde bulunmaktadır.

Barselona Katedrali’nin bulunduğu yerde önceleri Santa Lucia Şapeli ve avluda bir Roma tapınağı bulunmaktaydı ve katedral bunun üzerine inşaa edildi. Yapımına 1298 yılında başladı. 2. Jaume’nin (Aragon Kralı) isteğiyle başlanan inşaat ancak 20. Yüzyılın başlarında bitirilebildi. Gerçek ve uzun adı Holy Cross and Saint Eulalia (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia) yani Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali’dir. Ancak kentin en önemli dini yapılarından biri olduğundan Barselona Katedrali olarak anılmaya başlanmıştır.

Ön cepheyi 1408 yılında Charles Walters çizmiştir ve yapı tamamlanana kadar bu plan uygulanmıştır. Gotik mimarinin en seçkin örneklerinden kabul edilen ön cephe üzerinde simgeler taşır. Bu simgelerin en çok göze çarpanı 100 melekten oluşan heykellerdir. Ön cephe 1889’da bitmesine rağmen ortadaki büyük kule 1919’te bitmiştir. İki yanda bulunan birbirinin aynı iki kule ve ortadaki büyük kule ile bunların vitray süslemeleri, oymaları ve heykelleri çok göz alıcıdır. Avluda St. Eulalia’ya uygulanan 13 cezanın temsili için, 13 Roma kazı bulundurulur. Kimi rivayetler ise St. Eulalia’nin öldüğünde 13 yaşında olduğunu ve kazların bunu simgelediğini söyler. Bu kazlı yoldan Katedrale geçilir. Bahçesi, bahçedeki havuzu, yüzyıllardır yerinde duran palmiyeler ve kemerli yolu Barselona Katedrali’nin güzelliğine güzellik katar.

İç kısmı genel olarak gotik ortaçağ ve rönesans tarzıdır. Bu iyi harmanda Mesih Şapeli en iyi gotik mimari eseri sayılır. Süslü ve oymalı koro sıraları ise ilgi çekici diğer bir kısımdır. Koro sıraları Juan de Borgonya’nın hanedan simgeleriyle doludur ve çeşitli idamları hatırlatır şekildedir. Kilisenin ismini aldığı St. Eulalia’nın bir heykeli de burada bulunur. Avrupa’nın koruyucusu sayılan St. Benet adına bir şapel de vardır ve genel olarak dini inançlara ve rivayetlere eksiksiz yer verilmiştir. Hatta Christ of Lepanto Şapeli, Osmanlı’lar ile olan savaşı anımsatır. Hikayeye göre leponto savaşı sırasında tüm gemiler bir bir batarken, içinde haç olan bir gemi son anda kurtulmuştur. Haçın olduğu kısım sayesinde kurtulan bu gemi, Osmanlı’ların savaşı kaybedeceğine işarettir denmiştir. Barselona Katedrali içinde bu haç hala sergileniyor.

Barselona Katedrali Ziyaret Bilgileri

Buraya metro ile ulaşılabiliyor. Liceu ve Jaume 1 metro hatları kilise güzergahında. Sabahları 8’de açılıyor ve 19:30’da kapanıyor. Bazı aylarda ve günlerde bu saatler değişiklik gösteriyor. Ağustos ayı içinde, Pazar günleri hariç ücretsiz. Diğer aylarda fiyatlar dönemsel değişiklik gösteriyor ancak çok pahalı olmuyor. Hem içeriden, hem de dışarıdan bakınca son derece görkemli ve etkileyici bir yapı olan olan Barselona Katedrali gerçekten de kent içinde ki en muhteşem yapılardan. Özellikle mimariye ilgisi olanların muhakkak görmesi gereken bir eser.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

barcelona katedrali

Menü