Venedik Gondol Turu – Venedik

Venedik gondol turu şüphesiz Venedik’e yolunuz düşerse yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Şehrin büyüleyici kanallarında gondolla seyahat ederken tüm yorgunluğunuzu üzerinizden atmak ve Venedik’in o eşsiz şehir planı arasında keyif almak için mutlaka yapmanızı önerdiğimiz bu etkinlik size Venedik’te olduğunuzu hissettiriyor.

Venedik’in en büyük sembollerinden biri olan gondolculuk, bu şehirde babadan oğula geçen ve şehrin en büyük geçim kaynakları arasında yer alan bir meslek. Başta gezinti olmak üzere, eğlence, cenaze ve düğün için kullanılan 11 metre uzunluğundaki gondolların en ve boyları kanalların boylarına göre tasarlanmıştır. Şehrin en şık ulaşım aracı olarak görülen gondollar aynı zamanda romantik bir hava kattığından dolayı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. İlk yapılma amaçları soyluları taşımak olan gondollar bugün hemen herkes tarafından kullanılmaktadır ve ilginç hikayelere sahiptir. Örneğin geleneklere göre Venedik’te gondol kullananların şehrin yerli erkeklerinden oluşması gerekmektedir. Ancak bu gelenek Alexandra Hai isimli bir kadın gondolcu tarafından bozulmuştur.

8 Farklı ağaç türü kullanılarak 3 ayda üretilen gondollar kaliteli malzemeden 150x1100cm olacak şekilde üretilmekte ve üretim maliyetleri 15000-30000 euro arasında değişmektedir. Oldukça titiz bir üretim süreci isteyen bu gondollarda unutamayacağınız bir deneyim yaşamak ve kanalların arasında yarım saatlik bir gezintiye çıkmak isterseniz ödemeniz gereken tutar 80 ile 100 euro arasında değişmektedir. Ancak tek bir gondola 6 kişi de binebileceğinizi unutmayın. Yani 2 kişi de 6 kişi de binseniz fiyat fazla değişmiyor. Ancak siz yine de tura başlamadan önce gondolcularla pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

Genellikle kırmızı-beyaz ve siyah-beyaz çizgili tişörtleri ile gondolcular sizi şehrin hemen her köşesinde sizi bekliyor olacak. İngilizceleri genellikle iyi olan bu gondolcuların, şehrin önemli yapılarını size anlatırken eğer şanslıysanız size ücretsiz şarkı söyleme ihtimalleri bile var. Bazı gondolcular sizi serenat eşliğinde gezdirirken ekstra ücret talep edebilir.

Yaklaşık 30 dakika süren Venedik Gondol Turu şehri hissetmeniz ve fotoğraflamanız için büyük bir fırsat. Gondolların en çok bulunduğu nokta ise San Marco Meydanı.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü