Değerli Yol Arkadaşlarımız,

Bundan tam 10 yıl önce özellikle ülkemiz gençliğinin Avrupa’yı tek seferde özgürce gezebilmelerini sağlamak amacıyla adım attığımız turizm sektörü ne yazık ki son zamanlarda dünya çapında yaygınlaşan Koronavirüs salgını nedeniyle, tüm sektörlerde olduğu gibi zor bir dönemden geçmektedir.

Interbus ailesi olarak özellikle bir ay içerisinde gündemi tamamen değiştiren bu olayın ortaya çıktığı günden itibaren yakından takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz. Çok kısa bir süre zarfında ülkelerin almış olduğu önlemlerle doğru orantılı olarak virüsün olumsuz etkilediği coğrafyalar da değişkenlik göstermektedir. (Çin, Avrupa ve şimdi de Amerika..) Bu nedenden dolayı durumun seyri hakkında bir öngörüde bulunmadan “popülist” söylemlerle bizi tercih eden arkadaşlarımızı ve siz değerli takipçilerimizi yanlış yönlendirmek istemedik. Ancak ne yazık ki son zamanlarda aynı sektörde olduğumuz bazı kuruluşların söylem ve yaklaşımları konunun dışına çıkarılmış, dünya çapındaki herkesin içinde bulunduğu mevcut koşullar bir kenara bırakılıp markaların reklam fırsatı olarak gördüğü bir hal almaya başlamıştır. Kanunlarımıza göre zaten her
vatandaşımızın hakkı olan bazı şeyler, sanki tercih edilen turizm firmaları tarafından sunulan bir nimet gibi aktarılmaya çalışılmaktadır.

Kanun ve yönetmeliğe göre ülkemizde paket tur satın alan her birey iptal ve erteleme hakkına sahiptir. Ancak iptal ve ertelemelerin bazı koşulları vardır. Örneğin bir katılımcı satın almış olduğu turun ücretini yatırmış olmasına rağmen 14 gün içerisinde iptalini isterse koşulsuz şartsız ödemiş olduğu ücretin tamamını alabilir. Aynı zamanda katılımcı 14 gün geçmesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir nedenden dolayı (mücbir sebep) iptalini isterse kendisinden alınan ücret iade edilir (Ödenmesi zorunlu vergi, resim, harç vs. yasal hükümlülüklerden doğan masraflar ile 3.kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç). Bu maddeye göre firmalar 3. kişilere (oteller vb.) ödemiş oldukları miktarı fazla göstererek katılımcıdan taksitle veya peşin olarak aldığı tur ücretinden istedikleri kadar miktar kesinti yaparak iade gerçekleştirmekte ve bunu da firmamız iade hakkını kullandırıyor diye duyurular yapmaktadır. Örneğin bir yurtdışı turu 1200 Euro ise mücbir sebepten dolayı iptal istendiğinde bazı firmalar 500-600 Euro kesinti yapıp ödenen ücretin geri kalanını katılımcıya iade etmekteler. Kesinti yapılan 600 Euro’nun yaklaşık 200 Euro’sunu otellere gönderip kalan 400 Euro ile haksız kazanç elde etmekteler.

Interbus olarak ödeme yöntemimiz sadece 3. kişilere yani otellere ödenen ön rezervasyon miktarı kadar katılımcılarımızdan ön ödeme şeklinde alınması (8 farklı otel için toplamda 190 Euro) şeklinde olduğu için iptal durumunda sadece bu miktar kadar kesinti yapılmakta ve belirsizliğin önüne geçilmektedir. Ancak buna rağmen Mart ayından itibaren çalıştığımız otellerle iletişim halinde olduğumuzu, böyle bir durumda firmamız ve siz değerli katılımcılarımızın mağdur edilmemesi için her türlü girişimde bulunduğumuzu da belirtmek isteriz. Şuanda İtalya (Roma)’daki otelimizden koşulsuz şartsız iade alabilmekteyiz. Bu durum önümüzdeki günlerde değişkenlik gösterebilse de çalıştığımız kurumsal otellerin zarar etmemek adına (doğru veya yanlış) şuanda hizmet veremiyoruz gibi bahaneler öne sürerek süreci olabildiğince ertelemeye çalıştıklarının da farkındayız. Ülkelerin almış oldukları karantina gibi tedbirler şuan için genellikle Nisan ayı sonuna tarihlenmesi otelleri bu konuda kanunen haklı görülmesi sonucunu doğurmuştur.

Düzenlemiş olduğumuz Avrupa turları Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşeceği ve bu dönemler için şuan herhangi bir seyahat engeli bulunmadığıdan turlarımız konusunda herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir. Ancak bu konuda gelişmeleri anbean takip etmekteyiz. Koronavirüs nedeniyle endişeli olan ve bu yıl durum tamamen kontrol altına alınsa da seyahat konusunda ruhsal ve fiziksel olarak kaygıları olan istisnasız tüm katılımcılarımız için haklarını önümüzdeki yıl herhangi bir dönemde kullanabilmesi konusunda garanti verebilmekteyiz.

Otobüsle Avrupa turları konseptini ülkemize kazandıran ilk marka olarak ve bu alanda lider konumumuzun getirmiş olduğu sorumluluk çerçevesinde bağlı bulunduğumuz Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile de görüşlerimizi paylaşmakta, şuan yaşanan bu atmosferin kendi yolcularımız dahil seyahat etmek isteyen tüm vatandaşlarımızı olumsuz etkilememesi adına girişimlerde bulunmaktayız. Nasıl daha önce ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminde ve Avrupa Birliği ile yaşanan vize krizinde önlemler alıp tek bir katılımcımızı mağdur etmediysek yine aynı gayretle hareket etmekte, yaşanan bu krizi kimsenin zarar etmeden atlatması için tüm ekibimizle çaba sarfettiğimizi sizinle paylaşmak istedik. Vize konusunda otobüsle Avrupa turu gerçekleştiren firmalar arasında kendi vize ofisi bulunan ve bu konuda Ankara’daki bir çok konsolosluğa akredite olan tek kuruluş olarak vize konusunda şuan endişe etmenizi gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Vize işlemleri normal koşullarda tur tarihinden 1-2 ay önce başlamaktadır. Ancak önlem almak, herkesin bu konuda daha net karar verebilmesini sağlamak adına vize başvuruları tur tarihine 20-30 gün kala başlatılacaktır. Sizlerle tanışacağımız günleri beklerken her zaman yanınızda olacağımızı lütfen unutmayın.

10 yılı aşkın süredir turizm sektörüne ve binlerce yol arkadaşımıza katkı ve hizmet sağlayan Interbus Ailesi olarak
bu zor günleri de hep birlikte aşacağımıza eminiz. Bu süreçte yanımızda olan tüm yolcularımıza teşekkür eder,
sağlıklı günler dileriz.

02/04/2020

Menü