Camp Nou – Barselona

Asıl adı Estadio del Camp Nou olan ve daha ziyade yeni saha anlamındaki Camp Nou ismiyle anılan Avrupa’nın en büyük stadyumudur. Eğer sporla ya da en azından futbolla ilgiliyseniz sizi epeyce çekecektir. Stad FC Barcelona takımının kullanımındadır ve bu durum ününe ün katar. Bir dünya kupasına da ev sahipliği yapmıştır ve Katalanların son derece önemsediği bir staddır. Katalanlar her maça sanki milli bir maçmış gibi hazırlanır ve bu şenlik havası turistlerin de çokça ilgisini çeker. Yeni bir stadyum yapılması fikri, eski stad Camp de Les Corts’un kapasite olarak yetersiz kalmasıyla oluştu. Klüp çeşitli gitgellerden sonra inşaata başladı. Camp Nou, mimarlar Francesc Mitjans Miro ve Josep Soteras Mauri tarafından projelendirildi. İnşaat süreci 1954 yılında başladı ve 1957 yılında sona erdi. Stadın yapımı kulübü maddi olarak epey zorladı. Yaratıcı fikirlerle kendilerine finansman sağladılarsa da banka kredileri ve senetler kulübü ciddi bir borç altına soktu.

Camp Nou, günümüze kadar birkaç tadilattan geçti. Bu tadilatlar, basın locası yapımı, Fifa standartlarına uygunluk, ayakta durma yerlerinin oturma yerlerine dönüşmesi ve bakım çalışmalarıdır. Kapasite olarak 100.000’e ulaşılmak istense de bugün, Fifa kurallarına göre 99.000 kapasitededir. Gelecekteki planlarda bu sayının üstüne çıkmak ve Avrupa’nın en büyük stadyumundan, dünyanın en büyük 3. stadyumu olmaya geçmektir. Arazi içinde bir kapalı spor salonu ve bir mini stadyum da bulunur. Böylece kulübe ait diğer branşlar ve B takımı aynı arazi içinde çalışabilir. Kimi zaman buralarda diğer takımlar da misafir edilir.

Stad, meraklıları için oldukça tatmin edici şekilde düzenlenmiş. Ödeme yapmayı kabul ettiğiniz taktirde içeride gezebilir ve kendinize özel bir albüm hazırlatabilirsiniz. Bu albüm içinde stadın çeşitli yerlerinde fotoğraflar, ünlü futbolcularla yapılan fotoshoplar ve kulüp tarihçesi bulunur. Tabii bu esnada kupa ve ödüllerle tarihçelerin olduğu müzeyi, soyunma odalarını, tribünleri, oyuncu koridorunu, branş alanlarını görerek tam bir Camp Nou gezisi yaparsınız. Sesli rehber seçeneği de sunulmuş ancak Türkçe seçeneği şimdilik yok. Oldukça iyi bir anı olmasına rağmen daha az ödemek isterseniz çeşitli noktalarda otomatlarda iyi fotoğraflar çektirebilirsiniz. Kulübün lisanslı ürünlerinin satıldığı oldukça gösterişli mağaza da ilginizi çekecektir. Ben takımlarla ilgilenmem şöyle bir bakayım diyenler için stadın avlusunda kahve dükkanları ve mağazalar mevcut. Hem atmosferi deneyimler hem de buralarda güzel vakit geçirebilirsiniz. Genel olarak sürekli canlı ve hareketli bir ortam.

Camp Nou Ziyaret Bilgileri

Camp Nou geziniz için internetten yada stad girişinden bilet alabilirsiniz. Ulaşım tramvay ile T1,T2,T3 hatlarıyla yapılabilir. Metro kullanmak isteyenler Les Corts,Maria Cristina ya da Palau Real duraklarında inebilirler. Bu duraklardan birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Yine otobüs hatlarının pek çoğu buradan ya da yakınından geçiyor. Tam anlamıyla kime sorsan gösterir durumu geçerli. Ulaşım oldukça kolay olacaktır ve ilgilenenler için unutulmayacak bir anıya ev sahipliği yapacaktır.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

barcelona stadı

Menü