Sen Nehri – Paris

Genel olarak Sen Nehri öne çıkan bir özelliği bulunmamasına rağmen, Fransa’da bulunması ve Paris’i ortadan ikiye ayırması onu çok gözde bir nehir haline getirmiştir. Fransa’nın en önemli su yolu olarak kabul edilir. Fransa’nın ikinci en uzun nehri olan bu nehrin kaynağı Burgonya idir. Burgonya’dan çıkan su Manş Denizi’ne dökülür. Debisi ortalama 500 m3/s olarak kaynaklara geçmiştir, uzunluğu ise 776 kilometredir. Havza alanı 78 650 km² ölçülmüştür ve bu epeyce geniş bir alan demektir. Nehir, Avrupa’nın pek çok önemli ırmağına bağlanır ki asıl önemi buradan kaynaklanır.

Sen Nehri’nin turistik açıdan tek önemi, Paris’te bulunması ve Paris’i ortadan ikiye ayırmasıdır. Dolayısıyla şehre ayrı bir güzellik katar ve bu da turistleri çok etkiler. Nehrin ayırdığı iki yaka birbirinden biraz farklıdır. Sağ yaka daha hareketli ve ticari iken sol yaka çok daha naiftir. Ayrıca nehir üzerinde özgürlük anıtının minik bir versiyonu da bulunmakta olup bu anıt Kuğular Adası üzerindedir.

Sen Nehri üzerinde 37 tane köprü vardır bu köprülerin bazıları çok eski ve mimari olarak çok etkileyicidir. Kent üzerinde gezerken sık sık bu köprülerin üzerinden geçersiniz ancak, dikkat edilmesi gereken nokta şu ki köprüler birbirine benzediğinden ve son derece düzenli konumlandırıldığından kaybolmanıza olanak tanır. Bu nedenle geçtiğiniz köprünün hangisi olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu köprüler ve çevresi turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerdir. Sen Nehri üzerindeki tekne turlarına katılarak şehri tamamen gezebilirsiniz. Geziler gerçekten çok keyifli ve dinlendiricidir. Avrupa’da her köşede bir nehir olmamasından dolayı bu su yolu Paris ile birleşince fazlasıyla ünlü olmuştur. Tabi büyüklüğü de önemli bir etkendir.

Sen Nehri Nerede?

Eyfel Kulesi ile yanyana olan Sen Nehri, kule üzerindeki terastan harika biçimde seyredilir. Büyük beklentilere girmeden, şehir içinden geçen bakımlı bir nehir kenarında gezmenin keyfi sürülebilirken, Paris’te gezmekten yorulunca yine nehrin kenarında dinlenilebilir. Nehir üzerinde tekne turu yapabilir ve şehri bir de bu açıdan gözlemleyebilirsiniz.

Paris’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

paris sen nehri

Menü