Pisa Gezi Rehberi

Yaklaşık 80 bin nüfusa sahip bu küçük kent her yıl milyonlarca turist çekmektedir. Modern fiziğin kurucusu, matematikçi, gökbilimci ve filozof olan Galileo Galilei’nin doğduğu ve yaşadığı bu küçük şehir Kuzey İtalya bölgesindedir. Pisa Gezi Rehberi :

Bir çok turistin ilgisini çeken bu bölgeye girdiğinizde kalabalığın ve turistlerin ilginç hareketlerini görebilir ve muhtemelen siz de aynı pozları verebilirsiniz veya yaratıcı farklı pozlar düşünebilirsiniz. Civardaki satıcılardan İtalya ve Pisa’ya özgü hediyelik eşyalar alınabilir. Yalnız dikkat, pazarlık yapmayı unutmayın.

Sırf Eğik Kule için bile buraya geldiğinize mutlu olacaksınız 🙂 Pisa Kulesi’ni dikleştirmeye çalışarak çekilen fotoğraflarınız, herkesi kıskandıracak! Yalnız bir tavsiyemiz var, lütfen özgün pozlar vermeye çalışalım 🙂

Pisa Gezi Rehberi : Pisa’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Pisa gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Pisa Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Pisa Mucizeler Meydanı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan mucizeler meydanı’nda kentin sembolü haline gelen eğik Pisa Kulesi, Pisa Katedrali, St. John Vaftizhanesi ve bir anıt mezar bulunmaktadır. Dünyanın her yerinden turistleri ağırlayan bu meydanda Pisa Kulesi tüm ihtişamıyla sizi karşılamaktadır.

pisa mucizeler meydanı

Pisa Kulesi

Bu turistik şehrin en önemli unsuru Meşhur Pisa Kulesi’dir. Mucizeler Meydanı’nda yer alan ve şehir katedralinin ana yapısından ayrı bir şekilde çan kulesi olarak yapılmıştır kule Unesco dünya miras listesinde yer almaktadır. Kulenin bulunduğu meydanda katedral dışında bir de vaftizhane bulunur. Temelindeki yumuşak zeminin çökmesinden dolayı yapıldığı tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlayan Pisa Kulesi bu durumundan dolayı dünyaca meşhur bir yapı haline gelmiştir. 56 metre yüksekliğinde olan bu kuleye 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır.

Aslında Pisa (Duomo) Katedrali’nin çan kulesi olan Pisa Kulesi, 1173’te inşa edilmeye başlanmış, 1370’te tamamlanmış. Temeli alüvyonel olduğu için hala eğilmeye devam eden çan kulesi, Mucizeler Meydanı’nın en dikkat çekici eseridir. Pisa Kulesi’nin etrafında, kuleyi dikleştirmeye çalışarak kendini fotoğraflayan çok sayıda turist göreceksiniz. Katedralden yaklaşık 100 yıl sonra yapılan çan kulesi yapıldığı tarihten itibaren zeminin yumuşak olmasından dolayı her yıl milimetrenin onda yedisi kadar yani 100 yılda 7 cm eğilmektedir.

Yıkılmasından korkulan kule, 1990’da ziyarete kapatılmış. 2001 yılında kule 45 cm dikleştirilmiş. Zengin ve güçlü Pisa İmparatorluğu’nun bıraktığı en büyük miraslardan biri, kuşkusuz bu Campanile (Eğik Kule)’dir. 56 m yükseklikteki kulenin içinde 7 çan bulunur ve çanların her biri bir notanın sesini verir.

