Riga Gezi Rehberi

Letonya’nın başkenti Kuzey Avrupa’nın Paris’i olan Riga, Letonya’nın en kalabalık şehri olmasının yanında aynı zamanda tüm Baltık ülkeleri arasında da en fazla nüfusa sahip şehirdir. Daugava Nehri ile Baltık Denizi’ne açılan Riga kenti Baltık Ülkeleri arasında en büyük şehir olmasının yanı sıra çok önemli bir siyaset, kültür, eğitim, finans ve endüstri merkezlerinden birisidir. Baltıkların İncisi Riga Gezi Rehberi‘mize başlamadan önce gelin Letonya’dan biraz bahsedelim.

Rusya, Beyaz Rusya, Litvanya, Estonya gibi ülkelere komşu olan Letonya’nın Riga şehri de geçmişte Sovyet Rusya himayesinde bulunarak karanlık dönemlerden nasibini almıştır. Nüfusunun 8’de 1’inin 2.Dünya Savaşı’nda kaybettiği söylenen Letonya da Litvanya gibi 2.Dünya Savaşı ve sonrasında Sovyetler döneminde büyük kayıplar yaşamıştır.

Günümüzde bu durum değişmiş olup geçmişten günümüze kadar korunmuş olan eski kasabalarıyla turistlere sunduğu kültürel zenginlikleri, trend modası ve muhteşem gece hayatı bir Avrupa şehri olan Riga, Baltıklar’da gezilecek yerler arasında zirveye oynuyor. Coğrafyasının büyük kısmı nehirler, göller, bataklıklar ve ormanlarla kaplı olan Letonya, dünyada ormanlık alanı doğal olarak artan nadir ülkelerden biri. 1280 yılından beri kullanılan Letonya Bayrağı dünyada kullanılan en eski ikinci bayrak ünvanına sahip. (en eskisi 1220 yılından beri kullanılan Danimarka Bayrağı)

Tarihsel olarak ele alacak olursak Riga şehrinin kuruluşu 12. yüzyıla kadar dayandığı görülmektedir. 13. Yüzyılın başlarında liman şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlemesinden kaynaklı Alman ticaret gemilerinin Riga limanlarına uğramaya başlamasından sonra Riga şehrinin nüfusu ve önemi oldukça artmıştır. Ülke 1558 yılı ile 1583 yılları arasında Polonyalıların yönetimine ve 1621 yılında İsveç yönetimine geçmiştir. 1700’lü yıllarda ise Kuzey savaşlarıyla İsveçlilerden kurtulmuştur.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilen şehrin ilk kurulduğu yer olan Vecriga bölgesindeki mimari Barselona, Petersburg, Viyana ile kıyaslayabileceğiniz Art Nouveau yapıtlarıyla ünlüdür. Daugava Nehri’nin etrafına kurulmuş bir liman şehri olan Riga, 12. yüzyıldan beri bölge ticareti konusunda oldukça önemli rol oynayan bir şehir.

Letonya’da ana dil Letonca’dır lakin ülkenin büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne dahil olan Letonya on yıl sonra 2014 yılında kendi para birimi olan Lat’ı bırakarak Euro kullanmaya başlamıştır. Avrupa Birliği’ne dahil olması noktasında değineceğimiz bir diğer konu ise bu ülkeyi ve şehri gezmek için Schengen Vizesi’ne ihtiyacınız olduğu gerçeğidir.

Riga Gezi Rehberi : Riga’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Riga gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Riga Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz. Riga’da görülmesi gereken yerlerin başında ise Riga Kalesi, Aziz Peter Katedrali, Blackhead Evi ve Özgürlük Anıtı gelmektedir.

Old Town Riga – Vecriga

Vecriga olarak bilinen bu bölge Orta Çağ’dan günümüze ulaşan kilise ve binalara sahip bir alan. Daugava Nehri’nin Doğu kıyısında yer alan bu bölgede özellikle zamanında tüccarlar tarafından inşa edilmiş yapılar göz alıyor. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen bölge aynı zamanda Riga’nın en önemli dini yapıları olan Riga Katedrali ve Aziz Peter Katedrali gibi yapılarıyla da ünlüdür. Alberta ve Elizabetes isimli caddeler Old Town Riga’nın hem art nouveau tarzı binalarını görebileceğiniz hem de alışveriş yapabileceğiniz caddeler.

old town riga

Riga Kalesi

Daugava Nehri’nin kıyısında ihtişamıyla göze çarpan Riga Kalesi, Riga’nın pek çok yerinden çıplak gözle görülebilecek bir güzelliğe sahiptir. Riga Kalesi, Livonya ve Riga tarikatı arasında vuku bulan çatışma sonrasında yapılan antlaşmanın neticesinde inşa edilmiştir. Kale 1330 yılında inşa edilmiş olup 1497 ve 1515 yılları arasında İsveçlilerin kaleyi ele geçirmeleriyle yeniden inşa edilmiştir. 18. yüzyılın henüz daha başlarında iken Rus hakimiyetine giren Riga Kalesi, Riga Valiliği’nin ikametgahı oldu. Sovyet Pioner Birliği 1941 yılında kalenin kuzey kısmına taşınmıştır. Yıl 1930 Elzens Laube adında bir mimar tarafından tekrardan yenilenme çalışmalarına başlandı.

1938 yılından günümüze kadar Letonya hükümetinin resmi binası olan yapıt, 1922 yılından günümüze kadar Ulusal Müze ve Letonya Cumhurbaşkanı’nın ikamet ettiği yer olarak kullanılıyor. Dikdörtgen şeklini andıran bir şekilde inşa edilen Riga Kalesi üç katlı olup her köşede 1 kulesi olmak üzere 4 kuleye sahiptir. 1484 yılında yıkılan kalenin iki kulesi son askeri teknolojiler göz önünde bulundurularak yuvarlak inşa edilmiştir. 20 Haziran 2013 tarihinde binada yapılan restorasyon sırasında gece meydana gelen yangın yapının tahrip olmasına neden olmuştur. Yangının bilançosu binanın üçüncü, dördüncü katları ve çatı katında toplamda 3200 m2 alan ciddi bir şekilde tahribata uğradı. Letonya’da ulusal felaket olarak yas ilan edildi. Bu olay yüzünden Riga Kalesi totalde 27.3 milyon Lat zarara uğradı.

riga kalesi

Aziz Peter Kilisesi

1209 yılına uzanan tarihi ile Riga’nın eski kilisesi Aziz Peter Kilisesi, Daugava Nehri’nin nefes kesen manzarasının eşsiz güzelliğini ziyaretçilerine sunan bir kule. Riga’nın merkezinde konumlanan kilise, gotik mimarisinin bütün izlerini taşıyan bir yapıdadır. Turistlerin Riga’nın eşsiz güzelliğini görmek için geldiği bu kilisenin 123.25 metre uzunluğunda asansörle çıkabileceğiniz bir de kulesi vardır. Aziz Peter Kilisesi 1209 yılında inşa edilmiş olup bugünlere gelene kadar birçok kez insanlığın şerrinden nasibini almıştır.

Kilisenin kulesi birçok kez yakılmış, yıkılmış, harap olmuştur. Tüm bunlara rağmen birçok defa da onarılmıştır. Yapıda gerçekleşen restorasyonlar sonucunda 15.yüzyılda Atlar, 17. yüzyılda ise kule inşa edilmiştir. Kulenin ön cephesine 1975 yılında ise yalnızca bir akrep çubuğu olan bir saat eklenmiştir. 1997’de Riga St.Peter’s Church UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Aziz Peter Kilisesi’nde sanat sergilerinin tadını çıkartabilir, konserlere katılabilir, Town Hall Meydanı’nda bulunan Knight Roland’ın orijinal heykelini görebilir, modern mimarinin ve sanatın gelişimi üzerinde bir izlenim elde edebilirsiniz ve tabi kulesine çıkarak Riga’nın eşsiz güzelliği ile baş başa kalabilirsiniz.

aziz peter'in kilisesi

Siyah Kafalıların Evi – House of the Blackheads

Sergiler, konserler ve diğer etkinlikler ile Letonya cumhurbaşkanının geçici ikamet yeri olan House of the Blackheads’in (Siyah Kafalıların Evi) Riga’nın ve hatta ülkenin en görkemli yapılarından biridir. Riga’da yaşayıp ticaretle uğraşan iş adamlarının burada lonca kurmasıyla büyük bir teşkilatlanma başlamış olup siyahi olan iş adamlarının lideri olan Aziz Moritus, dine karşı gelip, bir takım söylemler içine girmesi nedeniyle kellesi vurulmuş ve de yapı bu yüzden Siyah Kafalılar (Karakafalılar) adını almıştır.

Şehirdeki zengin ve bekar tüccarların bir buluşma yeri olan Blackhead’s House, Riga’nın çeşitli kamu kurumları tarafından düzenlenen toplantılar ve ziyafetler için bir mekan olarak 1334 yılında inşa edilmiştir. Bina, Almanlar tarafından 28 Haziran 1941’de bombalanmış ve 1948’de kalıntıları Sovyetler tarafından yıkılmıştır. Mevcut yapı 1995’ten 1999’a kadar tekrar inşa edildi. Letonya cumhurbaşkanının geçici ikametgahı haline gelmeden önce ziyaretçiler tarafından en çok ziyaret edilen yapılar arasında idi.

The Blackheads of House, Salı’dan Pazar gününe kadar saat 11:00 ile 18:00 arasında halka açıktır. Son ziyaretçilerin saat 17: 00’ye kadar binaya girmesine izin verilir. Riga’ya gelirseniz burayı görmeden gitmemelisiniz.

house of the blackheads

Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı 1935 senesinde Bağımsızlık Savaşı’nda canlarını kaybeden askerlerin anısına Letonya’nın başkenti Riga’da halkın bağışlarıyla dikilmiş bir anıttır. Letonya’nın simgelerinden biri olan Özgürlük Anıtı’nın yapımında traverten bakır ve granitten yararlanılmıştır. 42 Metre yüksekliğinde olan bu anıt bulunduğu konumdan dolayı resmi törenlere ve sosyal olaylara sık sık tanıklık eder.

Özgürlük Anıtı Letonya tarihini tasvir eden 13 heykelden ve rölyeften oluşmaktadır. Tam ortasında 19 metre yüksekliğinde dikilitaşın yükseldiği görülür. Dikilitaşın ön yüzünde ise 9 metre yüksekliğinde özgürlüğü tasvir eden bir figür bulunmaktadır. Başının üstünde 3 tane yıldız tutan genç bir kadın figürüdür. Bu 3 yıldız Letonya’nın 3 bölgesini temsil eder. Letonya tekrardan Sovyet egemenliğine girdikten sonra anıtın yıkılması pek çok kez Sovyetler tarafından gündeme getirilse de anıt yıkılmamış ve günümüzde de geçmişteki gibi Letonya’nın bağımsızlığının sembolü olmaya devam etmiştir.

özgürlük anıtı

Riga Gezi Rehberi : Riga Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Letonya ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Letonya’nın başkenti Riga’yı ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Letonya Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: Letonya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Letonca
  • Riga Nüfusu: 641,423 (2017)
  • Letonya Telefon Kodu: +371
  • Riga Telefon Kodu: 67
Menü