Doğu Ekspresi Turu

DOĞU EKSPRESİ TURU (2023)

Dünyanın en güzel tren rotalarından biri olan Turistik Doğu Ekspresi Turu rotamızda Ankara, Erzincan, Erzurum ve Kars şehirlerini kapsayan unutulmaz bir tren yolculuğu sizi bekliyor.

Doğu Ekspresi Turunda Gidilen Şehirler Sırasıyla : Ankara, Erzincan, Erzurum ve Kars

Konaklama : Ankara’dan Kars’a kadar süren tren yolculuğunda yataklı vagonda 1 gece ve Kars’taki otelimizde 3 gece, toplamda 4 gece konaklama (konaklamalar iki kişilik odalarda)

Ulaşım : Ankara’dan Kars’a turistik tren ile yapılacaktır. Erzincan (Kemaliye), Erzurum ve Kars şehirleri tur otobüslerimiz ile gezilecektir.

16 – 20 Ocak 2023 Dönemi Kişibaşı : 7500 TL (0-2 Yaş Ücretsiz)

22 – 26 Şubat 2023 Dönemi Kişibaşı : 7500 TL (0-2 Yaş Ücretsiz)

Ücrete Dahil Olan Hizmetler :

 • Turistik Doğu Ekspresi ile Yataklı Vagonda Yolculuk ve Konaklama
 • Erzincan (Kemaliye) Gezisi
 • Erzurum Gezisi
 • Çıldır Gölü Gezisi
 • Ani Harabeleri Gezisi
 • Kars Gezisi
 • 3 Gece Otel Konaklaması (Kahvaltılar ve Akşam Yemekleri Dahil)
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Uçakla Dönüş
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler :

 • Öğle Yemekleri
 • Müze ve Ören Yeri Girişleri (isteğe bağlı)
 • Kars Kafkas Gecesi (isteğe bağlı)

Doğu Ekspresi Turu ile ilgili her türlü sorunuz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 • Başvurunuz değerlendirildikten sonra tarafınıza geri dönüş yapılacak ve adım adım bilgilendirileceksiniz. (gitmek istediğiniz dönemi aşağıdaki başvuru formunda seçebilirsiniz)
 • Gezilerimiz Türsab A grubu Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği güvencesiyle gerçekleşmektedir. (Interbus Türsab Belge No : 10052)

Ücrete Neler Dahil?

Ücrete Neler Dahil Değil?
  Doğu Ekspresi Turu – Tur Programı

  1.GÜN – ANKARA

  Yolculuğumuzun ilk günü saat 15:00’te buluşma noktamız olan Ankara Tren Garı’nda buluşuyor ve grubumuza özel olarak ayrılmış olan TCDD Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagonlarımıza yerleşiyoruz. Son kontrollerin ardından Doğu Ekspresi trenimiz 15.55’te hareket ediyor ve yaklaşık 32 saat sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz. Seyahat süremizce Anadolu’nun her rengini, mevsimden mevsime geçişini görme imkanına sahip olacağız. Akşam Yemeği tren içerisinde serbest olarak yemekli vagonda alınabilir. Geceyi vagonlarımızda keyifli bir uyku ile geçiriyoruz.

  2.GÜN – ERZİNCAN – ERZURUM – KARS

  Gece boyunca yapacağımız tren yolculuğumuz sonrası, sabah saat 07:05 sularında Erzincan(İliç) Tren İstasyonu’na varıyor ve burada trenimiz beklerken dileyen misafirlerimizle bizleri bekleyen aracımıza binerek Ahmet Kutsi Tecer’in “Orada Bir Köy Var Uzakta” şiirine konu olan Kemaliye Apçağa Köyü turumuzu gerçekleştiriyoruz. Köy heyeti tarafından sit alanı ilan edilen Apçağa Köyü, tarihi evleri, Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi, Köy Fırını göreceğimiz yerler arasında. Ardından hava şartlarına bağlı olarak durak noktamız Karanlık Kanyon oluyor. Dünyanın en büyük kanyonlarından olan ve yer yer yüksekliği 800 metrenin üzerine çıkan, sarp ve dik yamaçların kıyısı boyunca uzanan bu kanyon yolculuğumuz sizi hayrete düşürecek. İnsanların tamamen elleri ile oyarak açtığı ve zamanında Kemaliye-Divriği arasında bağlantı oluşturan bu yol, insan emeği ve kararlılığının günümüzde yaşayan en büyük sembollerinden biridir. Bu yolda vereceğimiz fotoğraf molamızın ardından Kemaliye merkeze ulaşıyoruz. Oldukça keyifli bir yer olan Taş Dibi Mahallesi’nde yer alan Lökhane’ye uğruyoruz. Burada yöresel bir tatlı olan Lög/Lök yapımını öğrenip bilgilendikten sonra trenimize dönüyor ve saat 10:25’te İliç’ten Erzurum’a doğru hareket ediyoruz.

