Hollanda’nın kuzeyinde Overijsel bölgesinde bulunan ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu masalsı köy kanalları ve huzurlu atmosferiyle Venedik’e benzetilir. Bu güzel kasabayı muhteşem çiftlik evleri arasında tekne ile gezebiliyorsunuz hatta bazı evlere sadece kanal aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. Postacılar bile mektupları tekne ile yanaşarak dağıtıyor. Giethoorn Gezi Rehberi :

13.yy’ın ilk yarılarında Akdeniz’den gelen sığınmacılar tarafından kurulmuş olan bu köye yerleşen ilk insanlar, tufanda ölen yabani keçilerin boynuzlarını bulmuşlar ve Flemenkçe’de keçi boynuzu anlamına gelen Giethoorn adını bu köye vermişler.

Burası halk arasında Hobbit Köyü olarak da biliniyor ve kanalların üzerinde yaklaşık 180 adet yaya köprüsü bulunuyor, her bir köprü bir evin gidiş yolu üzerinde, bu köprülerin sahipleri de zaten genelde ev sahipleri. Çatıları sazdan, ince tuğlalı ve kendine has kapı pencere kültürü olan bu çiftlik evler kanallar ile birbirinden ayrılmış durumda, insanlar köprüler aracılığıyla veya botlarla diğer evlere geçebiliyor. Köy halkının en önemli geçim kaynakları çiftçilik ve turizm.

Moturlu araç trafiğine kesinlikle kapalı olan bu köy yakınına herhangi bir ulaşım aracı ile gidilip köyün içerisine yürümeniz gerekiyor. Hollanda’da yaygın olan bisiklet kullanımı bu Hobbit Köyü’nde adeta büyük bir keyfe dönüşüyor.

Giethoorn Gezi Rehberi : Giethoorn’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Giethoorn gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Giethoorn Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Bu köyde görülecek olan şey aslında köyün kendisi. Dar sokaklar, doğa ile bütünleşmiş yürüyüş yolları ve hayran kalınası çiftlik evlerinin bahçelerinde zamanınızı geçirebilirsiniz. Kanal üzerinde gezinti burada yapılması gereken aktivitelerden biri. Tekne turuna katılabiliyorsunuz ya da kendi elektrikli botunuzu kiralayıp kanal üzerinde gezintiye çıkabiliyorsunuz.

Het Olde Maat Uus

Birçok kanal ve köprüsüyle Giethoorn köyü, Overijssel’in turistik mekanlarından biridir. Giethoorn’da insanların nasıl yaşadığını merak ediyorsanız işte bu müze tam size göre. 20. Yüzyılın başlarında çiftlik evlerinde yaşama dair izlerin bulunduğu bu sevimli müzede, Giethoorn sakinlerinin hayat hikayeleri, değirmenleri, turba çıkarma gibi gelenek görenekleri hakkında bilgi edinip tarihi dokusunu görebileceğiniz tek yer Het Olde Maat Uus’dur.

Museum de Oude Aarde

Giethoorn’un en eski müzesi olan Museum De Oude Aarde, 1969’dan beri Hollanda’nın en güzel mineral ve fosil koleksiyonlarını barındıran müzelerden biridir. Bölgede çıkarılan değerli taşların sergilendiği bu müzenin içinde hayal edemeyeceğiniz güzellikte renkli taşlarla donatılmış, küçük biblolardan, eşsiz takı ve gravürlerden, dekoratif parçalara kadar bulunan Hollanda’nın en çok çeşitliliğe sahip bir hediyelik eşya mağazası da var. Ziyaret saatleri 10.00 – 17.00 arasındadır.

Giethoorn Gezi Rehberi : Giethoorn Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Hollanda ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Hollanda’nın şehri Giethoorn’u ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Hollanda Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: Hollanda
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Flemenkçe
  • Giethoorn Nüfusu: 2.620
  • Hollanda Telefon Kodu: +31
Menü