Cannes Gezi Rehberi

Cannes, Fransız Rivierası’nın en ünlü şehirlerinden biridir. Fransa’nın güneyinde yer alan ve özellikle bahar aylarında dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’nin organize edildiği küçük ama adından sıkça söz ettiren bir şehirdir. Cannes aynı zamanda Fransa’nın varlıklı insanlarının yaşadığı şehir olarak anılmaktadır. Cannes Gezi Rehberi :

Oldukça pahalı olan bu şehrin sokakları ve plajları özellikle Mayıs ayında organize edilen Cannes Film Festivali sayesinde dünyanın her yerinden ünlülerle dolup taşar. Sosyal aktivitelerin, sanatsal organizasyonların, balıkçı kasabası olarak tanınan bir yeri nasıl dünyaca ünlü bir şehir haline getirdiğinin resmidir bu şehir.

Cannes, Fransa’nın güneyindeki Fransız Riviera’sında yer alır. Eskinin balıkçı kasabası, günümüzün en gözde ve çekici yerleşimlerinden biridir. Özellikle yaz aylarında kumsal tatili ve film festivali için gelenlerle dolup taşar.

Cannes Film Festivali, kaçırılmayacak bir festivaldir. Her yıl Mayıs ayındaki 2 haftalık festival süresince, Cote d’Azur ünlülere ve paparazzilere ev sahipliği yapar. Ünlülerin kostümlerini sergilediği festival, neredeyse Hollywood’u bile geçmiştir. En iyi filme verilen Palme d’Or (Golden Palm – Altın Palmiye) ödülüne, 2014 yılında Nuri Bilge Ceylan, Kış Uykusu adlı filmiyle layık görülmüştür.

Cannes’da Le Suquet bölgesinde kaliteli, ama yüksek fiyatlı çok sayıda restoran var. Eski balıkçı kasabası olduğundan bu kültürün hala devam ettiği Cannes’da levrek, ıstakoz, istiridye, karides ve ringa en çok tüketilen deniz ürünleri. Bunun yanında peynir ve şarap ta bi’ başka leziz bu şehirde..

Şehir gece hayatı ve casinolarıyla da adından söz ettirir. Gece klüpleri ve barlar, Le Croisette Caddesi ve şehir merkezinde toplanmıştır. Denizi, güneşi, kumu ve de tabii ki dillere destan film festivali ile gelinip görülesi bir yerdir Cannes.

Cannes Gezi Rehberi : Cannes’da Gezilecek Yerler

La Croisette Caddesi

2 km boyunca uzanan yolun bir tarafı kumsal, diğer yanı lüks mağazalar, restoranlar, kafeler ve otellerle çevrilmiştir.

la croisette caddesi

Lerins Adaları

Tekneyle 20 dakika uzakta bulunan İles de Lerins, sakinlik arayanların tercih ettiği bir ada. Adada 16. yüzyıldan kalma bir keşiş manastırı da var.

lerins adaları

Cannes Plajları

İncecik kumu ve parlayan güneşiyle Cannes plajları dolup taşar.

Old Town

Cannes’ın ilk yerleşim yeri, bir Roma kampı olarak kurulmuş.

Marche Forville (Kapalı Pazar)

Gıda ürünleri, çiçekler, hediyelik eşya ürünleri, onlarca çeşit peynir ve Provence şarabı satılır.

Vieux Limanı ve Le Suquet

Yat marinası lüks yatlara ev sahipliği yapar.

Cannes Gezi Rehberi : Cannes’da Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Yenir?

Akdeniz kıyısına kurulmuş olan Cannes, tam olarak bu iklimin damak tadına sahip. Deniz ürünlerinden çeşitli ot ve sebzelere kadar zaytinyağlı yemekler çok seviliyor. Fransız yemeklerinin güzel örneklerini yiyebileceğiniz gibi, çeşitli kültürlerden örnekler görmek de elbette mümkün. Dileyenler hafif ve klasik Akdeniz yemekleri yiyebileceği gibi, Fransa’nın klasikleşmiş yemeklerini de deneyebilir. Kentin, ilk kuruluşunda balıkçı kasabası olması elbette menülerini şekillendirmiş ve deniz ürünlerinin ünlenmesini sağlamış. Genellikle her yemeğin yanında içilen şarapların ise güzel örneklerini bulabilirsiniz. Buraya ilk yerleşen halkların ve keşişlerin etkileriyle çeşitlenmiş yemekleri seveceğinizi düşünüyoruz.

 • Balık: Sadece balık değil, tüm deniz ürünleri kentte taze ve çeşitli şekillerde pişiriliyor. Deniz kıyısı şehir, deniz mahsülü sevenler için bir cennet.
 • Lerina Likörü: Keşişlerin ürettiği likör, Cannes kentine özgü ve son derece lezzetli.
 • Soupe au Pistou: Genel olarak sebze çorbasıdır diyebiliriz. Birçok sebzenin karışımıyla hazırlanır ancak süzme değildir. Sebze sevenler için iyi bir alternatif. Doyurucu ve lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.
 • Saint Honorat Şarabı: Keşişlerin ürettiği bu şarap kent merkezinden biraz uzakta satılıyor. Ancak bazen merkezde de bulmak mümkün. Ev yapımı tadında ve ülkenin en iyi şaraplarından sayılıyor.

Cannes’da popüler mekanlar:

 • The Kingdom Pub
 • Morrison Irish Pub
 • Be First
 • Gotha Club
 • Le Bar a Vin
Cannes Gezi Rehberi : Cannes Hakkında Bilgiler
 • Ülke: Fransa
 • Para Birimi: Euro
 • Dil: Fransızca
 • Cannes Nüfusu:
 • Telefon Kodu: 
 • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526

cannes gezilecek yerler

Menü