Nice Gezi Rehberi

Nice, Fransa’nın güneyinde Akdeniz’e kıyısı olan büyüleyici doğa şehri olmakla birlikte kozmopolit yapısı, eğlenceleri, kumarhaneleri, plajları ve tarihi mekanlarıyla Fransa’nın Coted’Azur (masmavi sahiller) bölgesinin başkentidir. Nice Gezi Rehberi :

Nice ve çevresi uzun yıllar İtalyan egemenliği altında kalmış. 19. yy’da Fransa, İtalya’ya göre daha zengin ve güçlü olduğundan 1860 yılında referandum ile Nice İtalya’ya bağlanmış.Bu nedenle o dönemden kalma evlerde, konuşmayı ve yakın iletişimi seven İtalyanların birbirine yakın tipikmimari özellikleri görülür.

Nice şehrinin en güzel kısmı göz alabildiğine uzanan sahilleri. Nice kumdan değil de ufak taşlardan oluşan kumsallarıyla sıcak bir Akdeniz şehri, istediğiniz zaman istediğiniz yerde denize girebiliyorsunuz.

PromenadedesAnglais (İngiliz yürüyüş yolu) gün boyu yürüyüş yapabileceğiniz sahil yolu şehrin en popüler gezinti noktalarından biridir. Nice 19. yy’da İngiliz soylularının kış aylarındaki sıcak hava dolayısıyla tercih ettikleri bir şehir olmuş dolayısıyla şehirde İngiliz etkisini hissedebilirsiniz. PromenadedesAnglais yolu üzerinde Eiffel kulesinin ünlü mimarı Gustav Eiffel’in tasarladı Negresco Hotel bulunuyor. Neoklasik mimarisi, pempe kubbeleri, antika mobilyaları ve avizeleri ile klasik sanat müzesi değeri taşıyor.

Nice, ismini ‘Zafer Tanrıçası’ anlamına gelen Nike’den almış. Daha sonraları ‘Şeref Zaferi’ anlamındaki Nikaia olarak adlandırılmış. Dönem dönem Fransa ve İtalya’nın bir parçası olmuş. 1861’den itibaren tamamen bir Fransız şehri haline gelmiş.

Nice, Alpes Maritimes bölgesinin merkezi durumunda. 18. yüzyıldan beri ılıman iklimi ve muhteşem doğası ile İngiliz aristokratlarının gözdesi olmuş. Kentin en güzel gezi mekanı olan sahilin ismi bu nedenle İngilizcede yürüme yolu anlamına gelen Promenade des Anglais.

Şehir sadece bir turizm merkezi konumunda değil. Telekomünikasyon, internet, multimedya, yaşam bilimleri ve bio-teknoloji alanında faaliyet gösteren pek çok şirketin merkezi burada’te yer alıyor.

Nice’i görünce İngiliz aristokratlarının ve ekpresyonist ressamların neden bu şehri tercih ettiklerini anlayacaksınız. Güneşi parlayan bu şehir, muhteşem sahiliyle adeta bir kartpostal gibi. Bu şehirde sanata ve sürekli parıldayan güneşe doyamayacaksınız.

Nice Gezi Rehberi : Nice’te Gezilecek Yerler

İngiliz Kaldırımı

ingiliz kaldırımı

Nice Plajları

nice plajları

Vielle Ville (Eski Şehir)

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla capcanlı bir atmosferi olan Eski Şehir, halk arasında Babazouk olarak anılır. Şehrin güney ucundaki pazar (Cours Saleya), görülmeye değerdir. Galerie des Ponchettes, ünlü Fransız ressam Raoul Dufy’ye adanmıştır. Alexis Gustav – Adolf Mossa Müzesi’nde 19. yüzyılın önemli ressamları Alexis Mossa ve oğlu Gustav- Adolf Mossa’nın resimleri sergilenir. 17. yüzyılda yapılan Barok saray Palais Lascaris (Lascaris Sarayı) ve Palais des Rois Sardes (Sardunya Krallar Sarayı), görülmesi gereken diğer mekanlardır.

