Kolezyum – Roma

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen bir yerdir Kolezyum. MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında tamamlandı. İmparator Vespasian’ın başladığı amfitiyatro, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmıştır. Yapı Roma başta olmak üzere İtalya’nın en ünlü ve önemli gezi noktalarından biridir.

188 metre uzunluğu, 156 metre genişliği ile devasa bir yapı olan Roma Kolezyum, sadece tiyatro oyunları için değil, hayvan dövüşleri, idamlar ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır. Buraya gelen halk genelde vahşi ve kanlı dövüşleri izlemek için gelmekteydi. Dövüş sonunda kaybeden gladyatör öldürülürdü. Halk bundan çok keyif alırdı. Öyle ki bazı zamanlarda gladyatörlerin karşısına aslan gibi yabani ve yırtıcı hayvanlar çıkartılırdı.

Kolezyum Ziyaret Bilgileri

Haftanın her günü 08.30-19.00 saatleri arasında bu tarihi yapının içini ziyaret edebilirsiniz. Zaman içerisinde depremden dolayı ağır hasarlar alan ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu’nun ikonik sembolüdür. Zamanla uygulanan restorasyon çalışmaları sonucu yaklaşık iki bin yıllık bu yapı hala görkemli bir şekilde ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

roma kolezyum

Menü