Louvre Müzesi – Paris

Fransızca ismi le Musée du Louvre olan Louvre Müzesi, 1793 senesinde Fransız İhtilalinden sonra açılan Fransa’nın ilk devlet müzesidir. Yalnızca Paris’in değil, dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzesidir. Müzeyi 2012 yılında yaklaşık 10 Milyon kişi ziyaret etmiştir ve müzede 35.000’e yakın önemli eser sergilenmektedir. Dünyanın en önemli tarihi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması dışında Paris’in de en büyük saraylarından biridir.

Yapının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanır. 1190 yılında Philippe-Auguste tarafından Paris’i Viking akınlarına karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Daha sonra Napolyon tarafından müzeye dönüştürülen yapıya 1989 yılında ünlü cam piramidi eklenmiştir.

Aslında bir saray olarak 1204 yılında inşaa edilmiş ve uzun yıllar kraliyet ailesinin hizmetinde bulunmuştur. Kraliyet ailesinin taşınmasından sonra epey bakımsız kalmış ancak 1793 yılında restore edilerek müze haline getirilmiştir.

Emsalleri arasında açık ara en önemli müzedir ve pek çok sanat eserini barındırır. Louvre Müzesi yedi bölümden oluşmuştur. Resim,heykel,Mısır sanatları, desen,Yunan sanatları, doğu sanatları gibi bölümlere ayrılan müzede her bölüm için bir görevli bulunur. Oldukça büyük bir alanda bulunduğundan ve çoğu zaman tamamını tek günde gezmek mümkün olmadığından, alınan biletler 5 gün kadar geçerlidir. Meşhur Mona Lisa tablosu da bu müzede muhafaza edilmektedir. Sanat, mimari,arkeoloji,heykel ve resim alanlarında ki en büyük kültürel mirasların pek çoğu Louvre Müzesi’ndedir. Rubens,David, Titian,3.yy çinileri,neolitik dönem eserleri, Nil Uygarlığı eserleri burada bulunan kültür miraslarından sadece bazılarıdır.

Her fotoğrafta bulunan, bahçedeki cam piramit müzenin giriş kısmıdır ve çoğunlukla uzun kuyruklar oluşur. Bu sebeple internet ve dış otomatlardan bilet almak mümkündür.Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı şeklinde 3 bölüm vardır ve bu bölümler renkler ile kodlanmıştır. Bu renkler sayesinde nereyi, ne zaman gezeceğinize dair plan yapabilirsiniz.

Louvre Müzesi’ne gidildiğinde mutlaka görülmesi gerekenler bizce; Cousteau’nun Marly  Atları,Jan Vermeer’ın Danteci Kız’ı,Ortaçağ Hendeği, ünlü Milo Venüsü, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosudur. Elbette en önemli sanat koleksiyonu sahibi bir müzede saydıklarımızdan çok daha fazlası var.

Louvre Müze okulu, konferans salonu,eğitim bölümü ve eserlerin incelendiği bölüm gibi eğitim ve bilim adına sadece koleksiyonerlik yapmayan bu müzeyi gezi planına mutlaka dahil etmek gerek.

Paris Louvre Müzesi yedi bölümden meydana gelmektedir. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılmaktadır. Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak iki gün sürmektedir.

Louvre Müzesi Ziyaret Bilgileri

Pazar, Pazartesi, Perşembe, Cumartesi günleri 09.00 – 18.00 saatleri ve Çarşamba, Cuma günleri 09.00 – 22.00 saatleri arası ziyarete açık olan müze Salı günleri kapalıdır.

Paris’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

paris louvre müzesi

Menü