Brandenburg Kapısı – Berlin

Neoklasik eserlere bir örnek olan Brandenburg Kapısı, on iki sütundan oluşur. Batı Berlin denilen bölgede bulunan kapının yapımına 1788 yılında, Almanya İmparatorluğu döneminde başlanmıştır. 1791 yılında inşası tamamlanan Brandenburg Kapısı’nın yapım amacı Berlin şehrinin giriş yeri olarak tasarlanmıştır. Oldukça gösterişli olan kapının üzerinde bir de ilginç bir hikayeye sahip Quadriga heykeli vardır. Heykelde Quadriga arabasını süren Roma Mitolojisindeki zafer tanrıçası Viktoria ilk yapıldığı yıllarda çıplak olarak tasvir edilmiş fakat Berlin’lilerin bununla dalga geçmesi üzerine daha sonradan üzerine bakırdan bir elbise yapılarak giydirilmiştir.

Ayrıca heykelin başına gelenler bununla da kalmıyor. 1806 yılında Napoleon Bonaparte tarafından çalınarak Paris’e götürülüyor. 1814 yılında Napoleon Bonaparte Alman güçleri tarafından yenilgiye uğratılınca heykel tekrardan Brandenburg Kapısı’nın üzerindeki yerine kavuşuyor. Heykelin başına gelen yorucu serüven bununla da kalmıyor.1961 yılında Berlin Duvarının yapılmasıyla Doğu ve Batı bölgelerinin kesişme noktası olan Brandenburg Kapısı Berlin’in birleşmesiyle beraber üzerinde bulunan heykelin de yönü değişiyor. Doğu Batı Berlin ayrımı varken yüzü batıya bakan heykel birleşmeden sonra diğer yöne çevriliyor. Brandenburg Kapısı şehir merkezi olan Alexanderplatz’a oldukça yakın konumda.

Kapı sütunlarının kusursuzluğu ve yüksekliği ile her devirde oldukça beğenilmiştir. Kapının üzerinde Johann Gottfried Schadow’un yaptığı , üzerinde tanrıça olan dört atlı bir araba heykeli (Quadriga) bulunur. Heykelin üzerindeki Tanrıçanın eline hristiyanlığı sembolize eden kartal ve haç eklenmiştir. Heykel o kadar etkileyicidir ki Napolyon şehri aldığında bu heykeli söktürerek Paris’e taşıtmıştır. Berlin geri alınınca heykel kapıya tekrar yerleştirilmiş ve Nazi döneminde Nazilerin güç ve iktidar sembolü olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kapı ve heykel her dönem şehrin en önemli sembollerinden sayılmıştır.

Kimi zaman kullanıma kapalı hale gelmiş ve bu dönemlerde Almanlar özgürlük sembollerinin bu kapının açılması olduğunu söylemiştir. Halen özenle korunan Brandenburg Kapısı şehirde ilk ziyaret edilen noktalardan biri. Hem tarihteki yeri hem de neoklasizm için iyi bir örnek olması onu değerli kılıyor.

Brandenburg Kapısı Ziyaret Bilgileri

7/24 ziyarete açık olan kapının etrafında gezerken ve kapıyı seyrederken hem tarih hem de sanatsal açıdan dikkate değer noktalar bulunuyor.

Berlin’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

berlin brandenburg kapısı

Menü