Santa Maria Del Mar Bazilikası – Barselona

Göğe doğru yükselen kulelerinden de anlaşılacağı üzere bazilika bir gotik mimari eseridir. Barcelona’da Ribera bölgesinde 1329 ve 1383 yılları arasında inşaa edilmiştir. Yapıldığı bölge tarihte Aragon Krallığı’na ait bir bölgedir. Mimar Berenguer de Montagut tarafından yerel halkın katkılarıyla inşaa edilmiştir.

Genel olarak oldukça büyük ancak diğer kiliselere göre son derece sadedir. Büyük bir deprem ve sonrasında bir yangın bu sadeliğin sebebidir. Çoğu süsünü ve eserini bu felaketlerde kaybetmesine karşın, vitrayları yani renkli camları günümüze kadar sağlam kalmıştır. Renkli camlar bugün bazilikanın en çok ilgi çeken parçalarıdır. Sahip olduğu diğer önemli parçalar ise iç savaş sırasında kaybolmuştur.

Bazilika denizciler adına yapılmış ve denizlerin koruyucusuna ithaf edilmiştir. Bu nedenle içeride ilgi çekici bir gemi maketi bulunur. Güneş ışığı renkli camlardan içeri süzülür ve görsel bir güzellik sunar. Tonoz, sekizgen kolonları yüksek ve görkemlidir. Kolonların aralıkları tüm Avrupa’daki diğer gotik kiliselere göre en genişidir. Yine kolonların en ince taş yapıya sahip olduğu iddia edilir. İçeride Barselona yenilgisinde ölen askerlerin bir kısmının gömüldüğü bir anıt bulunur. Bu anıtın adı Fossar de les Moreres’tir. Tüm sadeliğine rağmen iç ve dış yapısı etkileyici bir gotik mimariye sahiptir. Yerel halk adına ise, içinde bulunan anıtlar manevi bir değere sahiptir.

Santa Maria Del Mar Bazilikası Ziyaret Bilgileri

Bazilikaya tüm Barselona’da metro ile her yere ulaşılabildiği gibi kolayca ulaşım mümkün. Jaume 1 metro durağı ile bazilikaya gelebiliyorsunuz. Bazilika ziyaretini saat 20:00’ye kadar yapmak mümkün. Biz, ziyaretinizi güneşin tepede olduğu saatlerde yapmanızı öneririz keza vitraj camları ve onların yansımalarını görmemek kayıp olacaktır.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

santa maria del mar kilisesi

Menü