Eski Gemi Çeşmesi – Roma

Bölgedeki Tiber Nehri tarihte sık sık yükseliyor ve su baskınlarına neden oluyordu. Yine 1958 yılında nehir taştı ancak bu kez halkı bir sürpriz bekliyordu. 1 metrelik su baskınından sonra bir gemi meydanda duruyordu. İşte sanatçı Pietro Bernini ve oğlu olan Gian Lorenzo Bernini çeşmenin tasarımında bu gemiden esinlenmişlerdir. 17.yy yük gemilerine benzerliği ilk bakışta dikkat çekecektir.

Dilimizdeki karşılığı Eski Gemi Çeşmesi olan yapı 1627 yılında yapılmıştır. Batmış eski bir gemi görünümündedir ve yine üzerindeki çeşitli çatlaklardan sular taşar. Esin kaynağı bir sel olsa da yapılış amacı ünlü Vergine Kemeri’nin yenilenme çalışmasının kutlanmasıydı ve son derece kapsamlı bir şehir planının parçasıydı. Yeraltı sularının basıncı üzerinde etkili olan çeşme bu sebeple yol seviyesinden biraz daha aşağıdadır. Üzerinde bir güneş ve arı süsü bulunur. Bu süsler çeşmeyi yapan sanatçıların aile sembolüdür.

Ünlü İspanyol Merdivenleri‘nin hemen karşısındadır. Asıl adı Fontana della Barcaccia olan bu çeşmeden şehirdeki diğer tüm çeşmeler gibi tatlı su akar. Roma’da bulunan ve sanat eseri olan çeşmelerden biridir. Tasarımındaki incelikler, sizi burada gerçekten bir gemi olduğuna inandırabilecek ustalıktadır. Yakınına kadar gidip üzerindeki oymaları rahatlıkla inceleyebilir hatta buradan su içebilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü