Taşköprü – Üsküp

Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Osmanlı eseri Taşköprü Üsküp şehrinin simgelerinin en başında yer alır. Şehirdeki tarihi Osmanlı yapılarının günümüze kadar sapasağlam gelmiş en güzel örneği olan bu köprü, Vardar Köprüsü, Fatih Köprüsü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da isimlendirilmektedir. Yapım yılı tam olarak bilinmese de 1451-1469 yılları arasında, Fatih Sultan Mehmet himayesinde inşa edildiği söyleniyor. Bazı kaynaklarda da Taşköprü’nün mimarı Mimar Sinan olarak geçmektedir. 214 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki köprünün 12 kemeri vardır. 1555 yılında, Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki depremle 4 ayağı tahrip olan köprü 1905 yılında onarılmış ve 1937 yılında da köprüye bir genişletme çalışması uygulanmış.

Zamanla şehrin önemli simgelerinden birine dönüşen Taşköprü, şehrin yeni bölümünde yer alan Makedonya Meydanı ile şehrin tarihi bölgesi olan Üsküp Türk Çarşısı’nı birbirine bağlıyor. Vardar Nehri üzerinde bulunan köprü, eski yıllarda Üsküp’ün iki yakası arasındaki ulaşımı sağlıyordu. 1971 yılında Goce Delcev Köprüsü’nün inşa edilmesiyle Taş Köprü, şu an sadece yayalar tarafından kullanılıyor.

Taşköprü Üsküp Ziyaret Bilgileri

Yapıldığı günden itibaren Üsküp’te bir yakadan diğer yakaya ulaşım için kullanılan Taşköprü, 1971 yılında şehre yapılan bir başka köprünün inşa edilmesiyle sadece yayalar tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Oldukça eski olmasına rağmen Üsküp’ün hala en kullanışlı köprüsü olan Taşköprü 7/24 insan trafiğine açıktır.

Üsküp’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

taşköprü üsküp

Menü