Katalan Ulusal Sanat Müzesi – Barselona

Kendi dilinde Museo Nacional d’Art de Catalunya olarak geçen ama kısa adı MNAC’ın yaygın kullanıldığı dünyaca ünlü müzedir. Çoğunluğunu 12 yüzyıl eserlerinin oluşturduğu koleksiyonlarında gotik ve romenesk dönemi yaygındır. Bu nedenle Katalan Ulusal Sanat Müzesi Romanesk ve Gotik olarak iki kısıma ayrılmıştır. Müzenin en önemli parçaları 12. Yüzyıl romanesk fresklerinden oluşmaktadır.

Müze Montjuic Tepesi denilen bölgede yer alır. Palau Nacinal’da bulunan müze son derece görkemli, İtalyan tarzı olan ve 1929’da inşa edilen oldukça büyük bir bina içindedir. İspanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Katalan Ulusal Sanat Müzesi, 1990 yılında müze ilan edilmiştir. Yine 1990 yılında büyük bir restorasyona uğramış, zamanla kısımlar tamamlanmış ve koleksiyonlar oluşturulmuştur. Eksiksiz tamamlanması ve resmen açılması 2004 yılını bulan müzenin bu yıla kadar sadece bazı kısımları ziyaret edilebiliyordu.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi içinde romanesk fresklerinin ayrı bir önemi bulunur ve yetkililer bu koleksiyonla övünür. Fresklerin dışında Romanesk Sanatı Eserleri, Gotik Sanat Koleksiyonu, Rönesans ve Barok Sanat Koleksiyonu ve Modern Sanat Koleksiyonu müzenin ana unsurlarıdır. Kısaca 12.yy romanesk sanatından, 19.yy sonu modern sanatlarına kadar geniş bir yelpaze sunar. İçeride hediyelik eşya dükkanı, sanat kütüphanesi, kafe, bar ve Oleum adlı bir lokanta bulunur. Sunduklarıyla müze içinde rahatça saatler geçirebilirsiniz. Fotoğrafçılığın ilk yıllarından modern sanata kadar tarihte güzel bir yolculuk yapabilirsiniz.

Romanesk eseleri Katalonya’nın kırsal kiliseleri, değerli binaları içindeki duvar süslerinden mühim sanatçıların tablolarına kadar uzanır. Genellikle 11, 12 ve 13. yy eserleri mevcuttur. Bunlar tarihlerine göre düzenlenmiştir. Majeste’deki İsa ve Santa Maria de Taüll’den parçalar ile San Pedro de Arlanza’nın resimleri romanesk bölünün en önemli parçaları. Gotik bölümde, Aragon Krallığı’nın en önemli eserleri, özellikle kilise süslemeleri bulunuyor. Burada yine önemli tablolar ve Mayorka Fethi anlatımı, tavan süslemeleri, mezar odaları sergileniyor. Gotik bölüm panoramik olarak dizayn edilmiş ve yine kronolojik olarak düzenlenmiş.

Rönesans ve Barok koleksiyonun olduğu kısım diğer müzelerden biraz farklı. Diğer müzeler elden ele geçen kültürel miraslarla oluşturulmuşken, Katalan Ulusal Sanat Müzesi paha biçilemeyen tüm Katalan eserlerini satın almıştır. Kısaca devlet elinde olmayan diğer tüm parçaları da böylece koleksiyonuna dahil etmiştir. Barok ve Rönesans eserlerine merakı olanlar burada görülmesi gereken tüm eserlere ulaşabilir. Modern Sanat kısmı yine satın alımlarla genişletilmiş olup, neredeyse tüm Katalan Modern Sanatı’na ulaşmak mümkündür. Josep Llimona’nın Çöküş’ü, Maria Fortuny ve Ramon Casas’ın eserleri bu bölümdedir.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Ziyaret Bilgileri

Palau Nacional’da bulunan müzeye metro ile ulaşmak mümkün. Espanya metro durağından müzeye gelebilirsiniz. Ücret diğer müzelere göre cüzi sayılabilir. Kısaca en fazla 10 euro harcayarak bu geniş koleksiyonlu müzeyi gezebilirsiniz. Pazar günleri hariç 19:00’a kadar açık, Pazar günleri ise 14:30’da kapanıyor. Geçmişten Günümüze Katalan sanatına ilgi duyanlar bu müzeyi es geçmemeli.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

katalonya ulusal sanat müzesi

Menü