Ahlar Köprüsü – Venedik

İngilizce adı Bridge of Sighs, italyanca adı ise Ponte dei Sospiri olan Ahlar Köprüsü beyaz kireç taşından yapılmış ve pencereleri taştan ızgaralarla kapalı durumdadır. Eskiden Venedik’teki mahkumların saraydaki sorgu odasına götürülürken kullandıkları köprünün yapımına 1600 yılında başlanmış ve 1603 yılında tamamlanmıştır.

Sorguları tamamlanan ağır mahkumların Ahlar Köprüsü üzerinden geçerken gördükleri manzara hayatlarında görebilecekleri son manzaraydı. Mahkumlar son kez bu köprüden Venedik’in manzarasına ve sevdiklerine bakar ve iç çekerlermiş. Bu nedenle de köprünün adı 19. yüzyılda Lord Byron tarafından bu şekilde konulmuştur.

Venedik’te idam ve yargısız infaz köprünün yapımından önce son bulsa da, buradaki hapishaneye gönderilip sağ çıkan mahkum olmazmış. İkinci dereceden mahkum olanlar genelde buradaki hapishaneye gönderilse de çoğu zaman cezaları dolmadan hapishanede çürüyerek ölürmüş. Buradaki hapishaneden bir kişi hariç kimsenin kaçamadığı söylenmektedir. Hapishaneden kaçan kişi ise hepimizin bildiği Casanova.

Ayrıca yerel bir inanışa göre köprünün altında günbatımı öpüşen çiftlerin aşklarının ölümsüz olacağı düşünülmektedir.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü