Navona Meydanı – Roma

Roma’nın merkezinde yer alan ve her daim canlı olan meydandır. İmparator Domitian döneminde yani 1. yüzyılda burada antik bir stadyum bulunurmuş. 30.000 kapasitesi olduğu söylenen bu stada ithafen, Navona Meydan’ı şimdilerde stadyum şeklindedir.

Stadyumun yıkılması ve buranın bir şehir planıyla meydana dönüştürülmesi 1655 yılına dayanıyor. Artık yayalar için ayrılmış olan bölüm, stadyum olduğu dönemde çim alanıydı. Oturma yerlerinde ise binalar var. Kuş bakışında tam bir stadyum şekli görmek mümkün.

Meydan düzenlenmesinde barok tarz hakimdir ve önemli Dört Nehir Çeşmesi buradadır. Bu çeşme yine önemli mimar Bernini eseridir. Çeşmenin asıl adı Fontana dei Fiumi’dir. Çeşmede gözünüze çarpan dört adet heykel mimarın öğrencileri tarafından yapılmıştır. Dört önemli nehri ve bunların bulundukları kıtaları temsil ederler. Bu dört nehir; Avrupa için Tuna Nehri, Afrika için Nil Nehri, Asya için Ganj ve Amerika için Rio de la Plata’dır. Meydanın bu önemli yapısının ortasında ise bir dikili taş bulunur. Meydanın hemen her yerinde ayrı bir tarihi yapı bu çeşmeyle bütünleşmektedir.

Günün her saati canlı olan Navona Meydanı her türden sokak sanatçılarının performanslarını sergilediği bir noktadır. Hemen her saat bir yerlerden müzik sesleri duyabilirsiniz ve sanatçıların çoğu tarihsel dokuya uygun giyinir veya sanatını icra eder. Son derece etkileyici ve farklı sanatçılarla birlikte pek çok seyyar satıcı da buradadır. Roma’ya geldiğinizde iç veya dış mekan lokantaları, kafeleri, barları ve gece kulüplerini de içinde barındıran bu meydana vakit ayırmanızı öneririz. Navona Meydanı hem 12 ve 13. yüzyıl eserlerini görebileceğiniz hem de modern zamanın mekanlarında vakit geçirebileceğiniz genel olarak hemen her kesimi kucaklayan bir meydandır.

Şehrin merkezinde bulunduğundan ulaşımı oldukça kolay olan Navona Meyda’nına 492, 87 ve 70 numaralı otobüslerle de ulaşmak mümkün. PantheonVittorio Emanuele II Abidesi ve Castel Angelo‘ya yürüme mesafesinde olduğundan şehri yürüyerek gezdiğinizde buraya ulaşmak için bir ulaşım aracı aramanıza gerek kalmayacaktır.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü