Disneyland Paris – Paris

Disneyland parklarından, Amerika dışında açılan 2. park olan ve Paris’te bulunan Disneyland Paris’in gerçek adı Euro Disney Resort’tur. Paris’in yaklaşık 32 kilomatre dışındaki Marne La Vallee kentindedir. 1992 yılında açılışı yapılan park, yaşlaşık 19 kilometre karelik bir alana kurulmuştur.

Eğlence odaklı bir tatil adına tüm gereksinimler park alanı ve yakınlarında mevcuttur. Oteller, lokantalar, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, oyuncaklar hep bu alan içerisinde ya da çok yakınındadır. Bu kocaman kompleks içerisinde sadece çocuklar değil, büyükler için de keyifli alanlar vardır. Buna örnek olarak golf sahaları verilebilinir. Kompleksteki bölümler Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland’dir. Adlarından da anlaşılacağı üzeri her bölümün ayrı bir teması bulunur.

Main Street Usa, Disneyland Paris’in içindeki kurgulanmış bir amerikan kasabasıdır. Victoria dönemini yansıtan bu kasaba içerisinde, bir kasabada yapabilececeğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Alışveriş yapmak, yemek yemek, dolaşmak mümkün. Victoria döneminden, vahşi batıya geçiş ise Frontierlan ile mümkün. Bu vahşi batı kasabasında bir de roller coster bulunuyor. Vahşi Batı’da yeterince maceraya doymadıysanız, zindanları, korsanları ve savaş kalyonlarıyla Adventureland tam sizlik. Küçük çocuklar için ise Fantasyland uygun olacaktır. Adı gibi tatlı ve fantastik bir tema kurulmuş. Bilim kurgu temalı Discoveryland’da çocuklarla birlikte yetişkinler de büyük keyif alacaktır.

Disneyland Paris Ziyaret Bilgileri

Alan içerisinde konaklayabileceğiniz 7 otel mevcut ve yeme içme derdi de yok. Her yerde temaya uygun ya da klasik yiyecekler satan lokantalar var. Parkın açılış saati 9:00 ve kapanışı 23:00. Ancak dönemsel yoğunluk ya da çeşitli aktivitelere göre bu saatler değişim gösterebiliyor. Bu yüzden ziyaret tarihinizden önce saatleri kontrol etmenizde fayda var. Paris kent merkezi üzerinden metro ile ulaşım mümkün. A hatlı metro ile Disneyland durağına ulaşabilirsiniz. Giriş ücretleri genellikle günlük alınıyor ve isterseniz park ücreti de dahil ediliyor.

Disney karakterlerinin belirli aralıklarla bir tren üzerinde parkla dolaştıkları eğlence, adrenalin ve çocukluğunu yaşamak isteyenlerin adresi olan bu parka girişte belirli bir ücret ödüyor ve alandaki hemen her şeye ücretsiz dahil olabiliyorsunuz.

Disneyland Paris’i tam anlamıyla gezmek birkaç saatlik iş değil. Genelde bir tatil mekanı olarak, en az bir iki günlük geziler iyi olacaktır. Ama vaktiniz yok ise en az bir tam günü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. Ziyaretten önce hangi temaları görmek istediğinizi belirler ve planlı bir eğlence programı yaparsanız, kısa zamanda daha çok mekan görebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler…

Paris’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

disneyland

Menü