Floransa Gezi Rehberi

Geçmişte de olduğu gibi halen İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm şehridir. Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti ve kendi ismini taşıyan ilin merkezi olan Floransa kısa bir dönem İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Ayrıca ünlü şair ve yazar Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.Floransa, Rönesansın doğduğu şehir Floransa Gezi Rehberi :

Arno Nehri çevresine kurulu bu şehirde, Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi ünlü sanatçılar yaşamış ve ilham almıştır. Yine ünlü yazar ve şair Dante bu şehirde yaşamıştır. Dante ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı İlahi Komedya adlı dünyaca ünlü eseriyle bilinir. ‘Hayat yolculuğumuzun ortasında, kendimi karanlık bir ormanda buldum’ dediğinde Dante kitapta 35 yaşındaydı. Ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı ‘yaş 35, yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün’ diyerek Dante’ye gönderme yapmıştır. İtalya’daki metal 2 euroların tura tarafında Dante’nin resmi vardır.

Bugün çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Jül Sezar, Arno Nehri kıyısındaki bu bölgeyi emekli generallerine paylaştırmış ve ‘Florentino’ adı verilen bölge zamanla büyümüştür. 4. Yüzyılda Bizans ve Ostrogotların saldırısına uğrayan kentin nüfusu bin kişinin altına kadar düşmüştür. 15. yüzyıldan itibaren varlıklı bir aile olan ‘Medici Ailesi’ Floransa’nın başına geçmiş ve kent refah içinde yaşamıştır. İtalya’nın da kısa süreli başkentliğini yapan Floransa 2. Dünya savaşında Alman işgalinde kalmış ve Almanlar geri çekilirken pek çok tarihi esere zarar vererek, yolları kullanılamaz hale getirmişlerdir. 

Floransa, Arno Nehri kıyısında kurulmuş. Dante, Boccaccio, Donatello, Botticelli, Michelangelo, Giotto, Leonardo, Verrocchio, Cellini ve Machiavelli gibi batı sanat ve kültürünün en önemli isimlerinden bazılarının yaşadığı ve ilham aldığı bu şehir, ziyaret eden herkesi derinden etkiler. Gezerken insanın kendisini açık hava müzesinde hissettiği Floransa, İtalya’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Rönesansın dünya tarih sahnesine çıktığı şehir, varlıklı ailelerin ve esnaf localarının armalarıyla bezenmiş saraylar, kuleler ve kiliselerle dolu. Buradaki en ünlü arma, 6 toplu Medici arması. Medici, ‘doktor’ anlamına gelir ve küçük toplar hapları temsil eder. Asıl servetini dokumacılık ve bankacılıkla kazanan Mediciler, aslında baharat tüccarları ve eczacılar loncasının üyesiymiş.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Floransa, Forbes tarafından da mimari ve sanatsal açıdan dünyanın en güzel şehirlerinden biri seçilmiştir. Arno Nehri etrafında, meydan ve ara sokaklarda pizza tadabilir veya dondurma yiyebilirsiniz. Floransa kesinlikle görülmesi ve yaşanması gereken bir şehir. Siz de bunu bizzat deneyimleyeceksiniz 🙂

Floransa Gezi Rehberi : Floransa’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Floransa gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Floransa Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Signoria Meydanı

Şehir merkezindeki en önemli meydan olan Signoria Meydanı, etrafında tarihsel binalar, bir çok heykel ve anıt bulunan oldukça çekici bir meydandır. Ayrıca bu meydan bugün Belediye Sarayı olarak kullanılan Vecchio Sarayı’na da ev sahipliği yapmaktadır. 1872’den beri belediye binası olarak kullanılan saray, eski İtalyan meclisidir. Signoria Sarayı olarak da bilenen yapının önünde Michalengelo’nun ünlü Davud heykeli 400 yıl kadar durmuştur, bu heykelin aslı 1873 yılında Accademia Müzesi’nde (Accademiadell’Arte del Disegno) koruma altına alınmıştır. 1991 yılında çekiçli bir saldırgan heykelin sol ayak parmaklarına zarar vermiştir. 1501-1504 yılları arasında yapılan bu heykel mermerden yapılmıştır ve 5,17 metre yüksekliğindedir. Heykelin teması ise Hz. Davud’un Golyat’a saldırmadan önceki karar verdiği andır.

Bu meydanda Neptün Çeşmesi bulunur ve Neptün havuzunun tam ortasında deniz tanrısı Neptün’ün ve çevresinde deniz kızları ve atların mermerden heykelleri görülebilir. Aynı meydanda Michelangelo’nun ünlü heykeli David (Davut) heykeli görülebilir. Signoria Meydanı yakınlarındaki Uffizi Galerisi ziyaret edilebilir. Bu meydanın ortasında Neptün Çeşmesi bulunur. Neptün Havuzu’nun ortasında mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur. 1565 yılında yapılmıştır. Meydanda bulunan ‘Loggia’ adlı yapı üzeri kapalı ama kenarlı kemerli ve açık bir gösterim binası olup içinde bir çok antik ve daha yeni yapılmış heykeller gösterilmektedir.

signoria meydanı

Floransa Katedrali

Kentin en önemli kilisesi yapımı 1296-1436 yılları arasında inşa edilen Santa Maria del Fiore’dir. Genellikle “Duomo” adıyla bilinen dünyaca ünlü bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransa resimlerinde her zaman ön planda görünen bir yapıdır. Yapı haç şeklinde yapılmıştır ve kolların kesiştiği yerde kubbe bulunur. Duomo’nun bir parçası sanılan Campanile (çan kulesi) ve yine hemen yanındaki Battistero di San Giovanni (vaftizhane) de özellikle bronzadan dökme kapılarında incil sahnelerini roliyef halinde gösteren önemli yapıdır.

