Sant Angelo Kalesi – Roma

Adını duvarlarındaki ve heykellerindeki meleklerden alan, kentin hemen her yerinden görülebilen ünlü yapı. Roma’da görmeye alışık olduğumuz süslü ve gösterişli yapılara nazaran çok daha sade. Tam adı Castel Sant’Angelo, Türkçesi ise Kutsal Melek Kalesi olan yapı, ilk olarak İmparator Hadrian’ın kendisi ve ailesi adına yaptırdığı bir türbe niteliğindeydi. Türkler için ise ünlenmesi, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu şehzade Cem Sultan’ın burada 5 yıl esir tutulmasıyla olmuştur.

Kale inşaat amacından yıllar içinde sapmış. Önceleri imparatorların cenazelerinin yakıldığı özel bir yapı haline evrilmiş. Daha sonra bir hapishane olmuş, hapishaneden ise savaş yıllarında papalık merkezine çevrilmiş. Şimdilerde ise bir müze ve turist merkezi olarak kullanılmaktadır. İmparator cenazelerinin yakıldığı dönemde elbette çok özel ve gizemli bir yapıymış ancak bu işlevi çok uzun sürmemiş. Hapishane için uygun bir yer olarak görülmüş. Bu hapishane yılları kalenin tarihinde en üzücü yıllar olmuş. Fazlasıyla ağır ve kasvet dolu hava bugün bile hissedilir haldedir. Kalenin içindeki zindanlar son derece havasız, rutubetli ve ışık geçirmez olduğundan, zamanında burada tutulan mahkumların kısa sürede öldüğü ya da ağır hasta olduğu söylenir. Genellikle affedilemez suçlar işleyenler ya da idam mahkumları burada tutulurmuş. Bakımdan uzak ve çileli günler geçiren mahkumlar öldüğünde ya da idam edildiğinde kafaları kale önündeki Sant Angelo Köprüsü‘nde ibret için sergilenirmiş. Sonraları savaş yıllarında papaların sığındığı yer olmuş. Vatikan’ın yapımına kadar da papalık merkezi olarak kulllanılmış. Kale ve Vatikan arasında gizli geçişler olduğu söylenmektedir.

Papaların buraya sığındığı dönemde kalenin üzerine bir melek indiği rivayet edilir. Kalenin simgesi olan meleklerin yapımı bu yüzdendir ve adı yine bu yüzden Kutsal Melek Kalesi’dir. Kalenin köprüsündeki 8 melek heykeli, tam tepede merkezdeki melek heykeli ve içerideki melek resimleri hep bu yüzdendir. Hatta baş melek kabul edilen Raphael’in yaptığı bir heykelin bile var olduğu söylenir.

Harika bir manzaraya sahip olan Sant Angelo Castel‘a metro ile Lepanto durağında inerek ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında saat 19:00’a kadar açıktır. Tabii dışarıdan dilediğiniz saatte kaleyi izleyebilir ve inceleyebilirsiniz. Navona Meydanı ve Vatikan’a oldukça yakındır.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü