Belgrad Gezi Rehberi

1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,7 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulmuştur  Şehrin tarihi merkezini (Stari Grad) ve yeni yerleşimlerini (Nova Beograd), Sava Nehri ikiye ayırıyor. Sırpça’da ‘Beyaz Şehir’ anlamına gelen Belgrad, bir çoğu restore edilmemiş, yaşanmışlık kokan tarihi binalarıyla hızla gelişen bir şehir. Belgrad Gezi Rehberi :

Orta Çağ boyunca Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hâkimiyetine giren şehir 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girerek sancak ünvanı almış ve Osmanlı Avrupa’sının ve Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olmuştur. Daha sonra siyasi boşluktan yararlanarak Avusturya- Macaristan İmparatorluğu’nun kendi topraklarına kattığı bölge, 1918 de imparatorluğun yıkılmasıyla Yugoslavya’nın başkenti olmuştur.

Stratejik konumu nedeniyle, tarih boyunca sayısız savaşa sahne olmuş ve defalarca yerle bir edilmiş bir şehir olmasına rağmen Tuna ve Sava nehirlerinin kenarında kurulmuş olması, yemyeşil ve kocaman parkları, binaları ile ayrı güzel bir şehirdir. Birbirine çok benzeyen diğer Avrupa şehirlerinden farklı, kendi karakterine sahip olan şehirde Yugoslavya’nın sosyalist geçmişinin ve Sırpların milliyetçilik duygularının yüksek olmasının da etkisi var. Sırp halkı aynı zamanda eğitimli de bir halk. İngilizce bilen nüfus sayısı çok fazla. Taksi şoförleri bile İngilizce biliyor.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulmuştur. Şehir stratejik konumundan dolayı 200e yakın savaş gördü ve bir çok kez yerle bir edildi. Tarih boyunca bir çok devletin himayesine giren şehir 1521 yılında Osmanlı himayesine katılarak Osmanlı’nın ve Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri haline geldi. Osmanlı döneminde son şeklini alan Kale ve meydanı (Kalemegdan) görülebilir. Restoran ve kafeleriyle bilinen Skadarlija ve Knez Mihajlova caddeleri gezilebilir. Magacin, Stefan Braun, Freestyler şehrin ünlü gece kulüplerinden. Balkanlardaki en büyük klise olan Aziz Sava Klisesi ziyaret edilebilir.

Şehirde 1995 yılında Nato ve Hırvatistan işbirliği ile bombalanan binalar halkın o günleri unutmaması için öylece bırakılmıştır. Bu harekata amerikanın koşulsuz her türlü destek vermesinden dolayı sırplar amerikalıları sevmemekte öyle ki amerikan büyükelçilik binasının pencereleri bile tuğla ile kaplıdır.

Kentin en büyük meydanına ismini veren 3. Mihailo Obrenovic modern Sırbistan’ın en aydın yöneticisi olarak ülkesinde yasa düzeninin temellerini atmış ve Osmanlı Devleti’ne karşı bir Balkan federasyonu kurmaya çalışmıştır. Osmanlıya karşı dağılmış Sırpları toplayarak Osmanlı askerlerini ülkeden atmış ve fiilen bağımsızlık sağlamıştır.

Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Sırbistan’a M.Ö. 4. yüzyılda Keltler, M.Ö. 3. yüzyılda Romalılar gelmiş. 1521’de Osmanlı tarafından ele geçirilen Belgrad, 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış.

Yugoslavya Krallığı’nın başkenti olan Belgrad, 2. Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğramış. Tito yönetimindeki Sovyet ordusu tarafından Alman işgalinden kurtarılmış ve iç savaş nedeniyle parçalanan Sırbistan ve Karadağ’dan Sırbistan’ın özerk yönetimli başkenti olarak kalmış.

Slobodan Miloşeviç insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı görev başındayken Uluslararası Adalet Divanı’na verilen ilk devlet başkanı. Bosna Savaşı’ndaki kayıpların en önemli sorumlularından olan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, 2001’de yargıya teslim edilmiş. 2002’de Lahey’deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde, hakkında açılan 66 ayrı davadan yargılanmaya başlanmış. Miloşeviç hakkında soykırım, soykırıma yardakçılık, cinayet, işkence, siyaset, din ve ırk temelli infaz gibi suçlamalar yer almış. 2006’da yargı süreci tamamlanmadan hücresinde hayatını kaybetmiş.

Sırpların Müslümanlara uyguladığı baskıları durdurabilmek için 1999’da Belgrad’a NATO bombardımanı olmuş. Bazı binalarda hala duran mermi izleriyle saldırının izlerini görmek ve o sıkıntılı günleri hissetmek mümkün. Belgrad 115 savaşa ve 44 kez yıkıma şahit olmuş bir şehir, ama günümüzde geniş alana kurulmuş, huzur dolu, yemyeşil parklarla dolu. İçinize bolca dolduracağınız oksijen ve gözlerinizi bayram ettirecek doğal güzellikler eşliğinde bu başkenti gezeceksiniz.

Sırbistan bayrağında Kiril alfabesiyle yazılmış bir ‘S’ harfi var. Bunun anlamı Sırpça’da her biri S ile başlayan 4 kelimeden oluşuyor: ‘Sırplar’ı Sadece Birlik Kurtarır’.

Belgrad Gezi Rehberi : Belgrad’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Belgrad gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Belgrad Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Kalemegdan

Knez Mihailova Caddesi’nin bittiği yerde başlayan ve ihtişamıyla göz dolduran Kalemagdan Kalesi ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Kalemegdan Parkı, Belgrad’da hem gezme hem de dinlenme amaçlı ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Şehrin simgesi olan kale, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada, 125 m yükseklikteki tepede yer alır. İlk kale M.Ö. 3. yüzyılda Keltler tarafından yapılmış, daha sonra defalarca farklı devletler tarafından işgal edilmiş, yıkılmış ve yeniden yapılmış. Kale bugünkü şeklini 18. yüzyılda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde almış. Kalenin yer aldığı meydanda Kalemegdan Parkı da bulunur.

Kanuni Sultan Süleyman 1521’de Belgrad’ı fethedip adını Kale Meydan olarak değiştirmiş ve daha sonra burası Sırpça Kalemegdan olarak anılmaya başlamış. Şehrin fethi sırasında şehir yerle bir olmuş ve burada yaşayan Hristiyan halk İstanbul’a gönderilmiş. Hristiyan halkın İstanbul’da gönderildiği bölge de bizim ‘Belgrad Ormanı’ olarak adlandırdığımız bölgenin ta kendisi.

The Pobednik (The Victor, Fransa Şükran Anıtı)’nda, Ivan Meştroviç tarafından 1. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerleri anısına yapılan, elinde kılıç bulunan, çıplak erkek heykeli var. Aslında şehir merkezi için planlanmış olan bu heykele halk karşı çıkmış. Anıt bu nedenle şehir merkezi yerine Kalemegdan’a konulmuş ve 1928’den  beri şehrin önemli sembollerinden biri haline gelmiş.

Osmanlı Devleti’nin etkisini yansıtan Stambol Kapija, yani İstanbul Kapısı Kalemegdan Kalesi’nin ana girişini oluşturmaktadır. Kale’ye girdikten sonra karşımıza çıkan Zindan Kapısı ise asıl yapısının bozulmadan inşa edildiği terasıyla ziyaretçilere eşsiz bir nehir manzarası sunmaktadır. Tuna ve Sava Nehir’lerinin manzarasını en güzel şekilde görebileceğiniz yer Kalemegdan. Buradan da şehrin en popüler caddelerinden Mihailova caddesine ve şehir merkezine geçebilirsiniz. Çeşitli cafe ve restoranlarda oturup, bir şeyler içip dinlenebilirsiniz.

Damat Ali Paşa Türbesi

Petrovaradin Savaşı’nda vefat eden Mora Fatihi Damat Ali Paşa’nın türbesi Kalemegdan’ın içinde yer alıyor.

Saat Kulesi (Sahat Kula) ve Osmanlı Topu

Kalemegdan’ın içindeki Saat Kulesi, 18. yüzyıl Avusturya eseri.

1. ve 2. Dünya Savaşı Açık Hava Müzesi

Kalemegdan’da savaşta kullanılan silahların sergilendiği bir açık hava müzesi var.

Sava Kilisesi

Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak da bilinen Sava Kilisesi, Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu olan Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin, Türkler tarafından yakıldığı düşünülen yere inşa edilmiş.

Nicola Tesla Müzesi

Sırp asıllı bilim insanı Tesla’nın anısına yapılan müzede, Tesla’nın yaptığı deneyleri görüp icatlarını deneyimleme şansınız olacak. “Elektriğin tanrısı” olarak anılan Nicola Tesla, radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemi, lazer teknolojisi, radar teknolojisi, mikro dalga fırın, x-ray gibi pek çok buluşa imza atmış.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Tarih öncesi ve erken Sırbistan sanat ve kültürü eserleri sergileniyor. Modern sanat galerisinde de Picasso, Monet, Van Gogh ve Renoir gibi ünlü ressamlara ait eserler var.

Skadarlija (Skadarska) Caddesi

Restoran, kafe, sanat galerileriyle dolu, bohem havası olan, Arnavut kaldırımlı cadde. Özellikle gece canlı müzik dinlemek için geleceğiniz yer burası.

Terazije Caddesi

Belgrad’ın ana caddesi.

Knez Mihajlova Caddesi

Adını ünlü Sırp Prens III. Mihailo’dan alan, Belgrad’ın merkezi ve büyük caddesidir. Cumhuriyet Meydanı adlı kent merkezinden başlayarak Kalemegdan’a kadar uzanır ve sadece yaya trafiğine açıktır. İki yanında bulunan 19. yüzyıldan kalma binalar korunmuş ve tarihi doku ile modern hayat harmanlanmıştır. 2000 yıl kadar önce Romalılar tarafından Kelt’lerin elinden alınan Kalemegdan ve çevresinde kurulan hakimiyet ile Romalılara geçmiş olup buradan Roma’ya uzanan işlek bir forum caddesi kurulmuştur. Osmanlı hakimiyeti sonrası cadde üzerine dönemin batı mimarisinden esinlenilerek farklı farklı tarihi yapılar inşa edilmiştir. Bu yapılar zengin ailelerin ve önemli kişilerin olup Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini taşımışlardır.

Özgün görünümü günümüzde değişmemesine rağmen, binaların kullanım amacı değişmiştir. Eskiden konut olarak kullanılan bu binalar, artık günümüzde mağazalar, kültür merkezleri, kitapçılar, restoranlar, kafeler, konsolosluklar ve havayolu ofisleri haline gelmiştir. Kente geldiğinizde yolunuz mutlaka bu cadde ile kesişecektir. Alışveriş merkezleri,lokantaları ve barları ile geniş yürüyüş yolu, caddenin sosyal hayatın merkezi olmasını sağlamıştır. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar canlıdır. Yılın her mevsimi hareketliliğini koruduğundan gece ışıklandırmaları da özenle yapılmıştır.

Oldukça merkezi bir konumda bulunan ve adeta kentin kalbi olan Knez Mihailova Caddesi, iki yanda bulunan mekanların dışında son derece keyifli bir yürüyüş yolu ve ara sokaklarında keşfedilecek yerler ile doludur. Cadde üzerinde bulunan az sayıda evde zengin kesim,sanatçılar,siyasetçiler yaşar ancak mekanlar ve sokak sanatçıları herkes için eğlencelidir. Meydanda bulunan III.Mihailo heykeli,Ulusal Müze,Ulusal Tiyatro Binası caddenin sanatla da içe içe olmasını sağlıyor. Caddeye geldiğinizde pekçok turistik bölgeye buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Doğu Avrupa’nın en güzel caddelerinden sayıldığından önce burada biraz vakit geçirip, sonra kale,rönesans eserleri,müzeler gibi görülecek yerlere geçmek kolay olacaktır.

Sırbistan’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Knez Mihaliova Caddesi; bir çok tarihi binasıyla kültüre, ünlü mağazalarıyla ekonomiye ve modern kafeleriyle de eğlenceye hizmet veren önemli bir yer konumundadır. Roma ve Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan bahçelere, su kaynaklarına ve binalara sahip olan cadde; 1867 yılından sonra gerçekleştirilen şehir planlamasıyla bugünkü halini almıştır. Caddenin en önemli sembollerinden biri olan Prens Mihailo Heykeli, heykelin solundaki Ulusal Tiyatro binası ve arkasındaki Ulusal Müze; Knez Mihailova’nın kültürel ve sanatsal dokusunu temsil etmektedir.