Promenade des Anglais Bulvarı

Nice’in efsanevi yürüme mekanı. Bir tarafında Akdeniz’den güzel bir kumsal, diğer yanında estetik binalar olan bu yola doyamayacaksınız.

Colline du Chateau (Kale Tepesi)

2.000 yıl önce Yunanların şehirde ilk yerleştiği yer, günümüzde bir park alanı. Şelalesi kenarında serinlemek, harika manzarasında kendinizden geçmek ve hele ki gece ışıklarında muhteşem görünen kilisesini fotoğraflamak için gelmeniz gereken bir yer.

Musee Matisse (Matisse Müzesi)

Cimiez Tepesi’ndeki müzede, Henri Matisse’nin kapsamlı bir koleksiyonu var.

Monastere Notre-Dame (Notre Dame Manastırı)

Gotik sanatın örneği olan manastırın içinde Fransisken keşişlerinin hayatını gösteren bir müze de var.

Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain (Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi)

1990’da açılan müzede 1960 ve 1970’lerin güzel sanat, yeni gerçekçilik, popüler sanat, Amerikan soyutlaması ve minimalizm eserleri sergilenir.

Jardin Albert I

İçinde geniş bahçeler ve Yunan Güneş Tanrısı Apollon’un heykelinin bulunduğu park, Nice’in en çok ziyaret esilen mekanlarından birisi.

Musee Chagall (Chagall Müzesi)

Müze, Marc Chagall’ın en ünlü eserlerine ev sahipliği yapar.

Cathedrale Orthodoxe Russe Saint-Nicolas (Rus Ortodoks Katedrali)

1912’de yapılan katedral, Rusya dışındaki en güzel Ortodoks kilisesi olarak ünlenmiştir.

Musee des Beaux Arts (Beaux Sanat Müzesi)

15. ve 20. yüzyıl arasındaki dönemlere ait büyük bir koleksiyona sahip müze.

Nice Gezi Rehberi : Nice’te Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Yenir?

Nice, genel olarak yemekleri ile ünlü bir kent değil. Fransız mutfağının tüm tatları elbette burada da bulunabilmektedir. Zincir lokantalar ve hazır yemekler mevcuttur. Deniz kenarı bir sayfiye yeri olması menülerini de şekillendirmiş. Beş çayları için hazırlanmış çörekler yada hafif öğün olarak salatalar çok tututuluyor. Bunun dışında daha lüks sayılabilecek lokantaların, Fransızlara özgü elit yemekleri denenebilir. Ara sokaklara gidildiğinde sevimli kafeteryalarda daha hafif tatlılar yada çörekler gayet lezzetli. Ve elbette Fransız patatesi burada da en çok sevilen atıştırmalıklardan.

 • Nice Salatası: Günün her öğününde en çok tercih edilen yemeklerden biridir. İklime uygun olarak, Akdeniz yeşillikleri ana malzemelerdir. Balık,soğan ve yumurta ise en çok tercih edilen ek malzemelerdir.
 • Tarte Tropezienne: İki kat özel kekin arasına çikolata veya krema koyularak servis edilen tatlıdır. Bütün büfe ve kafeteryalarda bulunabilir. Ülkemizde bilinen alman pastasının benzeridir.
 • Kurbağa Bacağı: Fransızların en ünlü yemeklerinden olan kurbağa bacağı, burada da epey seviliyor. Nice’de ana yemek değil, ara sıcak olarak ve çeşitli soslarla süslenerek yeniliyor.
 • Patates Kızartması: Fransız usulu olarak bilinen bu kızartmaların en önemli özelliği eklenen sarımsak sosu.
 • Balık Çorbası: Deniz kenarında olmasıyla, en çok tercih edilen çorba balık çorbası. Kırlangıç balığı ile yapılanı en ünlüsü. Genellikle ünlü Fransız ekmeği ile birlikte tercih ediliyor.

Nice Hakkında Bilgiler

 • Ülke: Fransa
 • Para Birimi: Euro
 • Dil: Fransızca
 • Nice Nüfusu: 343.304 (2010)
 • Telefon Kodu: +33 (Fransa)
 • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526

nice gezilecek yerler

Menü