Lerins Adaları – Cannes

Gerçek adı İles de Lerins olan bir grup ada olan Lerins Adaları, Demir Maskeli Adam ile epeyce ün kazanmıştır. Birkaç küçük ada ile iki büyük adadan oluşur ve Cannes’in gösterişli ve hareketli hayatından farklı olarak sakindir. İlk büyük ada olan Sainte Marguerite’nin üzerine 17. yüzyılda inşaa edilen hapisane Demir Maskeli Adam’ın yattığı hapishanedir ve kim olduğu bilinmeyen bu adam üzerine pek çok hikaye yazılmış ve filmleri çekilmiştir.

Diğer büyük ada ise Saint Honorat’dır. Başpiskopos St. Honorat’ın 410 yılında buraya yerleştiği ve burada bir manastır yaparak öğrenciler yetiştirdiği kaydedilmiştir. Pek çok keşiş burada yaşamış ya da eğitilmiştir. Bu günlerde tarihi ve modern olmak üzere iki manastır bulunmaktadır ve buralarda bitkisel ürünler satılmaktadır.

Adaların üzerinde bulunan manastır sayesinde buraya ilk yerleşimin 5.yy olduğu anlaşılmıştır. Yine ilk keşfi Romalıların yaptığı kalıntılarla anlaşılmıştır.

Lerins Adaları Ziyaret Bilgileri

Cannes’a yarım saatten az bir deniz yolculuğuyla adalara ulaşılabilinir. Daha sakin ve naif bir tatil için ya da keyifli saatler geçirmek için ideal olacaktır.

Cannes’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

lerins

Menü