Zagreb Gezi Rehberi

Fransızların paralı asker olarak aldıkları Hırvatları diğerlerinden ayırmak için boyunlarına taktıkları şaldan ortaya çıkan Kravat; ülkenin adı olan Hrvatska’dan gelir. Hırvatistan’ın başkenti ve en yüksek nüfusa sahip şehri olan Zagreb’de ipek kravatlar başta olmak üzere pek çok kaliteli kravat modelini bulmanız mümkün. Zagreb Gezi Rehberi :

Macarların elindeyken, Mohaç Savaşı (1526) sonrası uğradığı yenilgiyle Hırvatistan’ın büyük bir kısmı Osmanlının eline geçmiş, Karlofça Antlaşması (1699) ile tekrar elden çıkmıştır. 1094 yılında kurulan şehirde ilk yerleşmeler 1. yüzyılda görülmektedir. Şehir, Kaptol ve Gradec şehirlerinin 1851 yılında birleşmeleriyle oluşmuştur. 1242 yılında ise her iki şehir de Cengiz Han’ın saldırıları nedeniyle büyük zararlar görmüş. 17. Ve 18. yüzyıllarda ise kent, veba salgınları nedeniyle büyük kayıplar vermiştir. 20. yüzyılda ise, sanayi ile birlikte kentin nüfusu artmaya başlamış. 1. Dünya Savaşı’nda bu artış duraklamaya girmiş. Kent, Yugoslavya’nın dağılması ile birlikte, kendini yine savaşın içinde bulmuşsa da sonradan toparlanmış ve 2013 tarihinde de AB’ye üye olmuştur.

Zagreb, sokaklarını aydınlatmak için gazlı lamba kullanan ender şehirlerden biri. Şehirde bulunan 200’den fazla gazlı sokak lambası her gece ‘nazigac’ adı verilen iki lamba yakıcı tarafından tek tek yakılıyor.

Kentin kendine has biraları da mevcuttur yalnız Türkiye’deki biralardan iki kat daha fazla alkol içeren biraların ortalama alkol oranı %10-%12 arasında değişmektedir. Ozujska, Karlovacka gibi markalar Zagreb barlarında başı çeken ürünlerdir. Vip Club şehrin en eğlenceli gece külüplerinden biri.

Josip Kras tarafından 1911 yılında küçük bir dükkânda kurulan Kras çikolataları, bugün Hırvatistan’ın en büyük şirketlerinden biri konumundadır. Kentin her noktasında bulunan uygun fiyatları olan bu çikolatalar sevdikleriniz için güzel bir hediye olabilir.

Zagreb Gezi Rehberi : Zagreb’de Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Zagreb gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Zagreb Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Zagreb Katedrali

zagreb katedrali

Kaptol Meydanındaki Zagreb Katedrali kentte mutlaka görülmesi gereken noktalardan birisi. İnşasına 1093 yılında başlanan bina 13. yy’da Tatarlar tarafından yerle bir edilmiş. 15. yy’da gelişen Türk akınlarına karşı ise, Katedral’e koruyucu bir duvar eklenmiş. 17. yy’a gelindiğinde yine Türk tehlikesi baş göstermiş ve binanın güney kısmına bir gözetleme kulesi yapılmış. 1880 yılında güçlü bir depremle büyük hasar gören Zagreb Katedrali,  neo-gotik stilde restore edilmiş ve bugünkü hâlini almış. Ayrıca binaya 105 m uzunluğunda iki kule eklenmiş ki bu kulelerden Zagreb şehrini kuşbakışı izlemek oldukça güzel bir manzara sunuyor.

Katedralin önünde bulunan meydanda üzerindeki altın renkli ‘Kutsal Bakire Meryem ve Dört Melek Sütunu’ bulunuyor. Melek heykellerinin hemen altında ise şırıl şırıl suların aktığı bir çeşme bulunuyor. Heykeller 1865 yılında Anton Dominik Fernkorn tarafından, çeşme ise 1880–1882 yılları arasında Herman Bollé tarafından yapılmış.

