Park Güell – Barselona

Burası günümüzde herkese açık bir park olsa da yapılış amacı tamamen farklı. Güell Ailesi alt tabakadan olan insanlardan ayrılmak ve uzaklaşmak için başka bir yerleşim yeri inşa etmek istemiş. Elit bir bölge olarak kentin soylularının yaşayacağı bir bölge olarak planlanan bu alan yaklaşık 17 hektar bir bölge aslında. İlk olarak yapım için 60 ev istenir ve ilk olarak elbette Güell Ailesi’nin evi yapılacaktır, böylece aile alt tabaka insanlardan ayrılacaklardır. Bu yerleşim merkezi inşasını Gaudi’ye vermişler. Gaudi bugün efsaneye dönüşen 3 evi böylece yapmış. Sagrada Familia inşaatına bakarken Gaudi’nin hayatını kaybetmesi ve burada yaşayacak halkın Gaudi’nin evlerini fazla cüretkar ve abartılı bulması inşaatları durdurmuş. Sonraları daha standart binalar inşa edilmeye başlanmış. 1918 yılında yapı devletin oluru ile halka açılmasına karar verilir ve böylece 1922 yılında Güell Evi, Güell Park olur.

Güell Ailesi’nin bir soyluluk sembolü olsun diye yapılan yerleşke bugün en çok turist çeken parklardan biri olmuş durumda. Bu parka girdiğiniz anda Gaudi’nin diğer eserlerinde olduğu gibi kendinizi başka bir diyarda hissetmenize neden oluyor. Parkın içi rengarenk mozaikler ile oluşturulmuş. Yapıların ortasında bir meydan bulunmakta. Bu meydan denizi izlemeye olanak tanıyacak bir teras biçiminde oluşturulmuş. Şimdilerde etkinlikler için kullanılan bu meydanda oturma yerleri mevcut. Adeta masallardan fırlamışçasına tasarlanmış toplanma alanları ve peyzaj izlemeye değer. Parkın girişinde bembeyaz ve tasarım harikası bir merdiven bu merdivenlerin sonunda mozaikler ile kaplı bir kertenkele bulunuyor. Merdivenlerden yukarı baktığınızda sıralanmış sütunlar ile bir balkonu andıran yapıya ulaşıyorsunuz. Bu kertenkele ve giriş aslında Güell Parkı’nın birer simgesi kabul ediliyor.

Uzaktan akan krema gibi görünen çatılarıyla Güell Park, Gaudi Müzesi‘ne de ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar Gaudi’nin yaşadığı bu müze evde Gaudi’ye ait özel eşyalar ve çizimler sergileniyor. 1906-1926 yılları arasında Francesc Berenguer tarafından tasarlanan müze

Sanatçının tarzına uygun olarak bu park da son derece etkileyici ve hiçbir yeri kaçırmadan gezme isteği uyandırıyor. Kimileri çağın en çirkin yapılarını inşa ettiğini söylese de, sanatçının yaptığı her yapı ezberleri bozan bir beynin ürünü.

Park Güell Ziyaret Bilgileri

Güell Evi ya da Güell Park turistlerin ve yerel halkın sürekli ziyaret ettiği ve hayran kaldığı noktalardan. Gezinizde rotanıza bu parkı ekleyebilirsiniz. Dünyada örneği olmayan bu parka ulaşım da epey kolay. Aslında halktan kopmak istense de artık kentin merkezi sayılabilecek bir konumda. Metro ile ‘Lesseps’ durağında inerek ulaşabilirsiniz. Üstü açık otobüsler veya 24 numaralı otobüs ile hem şehir manzarasının tadını çıkarabilir hem de bu bölgeye ulaşabilirsiniz. La Rambla Caddesi’ne çok uzak sayılmaz. Yürüyerek La Rambla’dan ulaşmak mümkün ama yaklaşık 30 dakika alır.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

güell park

Menü