İspanyol Merdivenleri – Roma

Başkent Roma’daki bu merdivenler, pek çok hikaye ve filme ev sahipliği yapmış. Turistler için ilgi çekici bir yer iken yerel halk içinse bir buluşma noktası halini almış.

İtalya’da bulunan ve aslında bir Fransız olan Etienne Gueffier sponsorluğunda yapılan merdivenlerin ismi, bulunduğu meydandan geliyor. Merdivenlerin alt kısmında bulunan meydanda İspanya Elçiliği bulunduğundan zamanla İspanyol Meydanı adıyla anılmaya başlamış. Meydanın üst kısmında ise ünlü kilise Trinita del Monti ise Fransızların kontrolü altındaymış. 18. yüzyıla gelindiğinde İspanyol Meydanı ile kilise birleştirilmek istenmiş ve aradaki bu minik yamaca merdivenler inşaa edilmiş. Amacına uygun olarak adı İspanyol Merdivenleri olmuş.

Merdivenlerde 135 basamak bulunur ancak genellikle 136 sayılır. Bir drenaj borusunun yere sıfır uygulanmaması sonucu fazladan bir basamak var zannedilir. Basamaklar önemli günlere göre süsleniyor. Roma’nın kurtuluşunda simge olarak açelyalar merdivenlerin iki yanını donatıyor. Noel’de ise genellikle criba çiçeği kullanılıyor. İspanyol Merdivenleri çok mütevazi bir amaç için inşaa edilmiş olsa da, özellikle şiir ve sinema etkisiyle son derece önem kazanmış durumda. Genellikle yaz aylarında turistler için kentin ruhunu hissetme, dinlenme ya da toplanma alanı olmuş durumda.

İspanyol Merdivenleri’nde dilediğinizce oturmak mümkün yalnız, bir şeyler yemek ve içmek yasalarca yasaklanmış durumda. Pek çok kaynak burada şarap içip kenti izlemenizi önerse de bunun ciddi bir maddi cezası olduğunu söyleyelim. 2016 yılında ünlü bir marka merdivenlerin restore edilmesine sponsor oldu ve ekibin ilk işi temizlikti. Yıllarca çok fazla leke oluşması buranın tarihi dokusuna zarar veriyordu. İşte bu yüzden elinizde yiyecek ve içeceklerle oturup, keyif yapmamanızı öneririz.

İlk görüşte hayak kırıklığı yaratması olası olan İspanyol Merdivenleri’nin büyüleyici kısmı basamaklara oturduğunuzda ortaya çıkar. Gezinizin başında kiliseyi ve merdivenlerin önündeki Eski Gemi Çeşmesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz çevredeki lokantalarda ve mağazalarda vakit geçirebilirsiniz. Tavsiyemiz, şehir turu sonrasında dinlenmek için buraya dönmeniz. Tahminimizce oturduğunuzda uzun süre kalkmak istemeyeceksiniz.

Meydan elbette çok merkezi bir yerde olduğundan buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Aşk Çeşmesi dolaylarından yürüyerek gelebileceğiniz gibi, uzak noktalardan metroyu kullanabilirsiniz. Spagna istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır. Hem akşam hem de gün içinde burada rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü