Santa Maria Della Salute Bazilikası – Venedik

Gerçek adı Basilica di Santa Maria della Salute olan ve veba salgınının önlenmesi amacıyla inşaa edilen bir dizi kiliseden biridir. Salute kelime anlamı olarak sağlık demektir. Halk arasında genellikle Salute Klisesi yani Sağlık Kilisesi olarak bilinir. Venedik’in en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen kiliselerindendir. Meryem Ana’ya ithaf edilmiş olup küçük bazilikalar statüsündedir.

1629 yılından 1631 yılına kadar etkili olan veba salgını öyle çok yayılmıştır ki halkın çoğu yaşamını yitirmiştir. San Rocco ve San Lorenzo Giustiniani’ye sürekli dua ayinleri düzenlenir ancak hastalığın yayılması bir türlü durdurulamaz. Yönetim Tanrı’ya sığınmak gerektiğini ancak duaların yetmediğini düşünür ve akla bir çözüm gelir. 1575 yılında yine bir veba salgını olmuş ve mimar Andrea Palladio’nun yaptığı II.Redentore Kilisesi’nin bitiminden sonra salgın yavaşlamıştır. Bu kiliseden ilham alınarak çeşitli kiliseler yapılmaya başlanır. Bu kiliselerden Santa Maria Della Salute Bazilikası günümüze kadar gelen ve en çok ilgi çekenlerinden biri haline gelmiştir.

1630 yılında yapımına karar verilen bazilikanın halkı salgından kurtaracağı ve cumhuriyetin koruyucusu olacağına inanıldı ve Meryem Ana’ya ithaf edilmesine karar verildi. Bu sırada düzenlenen Meryem Ana tanıtım festivalinde ileri gelener ve halk büyük bir kortej halinde kentte yürüdü. Bu yürüyüş sırasında hem ulaşıma uygunluğu, hem de San Marco Meydanı, II.Redentore ve San Giorgio bağlantıları sebebiyle bazilikanın yeri belirlenmiş oldu. Büyük mimarların katıldığı bir tasarım yarışması sonucunda mimar Baldassare Longhena’nın tasarımı seçilerek inşaat başladı. 1681 yılında bazilika tamamlandı ve kullanıma açıldı.

Santa Maria Delle Salute Bazilikası’nın en beğenilen kısmı kubbesi olmuş ve bu kubbe Venedik’in simgelerinden biri haline gelmiştir. Yapı sekizgen şekilde ve barok tarzda inşaa edilmiştir. Yapının detaylarında Meryem Ana’nın sembolleri kullanılmıştır. İçinde oldukça ihtişamlı ve tablolar ile süslemeler bulunur. Büyük Kanal ile Canale della Zattere’nin arasında bir yarımada sayılan kısımda yer alır. Günümüzde en çok turist çeken yapılardan biridir.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü