Casa Mila – Barselona

La Pedrera adıyla da anılan ve dahi mimar Gaudi’nin Sagrada Familia’dan önce son eseri olan Casa Mila, 1906-1912 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Bina içinde iş yerleri ve daireler olması planlanmıştır ancak kurallara aykırı olması sebebiyle inşaat sürekli engellenmiş, cezalara maruz bırakılmasından dolayı asıl projeden biraz sapılmıştır. Bu yüzden uzun süren bir inşaat süreci geçirmiştir. Passeig de Gracia Caddesi’nde bulunur ve taş ocağı takma ismiyle anılır. 1984 tarihinde sanatçının diğer eserleriyle birlikte, Unesco’nun Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Binada iki avlu ile güneş ışığından en yüksek fayda sağlanmış, ön tarafında dalgalar ve deniz teması işlenmiştir. Dökme demirden olan balkon demirleri bu deniz temasının tamamlayıcılarıdır. Bu balkon demirlerinin tasarımcısı Josep Maria Jujol’dur. Bacaları ise modern minik heykeller gibidir ve baca olduğu pek anlaşılmaz. Dışarıdan bakıldığında deniz içinde bir mağaraya giriyormuş izlenimi bırakır ve bu durum içeride devam eder. Binanın içi adeta bir mağara ya da halk arasındaki tabiriyle taş ocağı gibidir. Bu tanım sizi yanıltmasın, son derece havadar, rahat ve görkemlidir. Dışındaki renk farklılıkları tamamen doğal taşların kullanımından kaynaklanır. Bu doğallık tasarımla birleşince inanılmaz bir görsel etki uyandırır. İçeride sanatçının çizimlerini görmek, katları gezmek ve terasından Barselona’yı izlemek mümkündür.

Casa Mila Ziyaret Bilgileri

Gaudi’nin diğer tüm eserlerinde olduğu gibi Casa Mila da sizi kendine hayran bırakacak bir binadır ve ulaşımı çok kolaydır. Giriş ücretlidir ve sesli rehber seçeneğiniz vardır. Passeig de Gracia Caddesi üzerinde bulunduğundan metro ile bu caddeye ulaştığınızda binayı kolayca bulursunuz. Daha yakın bir durak isterseniz Diogonal durağını tercih edebilirsiniz. Yine cadde üstünden geçen otobüsler de bulmak mümkün. Kaçırmamanız gereken bir mimari eser olduğunu eklemek isteriz.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

la pedrera

Menü