19. yüzyıl Belgrad mimarisini yansıtan ve çok sayıda Art Nouveau (Yeni Sanat) binasının olduğu caddedeki kafelerde oturup zaman geçirebilirsiniz.

Taş Meydan (Tasmajdan)

Eski binalar yapılırken kullanılan taşlar bu bölgeden çıkarıldığı için meydana bu isim verilmiş. Meydan savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak kullanılmış.

Cumhuriyet Meydanı

Belgrad’lıların buluşma noktası olan Cumhuriyet Meydanı; Prens Mihailo Obrenovic’in atın üzerinde resmedildiği heykeli, Sırbistan Ulusal Parlamentosu ve Posta Merkezi gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

St Mark’s Kilisesi

Taş Meydan’da bulunan, 1835’te inşa edilmiş bir Ortodoks kilisesi. Kilisede İmparator Duşhan’ın türbesi de var. 1941 Belgrad bombardımanında zarar gören kilise, 1931-1936 yılları arasında aslına sadık kalınarak onarılmış.

Bayraklı Camii

1525’lerde yapılan, Belgrad’ta ibadete açık olan tek cami.

Victor Anıtı

Victor Anıtı veya yerel adıyla Pobednik, Kalemegdan Kalesi’nde bulunan bir anıttır. Bu anıtın daha önce Terazjie bölgesine dikilmesi planlanmış; fakat daha sonra bu parkın sınırları içerisine inşa edilmesine karar verilmiştir. Bir elinde şahin, diğer elinde savaş kılıcı olan heykel; Sırbistan’ın bağımsızlığını sembolize etmektedir. 1928 yılında dikilen heykel Balkan Savaşlarında ki Sırp zaferlerinin anısınadır.

Belgrad Gezi Rehberi : Belgrad’da Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Yenir?

Rus, Avusturya, Osmanlı, Macaristan, Yunanistan mutfağından etkilenen geleneksel Sırp mutfağında et yemekleri başrolü alır. Bu yemeklerin hemen hepsi, daha fazla lezzetli olması için kajmak adı verilen, kaymak benzeri bir çeşit krema ile servis edilir. Sırbistan’ın en ünlü yemeği olan ćevapčići, doğranmış dana etinin parmak kalınlığında buzlara sarılıp ızgarada pişirilmesiyle yapılmakta ve küp şeklinde kesilmiş soğanlarla servis edilmektedir.

Şehrin en tanınmış alkollü içeceği olan rakija; erik, üzüm ve naneden yapılan özel bir brendi çeşididir. Şehrin olmazsa olmaz içeceklerinden biraların da Jelen, Lav, MB ve Pils gibi yerli çeşitleri bulunmaktadır. Belgrad’da özellikle yemeklere eşlik eden birçok yerli imalat şarap da mevcuttur.

 • Burek. Bizim böreğimizi sabah kahvaltısında yoğurtla yiyorlar.
 • Cevapcici. Bir çeşit köfte
 • Goulash. Dana etinden yapılan çorba veya yemek
 • Pljeskavica. Domuz eti kıymasından yapılan hamburger
 • Becka snicla. Şinitzel
 • Jelen, Dav ve Pivo. Sırp birası
 • Pelinkovaç. Pelinotundan yapılan acı likör
 • Rakija. Farklı bitki, meyve ve şifalı otlarla yapılan geleneksel Sırp içkisi. Erikle yapılanı en popüler olanı.
Belgrad Gezi Rehberi : Belgrad Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olmayan Sırbistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Dolayısıyla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı ziyaret etmek için Schengen Vizesi veya Sırbistan Vizesi sahibi olmanız gerekmemektedir.

 • Ülke: Sırbistan
 • Para Birimi: Sirbistan Dinarı
 • Dil: Sırpça
 • Belgrad Nüfusu: 1,339 milyon (2010)

belgrad gezilecek yerler

Menü