Giotto’nun Çan Kulesi – Floransa

Şehrin göz bebeği Duomo Meydanı’nda bulunan, Floransa Katedrali için çan kulesi olarak yapılan serbest kuledir. Adını ünlü mimar Giotto’dan alır. 414 basamak ile terasına çıkılabilen Giotto’nun Çan Kulesi oldukça güzel bir Floransa manzarasına sahiptir. Orjinal adı Campanile di Giotto’dur.

Katedralin yapımını üstlenen Cambio’nun ölümünden sonra, mimar Giotto di Bondone 1334 yılında işe atanır. İki mimar arasında otuz yıllık bir ara verilmiştir. Giotto göreve geldiğinde katedralin dış cephesi ve çan kulesinin inşaatına yoğunlaşır. 67 yaşında ki Giotto bu dönemde sanatkarlar ile yakın ilişkiler kurar ve sanatçılar ile birlikte yapıma devam eder. Gotik mimari örneği olan Giotto’nun Çan Kulesi, renkli mermerleri ve bu mermerlerin oluşturduğu geometrik desenlerle, boyanmış izlemini yarattı.

Giotto öldüğünde, beş seviyeden oluşan kulenin sadece alt katını ve bu katın dış cephesini bitirmişti. Alt cephe rölyeflerle süslenmiş haldedir. Kutsal sayı 7, bu kulenin katlarında karşımıza çıkar. Panellerde insan mükemmeliği yedi sayısı ile sembolize edilir. Bu amaçla her bir tarafta yedi panel oluşmuş oldu. Giotto’dan sonra yerine gelen Andrea Talenti ve Andrea Pisano’nun çalışmalarıyla 1359 yılında kule tamamlanmıştır.

Bugün Santa Maria de Fiore Bazilikası’na ve Aziz Giovanni Vaftizhanesi‘si ile yanyana durmaktadır. Zarif bir mimariye sahip olan kule, kare bir zemin üzerindedir. Alt kattaki 14.45 metrelik kare alanın üzerinde ayakta durmaktadır. Köşelerinden payandalar ile desteklenir, beş katmana ayrılır ve 84.7 metrelik bir uzunluğu vardır. Mermer tabakası ve süslemeleri çok önemli ve sanatsaldır. Yaratılış’ın tasvir edildiği rölyefler en önemlilerinden sayılır.

Piazza del Duomo çok işlek ve merkezi bir meydan olduğundan, içinde bulunan kuleye de ulaşım rahattır. 14,11,10,7 ve 6 numaralı otobüsler buraya gelir. Haftaiçi 19:00’a, c.tesi ise 17:30’a kadar ziyaret mümkündür. Küçük bir ücret talep edilir ancak fazla zorlayıcı değildir.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü