Tibidabo – Barselona

Şeytan, Hz. İsa’nın aklını çelmek ve kendiyle iş birliği yapmasına ikna için onu bu tepeye çıkarır ve etrafı göstererek ”Sana dünyayı vereceğim” der. İncil’de geçen bu durum, Tibidabo Tepesi’ndeki kilisede İsa heykelinde canlandırılmıştır. Vadedilen dünya yani Tibi-dabo ise bu tepeye adını vermiştir.

Barselona’nın en yüksek tepesi burasıdır, 512 metre olarak kaydedilmiştir. Son derece gösterişli bir kilise ve bir eğlence parkı barındırır. Bölgeye ulaşan tren yolu ise, kentin ilki olması yönüyle önemlidir.Tepede bulunan kilisenin adı Temple Expiatori del Sagrat Cor’dur. Enric Sagnier tarafından 1911 yılında inşaa edilen yapının hem dış cephesinde hem de iç cephesinde birbirinden muhteşem oymalar bulunur. Paris’in ünlü kilisesi Sacre Coeur’a karşı yapıldığı söylenir. Son derece gösterişli olan kilisenin tepesinde dev bir İsa heykeli bulunur. Bu heykelde İsa’nın şeytana karşı dik duruşu ve ellerini göğe açışı simgelenmiştir. Bu dev heykel ve kilise kentin neredeyse her noktasından görülebilir. Heykelin bulunduğu noktaya kadar asansör ile çıkılabilir. Bunun için sizden ücret talep edilir ancak Barselona’yı tamamen kuş bakışı izlemek çok güzel gelecektir.

Tibidabo Tepesi’nde bir de lunapark bulunuyor. Adı Parc d’Atraccions del Tibidabo olan lunaparkın oyuncakları eski zamanlardan gelmiş izlenimi yaratıyor ki çoğu öyle. Günümüz oyuncakları da bu tarza uygun şekilde tasarlanmış. Park içinde korku tüneli, çarpışan arabalar gibi oyuncaklar olsa da en çok ilgi çekeni dönme dolap oluyor. Yükseklik korkusu olanların uzak durması gereken dönme dolap, muhteşem bir manzara izlemenize olanak tanıyor. Yine park içinde bulunan Muse Dees Automates’te eski zamanlara ait lunapark oyuncakları sergileniyor. Park alanı içerisinde piknik alanı, lokanta ve kafeler de mevcut. Bu yüzden tepeye varınca hem kilise ziyareti, hem eğlence, hem de dinlenmek mümkün. Şanslıysanız çeşitli gösterilere de denk gelebilirsiniz.
Tepe üstünde bulunan iletişim kulesinin en önemli yanı yine Barselona’yı izlemeye olanak tanıması. Camlarla kaplı bir asansör sayesinde iletişim kulesinin tepesine çıkabilir ve biraz maceralı dakikalar geçirebilirsiniz. 288 metre uzunluğunda olduğu söylenen kulenin adı ise Torre Del Collserola’dır.

Tibidabo Ziyaret Bilgileri

Tibidabo’ya ulaşmak için füniküler hattı ve metro en kullanışlı seçim olacaktır. Metroda 7. hat Tibidabo durağına gider buradan aktarma yapıp fünikülere geçebilirsiniz ve kısa sürede tepeye ulaşırsınız. Gezginler genelde yürüyüş yolunu kullanmayı ve manzaradan faydalanmayı seviyor. Ancak zamanınız kısıtlı ise bu iyi bir seçim olmaz. Yine de yürümeyi tercih edecekseniz yol üstünde dinlenebileceğiniz alanlar mevcut.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

tibidabo barcelona

Menü