Doğuştan görme engelli ressamımız ‘Eşref Armağan’da Discovery Channel sponsorluğuyla bir araştırma için hiçbir rengi ve şekli görmemesine rağmen buranın bir resmini yapmıştır. Klise vaftizhanesiyle beraber 1982 yılında dünya mirası olarak kabul edilmiştir. Floransa’nın sembol yapısı olan bu katedralin kubbesi, taş duvar üzerine kondurulan en büyük kubbe olarak bilinir. 13. yüzyılda yapılan katedralin yapımı 140 yıl sürmüş. Kırmızı, yeşil ve beyaz mermerden yapılan gotik cephesi, vitrayları, mozaikleri ve bronz heykelleri ile sizi büyüleyecek. Genellikle Duomo olarak bilinen katedral yaklaşık 500 yıllık narin bir eserdir. Katedralin yapımı yaklaşık 150 yıl sürmüş ve bir çok mimar değişmiştir. Duomo’nun hemen bitişiğindeki Campanile (çan kulesi) ve vaftizhane olan Battistero di San Giovanni  görülmeye değer yapılardır.

floransa katedrali

Ponte Vecchio

Köprüler şehri Floransa’nın 2.Dünya Savaşı’ndan zarar almadan çıkan tek köprüsüdür. Almanlar diğer tüm köprüleri bombalamalarına rağmen bu köprüye dokunmamışlardır. Sinyorlar Meydanı’na yakın bir mesafede bulunan Arno Nehri’nin üzerindeki Ponte Vecchio (Eski Köprü) çok ilgi çekici bir köprüdür. Köprüler şehri Floransa’nın II. Dünya Savaşı’ndan zarar almadan tek çıkan köprüsüdür. 1345 yılında inşa edilen bu köprü şu anda kuyumcular ile dolu olsa da asıl amacı Medici ailesi’nin Arno Nehri üzerinden toplum içinde görünmeden bir saraydan (PalazzoVecchio) diğer saraylarına (Palazzo Pitti) gitmeleri için gizli bir koridor olmasıdır. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında ilerleyebilmişlerdir.

İlk defa Etrüskler tarafından inşa edilen köprü, daha sonra 14. yüzyılda yıkılarak yeniden yapılmış. Günümüzde üzerinde kuyumcuların bulunduğu bu tarihi köprü, inşa edildiğinde mezbaha olarak kullanılmış. Floransa’nın adeta simgesi olan bu köprüden ayrılmak istemeyeceksiniz.

ponte vecchio

Uffizi Galerisi

16. yüzyılda inşa edilmiş, 18. yüzyılda halka açılmış. Medici ailesinin sanat koleksiyonu, Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli gibi ustaların eserleri sergilenir.

uffizi galerisi

Mercato Nuovo (Yeni Pazar)

Floransa’nın tarihi merkezindeki kapalı pazarda ağırlıklı olarak deri ve hediyelik eşya satışı yapılır. Buradaki Fontana del Porcellino (Domuz Yavrusu Çeşmesi)’nin burnuna dokunursanız Floransa’ya bir daha geleceğinize inanabilirsiniz.

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)

1860 yılında Giuseppe Poggi adlı mimar tarafından yapılmış.

Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası)

15. yüzyılda Filippo Brunelleschi tarafından yapılan kilise, Rönesans mimarisinin erken örneklerinden birisidir. Kilisede Floransa’yı yöneten Medici ailesinin mezarları bulunur.

Vecchio Sarayı – Palazzo Vecchio

12. yüzyılda yapılan saray, Mediciler’in konutu olarak kullanılmış ve 600 yıl Floransa’nın yönetim merkezi olmuş. Saray ve bulunduğu Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)’ndaki paha biçilmez heykeller, dudak uçuklatacak güzelliktedir. Signoria Meydanı, Michelangelo’nun Davud’un heykeli, Neptün Çeşmesi, Herkül ve Cacus ve Medusa’nın kellesini tutan Perseus’un heykellerine ev sahipliği yapar.

Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Arno Nehri’nin güneyinde kalan saray 15. yüzyılda yaptırılmış. Saray 1919’da müzeye çevrilmiş ve günümüzde şehrin en büyük sanat galerisi konumunda.

Boboli Bahçeleri

Palazzo Pitti’nin arka tarafındaki bahçeler, 16. yüzyılda sarayı satın alan Mediciler tarafından yaptırılmış.

Accademia dell’Arte del Disegno (Sanat Akademisi)

16. yüzyılda Medici ailesi tarafından kurulan okul, Avrupa’nın ilk çizim akademisi olarak tarihe geçmiş. Michelangelo’nun ünlü Davut Heykeli, bu müzededir.

Bargello Sarayı (Halk Sarayı)

Önce kışla ve hapishane olarak kullanılmış, ardından belediye binası olarak hizmet vermiş. Günümüzde sanat müzesi olarak hizmet veren binada Michelangelo’nun en önemli eserlerinden Madonna ve Çocuğu, Brütüs ve Davut-Apollon heykelleri var.

Floransa Gezi Rehberi : Floransa Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan İtalya ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. İtalya’nın şehri Floransa’yı ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. İtalya Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: İtalya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: İtalyanca
  • Floransa Nüfusu: 382.258 (2017)

floransa gezilecek yerler

Menü