Pompei Gezi Rehberi

Vezüv yanardağı 79 yılında Pompei ve komşusu Herculaneum’u kül tabakasıyla örtmüş. Bilim insanlarının teorisine göre Pompei halkı, Vezüv faaliyete geçtiği ilk anda ne olduğunu kavrayamamış. Dağdan göğe doğru yükselen toz bulutunu şaşkınlıkla izlemeye çıkmışlar, başlarına ne geleceğini anladıklarında ise yapacak bir şey kalmamış. Pompei Gezi Rehberi :

Pompei , Roma döneminin en zengin kentiymiş ve bazı konularda aşırıya kaçtıkları için cezalandırıldıklarına dair inanışlar var. Neredeyse 2.000 yıl önce kül olan Pompei’de kazı çalışmalarının başlaması ise 18. yüzyıl ortasını bulmuş.

Antik kent oldukça büyük ve etkileyici. Dünyada başka hiçbir yerde emsali olmayan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu antik kent, bir İtalya’ya ziyaretinde mutlaka listeye alınmalı.

Pompei Gezi Rehberi : Pompei’de Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Pompei gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Pompei Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Pompei Sakinleri

Pompei halkı, Vezüv Yanardağı faaliyete geçtiğinde taş ve ateş yağmurundan ötürü evlerinden dışarı çıkamamış. Antik kentte lavlar ve küller altında kalarak taşlaşmış insan ve hayvanları görülüyor. Kalıntıların büyük çoğunluğu da Napoli Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Villa dei Misteri

Esrarlı Villa anlamına gelen bu malikanede Roma mitolojisine ait ünlü yüzler bulunur ve harika freskleri vardır. Pompei dışında, limana yakın bir bölgede olan malikane, kentin en iyi korunmuş yapılarındandır.

Pompei Spectacula

M.Ö. 70 yılında inşa edildiği sanılan bu yer, dünyanın en eski amfitiyatrolarından biri. İnşa edildiği dönemde tüm şehir sakinlerini içine alabilecek kapasitede yapılmış.

Pompei Hamamları

Roma İmparatorluğu döneminde erkekler ve kadınlar için özel hamamlar varmış. Köleler dahil olmak üzere tüm sınıflar için ise açık kullanım alanı olan kaplıcalar varmış.

Apollon Tapınağı

M.Ö. 6. yüzyılda yapılmış. Tapınağın orijinal bronz heykelleri Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Pompei Gezi Rehberi : Pompei Hakkında Bilgiler
  • Ülke: İtalya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: İtalyanca
  • Pompei Nüfusu:
  • Telefon Kodu: 
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Menü