  Trenimiz akşama doğru Erzurum’a varıyor. Erzurum Tren Garı’na ulaştığımızda, vakit kaybetmeden hep birlikte şehir merkezini gezmeye başlıyoruz. Meşhur Erzurum Evleri, Çifte Minareli Medrese, Erzurum Kalesi, Taş Han ve şehir meydanında yapacağımız panoramik tur sonrasında dileyen yolcularımızla birlikte meşhur Cağ Kebabı’nı tadabileceğimiz restorana gidiyoruz. Yemek sonrası hep birlikte trenimize geçiyor ve yolculuğumuza devam ediyoruz. Erzurum’dan Kars’a vardığımızda artık gece oluyor ve Kars Tren Garı’na varışımızın ardından bizi bekleyen transfer aracımızla gece konaklayacağımız otelimize geçiyoruz.

  *Belirtilen saatler TCDD’nin öngördüğü Turistik Doğu Ekspresi hareket ve bekleme saatleridir.

  *Program yaz/kış hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

  3.GÜN – ANİ HARABELERİ – ÇILDIR GÖLÜ – KAFKAS HALK DANS GÖSTERİSİ

  Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Kars’a 50 Kilometre mesafedeki UNESCO Dünya Kültür Miras listesine dahil edilen Ani Ören Yeri’ni ziyaret ediyoruz. Hani derler ya “Ani gibi yar; Bağdat gibi diyar olmazmış” diye. uzun bir süre Ermeni Krallarının başkenti olan bu şehir 1064’ten itibaren Selçuklu idaresine girmiş. Kent Surları, Ani Katedrali, Tigran Honents Kilisesi ve Türklerin bölgeyi fethinden sonra yapılan ve dolayısıyla Anadolu’nun ilk Camisi olan Manucehr Cami’ni gezdikten sonra Ermenistan’ın başkenti olduğu dönemlerde çarşı olarak kullanılan caddesinde yürüyerek bir Ateşgede tapınağının izlerini izledikten sonra Çıldır Gölü’ne hareket ediyoruz. Çıldır Gölü’nde ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Mevsim şartlarına bağlı olarak gölün kendi balığı olan Sarı Balık yiyebilirsiniz. Yemek sonrasında dileyen yolcularımız buz tutmuş Çıldır Gölü üzerinde At Kızağın keyfini yaşayabilir.  (Gölün yeterli seviyede buz tutmadığı veya buzların erimesi durumunda atlı kızak yapılamayacaktır.) Gölde ve restaurant çevresinde geçireceğimiz keyifli vakit sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Konaklama otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ile buluşarak (Kafkas Halk Gösterisinide barındıran) akşam yemeği için Kars Kale Kafe’ye  gidiyoruz.

  4.GÜN – KARS KALESİ – 12 HAVARİLER KİLİSESİ – TAŞ KÖPRÜ

  Turumuz, sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden hareket ediyor ve dileyen misafirlerimiz ile yürüyerek Kars Kalesi’ne aşağıdan görüyoruz. Ardından 12 Havari Kilisesi gezimizi yapıyoruz. Ermeni Mimarisinin güzel örneklerinden olan bu yapı günümüzde Kümbet Cami olarak kullanılmaktadır. Kubbe etrafındaki 12 havariyi betimleyen kabartmalar gerçekten ilgi çekicidir. Buradan Kars Çayının üzerine yapılmış olan Taş Köprü ve Namık Kemal Evi’ni görüyoruz. Kars şehir merkezinde öğle yemeğimizi alıyor ve Rus döneminden kalma Baltık mimarisi ile süslenmiş Kars Sokaklarında gezintiye çıkıyoruz. Bu ziyaretimizin ardından Kars Peyniri alışverişini yaptıktan sonra otelimize geçmek üzere yola koyuluyoruz. Konaklama Kars’taki otelimizde.

  *Program boyunca gezilecek yerlerin sırası tur esnasında grubun yorgunluk durumu ve hava şartlarına göre değişebilir.

  5.GÜN – DÖNÜŞ

  Yolculuğumuzun son günü uçakla Kars’tan ayrılıyor ve Ankara’ya varıyoruz. Siz değerli misafirlerimizle vedalaşarak, bir daha yapacağınız hiç bir yolculuğun böyle olmayacağı ve kurulan dostlukların unutulmayacağı bilinciyle Doğu Ekspresi turumuzu tamamlıyoruz. Tebrikler, artık siz de bu ailenin bir parçasısınız ! Okuduğunuz bir kitap ya da izlediğiniz bir filmde geleceğiz aklınıza daha sonra. Yolculuk boyunca yaşadığınız bir çok anı canlanacak gözünüzde ve bizi anacaksınız. Tam o anda bir sözü hatırlayacaksınız; Kuş ölür, sen uçuşu hatırla !

  Menü