Cannes’da Gezilecek Yerler

Cannes’a geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Cannes’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Cannes Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

La Croisette Caddesi

Lerins Adaları

Cannes Plajları

Cannes Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

cannes gezilecek yerler

Cannes’da Gezilecek Yerler

Cannes Gezilecek Yerler denince akla turistik mekanların dışında gece hayatı ve deniz, kum, güneş üçlüsünden başka pek bir şey geldiği söylenemez. Şair Stephen Liegeard, bir şiir kitabında La Cote d’Azur der ve Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir kısmı adını edinmiş olur. Ne adı dersek, elbette French Riviera yani Fransız Rivierası…

Güneyde, rivierada en ünlü kentlerden biri kuşkusuz Cannes’tır. Herkes kendince bir önem atfetmiş buraya. Bazıları zengin ve ihtişamlı yaşamı seviyor, kimileri ise dünyada iz bırakan festivallerini. Gezilecek yerleri öyle uzun uzun listelemeye gerek kalmayacak kadar küçük kuşkusuz. Tüm kenti tek gün içinde kolayca gezebilirsiniz. Buraya gelen herkes için Cannes Plajları vazgeçilmez elbette. Yerel halkın dışında yazlıkçılar çok fazla. Epey gelişmiş bir yer olarak geçiyor ancak bana sorarsanız Fransız soğukluğunun çokça hissedildiği kentlerden.

72.000 kişilik bir nüfusu olduğu söylenmekte ancak yazlıkçılar dahil değil elbette. Buna karşın Cannes Film Festivali dahil birçok yazlık festivale ev sahipliği yaptığından, dönem dönem bu nüfus üçe hatta dörde katlanıyor. M.Ö 2. yüzyılda yerleşim başlamış ve balıkçı kasabası olarak kullanılmış. Bunca eski bir tarih elbette Cannes için çok önemli. Güzel kaldırımlar, binalar ya da kiliseler ile bunu muhafaza etmeye çalışmışlar.

Balıkçı kasabası olarak uzun yıllar kullanılan kente daha sonraları bir gözetleme kulesi konulmuş, tabii bu kentin gelişimine çok da katkı sağlamamış. Daha sonra keşişlerin merkezi haline gelmiş, manastırlar inşaa edilmiş ve tabii ki balıkçılık devam etmiş. 19. yüzyıla kadar sıradan bir sahil kasabası olarak devam etmiş, taa ki İngiliz Lordu Henry Peter Brougham buradan geçene kadar. Lord Cannes’ın manzarasından ve sahilinden öyle etkilenmiş ki hemen buraya bir ev inşaa ettirmiş. Ee… koskoca lordun evinin bulunduğu bu yerleşim yeri de hızlıca ünlenmiş. Böyle bir ün ile başlayan macera sonucunda ülkenin en elit ve değim yerindeyse kalbur üstü kentlerinden biri oluşmuş. Halen aristokrat kesim ile lüks otellerde konaklayabilenlerin ve sosyetenin yaşam alanı durumunda.

Aslında pek hoşlanmamış olsam da sahil şeridinin ve plajlarının çok güzel olduğunu eklemeliyim. Sahil kenarında uzun bir yürüyüş ve sonrasında deniz… Sokak aralarına girerseniz de tarihe tanıklık edebilirsiniz. Kendi atmosferi olan, karakterli kentlerden biri. Birkaç gün geçirmek isteyeceğim bir yer olmasa da kesinlikle gidip görülmesi gerekenlerden. Yeşil, mavi ve tarih, bakmasını bilen herkes için ilgi çekici olacaktır.

Menü