Ünlü bilim adamı Galileo Galilei bu kentte yaşamış ve bir çok fizik deneyini bu kulede uygulamıştır. Kulenin 1990 yılında yıkılacağı öngörülmüş çok maliyetli bir çalışmayla 45 derecelik bir düzeltme yapılarak sağlamlaştırılmıştır. 8 kattan oluşan kule 294 basamaktan oluşmaktadır. Kule ziyaret ücreti 17 eurodur.

pisa kulesi

Pisa Katedrali

Pisa Kulesi’nin hemen yanındaki katedral, kulenin inşa nedenidir. 1604’te yapılan Gotik katedral, kule kadar üne kavuşamamış olsa da şehrin önemli yapılarından biridir.

pisa katedrali

Pisa St. John Vaftizhanesi

1152 yılında inşa edilmeye başlanmış, 1363’te tamamlanmış. Gotik tarzdaki yapı, İtalya’daki en büyük vaftizhanedir.

pisa st. john vaftizhanesi

Campo Santo (Kutsal Alan)

1278’de yapımına başlanmış, 1464’te tamamlanmış. Bu anıt mezarda Roma dönemine dair lahitler var. 2. Dünya Savaşı’nda atılan bir bombayla hasar gören yapı, savaş sonrası restore edilmiş.

Museo delle Sinopie (Sinopie Müzesi)

13. yüzyılda yetimhane olarak inşa edilen bina, sonradan müzeye çevrilmiş. Sinopie, Kapadokya’da çıkarılan ve Sinop’tan dünyaya dağıtılan bir taşa verilen isim. Bu müzenin freskleri sinopie taşından yapılmış ve müzeye de bu isim verilmiş.

Piazza dei Cavalieri (Şövalyeler Meydanı)

Pisa şehrinin Mucizeler Meydanı’ndan sonraki en büyük meydanıdır. Meydanda bir Ortaçağ yapısı olan Carovana Sarayı, sarayın önünde Pietro Francavilla’ya ait bir heykel, bir Ortaçağ hapishanesi olan Palazza Dell Orologio ve 16. yüzyıl eseri olan Santo Stefano Kilisesi bulunur.

Pisa Gezi Rehberi : Pisa’da Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Yenir?

Pisa ünlü kulesinin dışında aslında oldukça küçük bir kent. Komşusu Napoli vakit geçirmek için daha çok kullanılıyor. Bu küçük kente özgü bir yemek bulunmuyor ancak İtalyan yemekleri elbette burada denenebilir. Tüm ülkede olduğu gibi pizza, makarna, tiramisu, risotto gibi yemekler son derece lezzetli pişiriliyor. Tarihi dokusu yoğun olduğundan, geleneksel ve klasik yöntemlerle yemek yapan yerler bulmak kolay. Bu nedenle yeni nesil tarz yerine eski usül yapılan yemekleri denemek isteyenler Pisa’da yemek yemeyi tercih edebilir.

 • Makarna: Özellikle spagettinin geleneksel yapım olanları tadılabilir. Bolonez ile petso soslular kentte oldukça yaygın.
 • Panini: Peynir ve domates ana malzemesi olan, İtalyan sandviçidir. Sabah ve öğlen için en sevilen atıştırmalıktır.
 • Risotto: İtalyan klasiği olan risotto daha sulu yapıya sahip bir pilav türüdür. Pisa’da ise deniz mahsülleri ile yapılanları turistlerin ilgisini çekiyor.
 • Lazanya: Kat kat makarna hamuru arasına kıymalı sos koyulup pişirilmesi ile yapılan lazanya, tüm ülkede olduğu gibi Pisa’da da son derece iyi yapılıyor.
 • Panna Cota: Meyveli sosla süslenen ve son derece hafif olan bu tatlı tüm ülkenin vazgeçilmezidir. Yapımında krema kullanılır.
 • Bruschetta: Kızarmış ekmeK üzerine domates ve fesleğenli sos ile peynir eklenir.
 • Tortellini: Açılmış hamurun içine peynir doldurularak, küçük küçük kapatılır ve pişirilir. Mantı gibi bir mantığı vardır.
Pisa Gezi Rehberi : Pisa Hakkında Bilgiler
 • Ülke: İtalya
 • Para Birimi: Euro
 • Dil: İtalyanca
 • Pisa Nüfusu:
 • Telefon Kodu: 
 • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526

pisa gezilecek yerler

Menü