La Boqueria – Barselona

Burayı sıradan bir pazar gibi görmek oldukça yanlış olur keza tarihi 1217 yılına kadar uzanır. Aslında bu pazar ilk olarak keçi eti satmak için açılmış neredeyse 200 yıl kadar da böyle devam etmiş. 1470’ten sonra ise domuz pazarı haline gelmiş. Yaklaşık 300 yıl domuz pazarı olduktan sonra ise saman pazarına evrilmiş. İlk zamanlarında başka bir pazarın yani Plaza Nueva’nın bir parçası olarak düşünülmüş, ancak zamanla günümüzün en meşhur kapalı pazarlarından birine dönüşmüş. İsminin Katalanca keçi anlamına gelen boc kelimesinden geldiği söylentiler arasında. La Boqueria ismi buradan, yani keçi etinin satıldığı yer anlamından geliyor. Gel zaman git zaman et ve balık satışları için yeni bir yer ihtiyacı duyulunca, burayı ayrı bir pazar haline getirmek istemişler. Bu çok kolay olmamış ve pek çok sorun ile karşılaşmışlar. Mimarlar, mühendisler ya da idareciler değişmiş ve nihayet 1911’de balık pazarı olarak açılmış.

Her ne kadar balık pazarı olarak açılsa da günümüzde taze balık ve etin yanında en çok ilgi çeken bölümü meyve ve sebzelerin satıldığı bölüm. Burada her türlü, dünyanın her yerinden gelen taze meyve ve sebzeleri bulabilirsiniz. Bunlar sadece poşetlyip eve götürmek için değil. Hemen o anda, orada yemek için hazırlanmış küçük porsiyonlar halinde de mevcut. Hemen hemen her meyvenin ve sebzenin suyunu taze bir şekilde sıkıp size sunuyorlar. Fiyatlar piyasaya göre oldukça ucuz denilebilir. Bu ucuzluk sizi yanıltmasın, gerçekten her şey çok kaliteli, güzel ve lezzetli.

Uzun bir Barselona turundan sonra biraz enerji, vitamin almak ve dinlenmek için oldukça ideal bir yer. Buraya gelen turistler genelde bu meyve sebzelerin tadına bakmak için geliyor dersek yanlış olur. Gezginler sadece pazarı ziyaret etmek için bile buraya bir uğruyorlar. Tabii ülkemizdeki pazar kültürü yüzünden bizler diğer ülke turistlerine göre daha aşinayız. Zaten Barselona’nın en ünlü caddelerinden biri olan La Rambla Caddesi üzerinde bulunması burayı ziyaretinizi kolaylaştırıyor. Ayrıca burada egzotik ve tuhaf sayılabilecek yiyecekler bulmanız da mümkün.

Bir şeyler yemek ya da içmek istemiyorsanız, özenle hazırlanmış ve ülkemizde çok sık göremeyeceğimiz sebze meyveler ile tropik ve egzotik ürünler için bu pazarı görmek isteyebilirsiniz. Sadece görmek gezmek ve bu hoş ambiyansı tatmak için bile bu pazar ziyaret edilebilir.

La Boqueria Ziyaret Bilgileri

Burası kapalı bir pazar olarak geçse de sadece tepesi kapalı olduğundan kış aylarında genellikle ziyarete açık değil. Yine sonbahar zamanları ve pazar günleri kapalı olduğunu söylemek isteriz. Bu nedenle ilkbahar ve yaz ayları dışında burayı ziyaret etmek istiyorsanız kapalılık durumunu kontrol etmenizde fayda var. Pazar La Rambla Caddesi’ne yakın olduğundan hatta bu caddenin başında sayılabileceğinden caddeye gelen L3 metro hattıyla buraya varabilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

mercat de la boqueria

Menü