Değerli Yol Arkadaşlarımız,

2-19 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığımız Büyük Avrupa turumuzla ilgili son gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilindiği üzere rotamızda 19 farklı ülke yer almakta ve bu ülkelerin tamamı Covid-19 nedeni ile mevcut Avrupa Birliği kurallarını askıya alarak sürecin başından beri seyahatler konusunda kendi kurallarını uygulamaktadır. Ülkemizde uygulanan maske-mesafe kuralı, haftasonu yasağı, seyahat izni, HES kodu gibi benzer uygulamalar şuanda 19 farklı ülkede farklı koşullarla da olsa uygulanmaktadır.

Interbus olarak rotamızda yer alan 19 ülkenin tamamındaki gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Şuanda vize alabilmemiz ve seyahatimizi gerçekleştirebilmemiz için en genel karar yurtdışına seyahat edecek yolcuların 2 doz Biontech aşı ve 2. dozdan sonra da 14 gün geçmiş olması şartıdır. İlk 2 dozunu Sinovac olup 3. doz olarak Biontech olanlar veya daha önce Covid geçirip bağışıklık kazananlar yine aynı şekilde sorunsuz seyahat edebilmektedirler. Ancak ziyaret edeceğimiz ülkeler bu süreçte yeni kararlar da alabilmektedirler. Örneğin Yunanistan şimdiye kadar sınır kapılarını turistik ziyaretlere kapalı tutarken 05.08.2021 tibariyle yeni bir açıklama ile sınır kapılarını Türk vatandaşlarına açtığını bildirdi. Ancak ne yazık ki rotamızdaki bazı ülkeler ziyaretten önce negatif sonuçlu PCR testi istemektedirler. Bununla birlikte Slovakya gibi bir kaç ülkede Ağustos ayının sonunda tekrar kapanmaya gidileceği yönünde tartışmalar mevcut. En önemlisi ise ne yazık ki turumuzda önemli bir yer kaplayan İtalya’nın ülkemizi A,B,C,D,E olarak sınıflandırdığı kategoride en riskli grup olan ‘E’ grubunda göstermesidir. Bu nedenle İtalya ziyaretimiz riske girse de sizlerle telefon görüşmemizde belirttiğimiz gibi mümkün olan son güne kadar bekleme kararımız hala geçerlidir. Şirketimiz konsolosluklara akredite bir kuruluş olduğundan ve kendi bünyesinde deneyimli vize ekibi barındırdığından vize başvuruları ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Ekibimizin de en az sizler kadar mümkün olan en yakın zamanda bu turu gerçekleştirmek istediğini belirtmek isteriz. Ancak bir kaç ülkede seyahat ile ilgili sorun olsa da bu sorunlar ortadan kalktıktan sonra hareket etmek, sizlerin katıldığınız turlardan en üst düzeyde verim almanızı ve memnun bir şekilde turu tamamlamanızı sağlamak Interbus olarak en büyük önceliğimiz. Bu nedenle Eylül turumuzda kesin olarak çıkıp çıkmayacağımıza, bekleyebileceğimiz son ana kadar bekleyerek sizlere en geç 15.08.2021 tarihinde bilgi verileceğini duyururuz. Bu tarihe kadar umuyoruz ki özellikle İtalya’dan dün Yunanistan’dan aldığımız gibi güzel bir haber alır ve turumuzu hep birlikte gerçekleştiririz.

06/08/2021

Menü