Sagrada Familia – Barselona

Türkçede kutsal aile anlamına gelen Sagrada Familia genel olarak bitmeyen kilise olarak bilinir. Aslında gerçek ve tam adı Emplo Expiatorio de la Sagrada Familia’dır. Kilise İspanya’nın Barselona kentindedir. Bitmeyen kilise lakabını almasının sebebi yapımının 1882 yılında halkın yardımları ile başlaması ancak halen daha tamamlanmamış olmasıdır.

Modern mimarinin en önemli isimlerinden ve öncülerinden olan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında yapmaya başladığı kilisenin halen bitmemiş olması onun turist çekmesine neden olduysa da ilgilileri için yapının mimarisi son derece önemli ve büyüleyicidir. Genel olarak kültür turları yapanlar Sagrada Familia’ya akın etmektedir. Kilisenin tamamı Antoni Gaudi’nin eseri değildir. Mimar, 1883 yılında devraldığı kiliseye şöyle bir karşıdan bakmak istemiş ve yaptığı kilisenin ne kadar güzel olduğuna kapılıp geri geri giderken bir tramvayın altında kalıp 1926 yılında hayatını kaybetmiştir. Barselona içinde birkaç harika eseri daha bulunan Antoni Gaudi’nin tüm binaları oldukça ilgi görmektedir ancak en önemlisi ve en ünlüsü Sagrada Familia’dır. Kilisedeki kulelerden sadece bir tanesinin bitmiş halini görebilmiştir 19. yüzyılda yapımına başlanması ve bugünlerde hala halk bağışlarıyla yapımına devam etmesi, mimarisinde çeşitli farklılıklar yaratmıştır. Ziyaret esnasında bu farklılıklar rahatça görülebilir.

Unesco’nun dünya mirası kategorisinde yer alan la Sagrada Familia, Gaudi’nin bütün eserleri gibi belirli sembollerle doludur. Barselona’ya gelecek turistleri karşılayacak görkemli bir yapı olması amaçlanmış ve bu nedenle son derece özenle inşa edilmiştir. Kilisenin kuleleri cennet ile yeryüzü arasındaki bağlantıyı simgelemiştir. İçeride ise kolonlar ağaç dalları, tavan papatyalar ,merdivenler salyangoz şeklindedir, kilisenin içinde gezerken ağaçlarla dolu bir ormanda geziyormuş hissine kapılabilirsiniz. Gezginler genelde dışarıdan izlemeyi ve fotoğraflarını çekmeyi sevse de Sagrada Familia’nın içi son derece etkileyicidir ve mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biridir. Genel olarak her taşı simge ve semboller ile dolu olan ve sırrı tam olarak çözülemeyen bir kilisedir. Baktığınız her taşı herhangi bir şey ile özdeşleştirebilirsiniz. İçeride alışkın olduğumuz duvarlar, kapılar ya da kolonlar yok. Her biri adeta bir canlandırma. Kısaca Gaudi’nin doğa ve tanrı ile olan bütünlüğü ve sevgisi bu kilisede epey hissediliyor.

Buranın turistik ve mimari öneminin dışında, önemli bir kutsal mabed olduğunu da söyleyelim. Katolikler için çok önemli olan kilise şimdilerde İspanyollar ve Katalanların sahiplendiği Sagrada Familia, dışarıdan da dini simgelerle dolu. İspanya’daki içi savaştan sonra ölen Katalanlar ve çekilen acılar burada simgelenmiştir. Bu durumda Katalanlar manevi, İspanyollar ise daha turistik nedenler ile burayı istiyor diyebiliriz. Halen daha gizemleri araştırılan kilisenin, üç cephesi var. Bu cepheler Doğuş, Tutku ve İhtişam. Gezginler için karşılama mekanı olarak düşünülen bir kilisenin, sanat eserine evrilmesinin sebebi bu cephe isimlerinden de anlaşılabilir.

Bilinen tüm mimari kurallara karşıt olan ve gizemlerle dolu bu muhteşem yapı Gaudi’nin 100. Ölüm yıldönümü olan 2026 yılında bitecek denilmektedir. Ancak bitmeyen kilise olarak büyük nam salan ve çokça ziyaretçi çeken yapının bilinçli bitirilmediği ve bitirilmeyeceği söylentiler arasındandır. Gaudi’nin diğer eserleri gibi tüm ezberleri bozan Sagrada Familia gezginler ve gizem severler için harika bir ziyaret noktası olmaya devam etmektedir.

Sagrada Familia Ziyaret Bilgileri

‘Sagrada Familia’ isimli metro durağı kilisenin hemen yanında bulunuyor. Barcelona Bus Turistic isimli üstü açık turistik otobüsler ile de bölgeye ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 12.5 €

Sagrada Familia Bazilikası ziyaret saatleri yılın belirli dönemlerinde ufak farklılıklar göstermekte;

  • Kasım – Şubat arası: 09:00 – 18:00
  • Mart: 09:00 – 19:00
  • Nisan – Eylül arası: 09:00 – 20:00
  • Ekim: 09:00 – 19:00
  • 25, 26 Aralık, 1 ve 6 Ocak tarihlerinde ise: 09:00–14:00 arası bu yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

la sagrada familia

Menü