Hırvat Ulusal Tiyatrosu

hırvatistan ulusal tiyatrosu

Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından neo-barok ve rokoko tarzında yapılan tiyatro binası, 1895 yılında Avusturya Macaristan İmparatoru I. Franz-Joseph tarafından açılmış. Tiyatro, Zagreb’in güneybatısındaki DonjiGrad (Aşağı Zagreb) bölgesinde bulunuyor.

Ban Jelacic Meydanı

ban jelacic meydanı

Şehrin en bilindik meydanı olan Ban Jelacic Meydanı’nda pek çok mekan bulunmaktadır. Ülkemizde de olduğu gibi bu meydandaki kafelerde de tütün mamulleri kullanımı yasaklanmıştır. Ban Jelacic Meydanı Zagreb’in en bilindik mekânlarının başında geliyor. Pek çok mağazanın ve AVM’nin bulunduğu

Ban Jelacic Heykeli

ban jelacic heykeli

Macar saldırıları sırasında ülkesini koruyarak kahraman ilan edilen Josip Jelacic’e ait olan bu heykel Ban Jelacic Meydanı’nın tam ortasında yer alıyor. 1880’den beri burada duran Jelacic, bir atın üzerinde ve elinde kılıçla Macaristan yönünü göstermekte.

Mandusevac Çeşmesi

mandusevac çeşmesi

Meydanda bulunan Ban Jelacic heykelinin yakınında bulunan bu çeşme zamanında cadıların buluşma noktasıymış. Hikayeye göre bir bahar günü savaştan dönen yorgun bir komutana Manda adında bir kız bu çeşmeden ‘kaşık dolusu’ su veriyor. ‘Kaşık dolusu su’ Hırvat dilinde ‘Zagrabiti’ demek. Bundan sonra bahara kızın adından kaynaklanan ‘Mandusevac’ şehre de kaşık dolusu su anlamına gelen Zagreb adı veriliyor. Çeşme zamanla önem kazanıyor ve çeşmeye bozuk para atarsanız dileğinizin gerçekleşeceğine inanılıyor. Çeşmeyle ilgili bir diğer inanış ise eğer çeşmeden su içerseniz Zagreb’i hiç unutamayacağınız ve hayatınız boyunca bu şehirden bahsedecek olmanız. Siz yine de içmeyin 🙂

Aziz Mark Kilisesi

aziz mark kilisesi

13. yüzyılda yapılan Aziz Mark Kilisesi adını verdiği meydanda, Gradec’de bulunuyor. Çatısında yer alan seramik işlemeleriyle ve kentin logosuyla tam bir simge haline gelen bu kilise, parlamento binasıyla belediye binası arasında yer alıyor. Çatısında iki adet hanedanlık arması mevcut, sağdaki Zagreb Hanedanlığı, soldaki ise Hırvatistan Krallığı.

Kula Lotrscak

kula lotrscak

Gradec’de bulunan Kula Lotrscak kenti kuş bakışı izlemek için en ideal noktalardan bir tanesi. 13. Yüzyılda Gradec kentinin güney kapısına izleme kulesi olarak inşa edilen yapıya, zamanın kralı şehir üzerindeki otoritesini güçlendirmek için kulenin dördüncü katına bir top yerleştirilmesini ve topun her öğlen bir kere ateşlenmesini emretmiş. 1 Ocak 1877 den bu yana öğlen saat 12.00 de bu top ateşleniyor. Zagreb’e yukarıdan bakmak isteyenler Lotrscak Kula (kule)’ye çıkabilirler. Kulenin merdivenlerini çıkmak ücretsiz ancak terasa çıkmak isterseniz 10 Kuna ödemeniz gerekiyor.

Zagreb Gezi Rehberi : Zagreb Hakkında Bilgiler
  • Ülke: Hırvatistan
  • Para Birimi: 
  • Dil: Hırvatça
  • Zagreb Nüfusu: 792.875 (2011)
  • Telefon Kodu: 

zagreb gezilecek yerler

Menü