Dam Meydanı – Amsterdam

Özgür ruhların buluşma noktası olan Amsterdam’ın merkezinde yer alan, tabiri caizse Amsterdam’ın Taksim Meydanı kabul edebileceğimiz Dam Meydanı, şehrin birçok önemli caddesinin kesişip birleştiği şehrin en ünlü ve işlek meydanıdır.

Dam Meydanı, 13.yy.da Amsterdam’a ismini veren Amstel Nehri etrafına set kurarak Zuiderzee Denizi’nin taşmasını, yapıların ve insanların zarar görmesini engellemek amacıyla yapılmış. Bir zamanlar balık pazarı olan bu meydan, 17. yüzyılda buradaki Belediye Sarayı ve yakınındaki borsa sayesinde, şehrin siyasi ve ticari yaşamının merkezi haline gelmiştir.

Meydanın batı ucunda neoklasik bir yapı olan Amsterdam Kraliyet Sarayı bulunmaktadır. Diğer bir yanda Nieuwe Kerk (Yeni Kilise), Madame Tussaud’s Müzesi Amsterdam bulunmaktadır. Ayrıca meydanda beyaz taştan yapılmış ulusal anıt bulunmaktadır. Meydan günümüzde şehrin en önemli yerlerinden biri olup, çevresinde çeşitli cafe, restaurant, otel ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz mağazalarıyla hem yerli halkın hem de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında yer alır.

Dam Meydanı Ziyaret Bilgileri

Meydan, Amsterdam’ın tarihi bölgesinde bulunan Amsterdam Centraal‘in (Merkez Tren İstasyonu) tam karşısındaki Damrak Caddesi‘nden yürüyerek 5-10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Amsterdam’ın merkezi sayılan bu meydan yılın her anı ziyarete açıktır.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

dam meydanı 1

Menü