Popolo Meydanı – Roma

Roma’nın kuzey tarafında bulunan ve adı Halk Meydanı anlamına gelen, oldukça geniş ve ünlü meydandır. Çeşitli kutlamalara ve konserlere ev sahipliği yapar. Genel olarak sürekli canlı ve renkli olan Popolo Meydanı Avrupa’nın en iyi ve güzel meydanlarından biri sayılmaktadır. Burada minik bir tren ile gezinmeniz mümkündür. Çeşitli lokantalar, kafeteryalar hatta sahte ürünler satan seyyar satıcılar bolca bulunur.

Meydan üç önemli kilisenin ortasında bulunur. Meydanın ortasında ise büyük bir dikilitaş ve kuzey tarafında popüler bir kapı vardır. Bu ünlü kapının adı Porta del Popolo’dur. Bu büyük kapı, Roma’ya önemli eserler katan mimar Bernini tarafından yapılmıştır. Geçmişte Porta Flaminia adıyla anılırken zamanla Porta del Popolo olarak sabitleniyor. Hemen her yerden görülen ve meydanla özdeşleşen dikilitaşın 1300 yılında yapıldığı söyleniyor. Milattan önce, Mısır’da güneş tanrısı için dikilen bu taş Roma’ya sonradan taşınıyor. Dikilitaşı getiren kişi ise ünlü imparator Agustus oluyor. Bugünlerde meydanın en çok ziyaretçi çeken eserlerinden biri halinde.

Tüm Roma’da olduğu gibi, Piazza del Popolo’da da pek çok çeşme var. Bu çeşmelerin hepsinin mimarları ve yapılış amaçları tam olarak bilinmiyor. Ancak batı kısımda bulunan Neptün Çeşmesi en ünlü olanlardan ve mutlaka görülmesi gerekenlerden. Roma Tanrıçası’nın Çeşmesi olarak biliniyor ve çok ilgi çekiyor.

Meydandaki kiliselerden ikisi hemen dikkatinizi çekecektir. Bunlar birbirine simetrik şekilde yapılmış haldedir. Adları Santa Maria del Miracoli ve Montesanto Santa Maria’dır. Carlo Rainaldi’nin mimarlığını yaptığı kiliselerin, Papa Alexandre tarafından istendiği söyleniyor. Zamanla bu iki kilisenin yeterli gelmediği görülmüş ve meydanda ki üçüncü kilise inşaa edilmiş. Santa Maria del Popolo adındaki bu kilise 1477 yılında bitirilmiş. İçinde pek çok sanat eseri ve muhteşem süslemeler elbette mevcut. Ayrıca meydanın etrafındaki üç kilise oldukça gözde dini mekanlar ve Popolo Meydanı’nın güzelliğine güzellik kattığı bir gerçek. Zaten meydana girdiğinizde hemen dikkatinizi çekeceklerdir.

İlgilileri için buradaki en önemli noktalardan birisi ise kesinlikle Leonardo Da Vinci müzesidir. İtalyan dahi Leonardo’nun defterine çizdiği hemen her şey burada modellenmiş ve sergileniyor. Hatta dilerseniz bazı modellere dokunabiliyor ve inceleyebiliyorsunuz.

Popolo Meydanı’na çoğu yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İspanyol Merdivenleri, Venedik Meydanı gibi çoğu turistik noktaya yürüme mesafesinde. Herhangi bir toplu taşıma aracına ihtiyaç duymadan, son derece keyifli yürüyüşlerle buraya ulaşabilirsiniz. Metro bilgilerini yine de verelim, A hatlı metro ile Spagna durağında inmeniz yeterli olacaktır.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü