Orta Çağ’dan gelen tüm özelliğini koruyabilmişliği ile ünlenmiş şehir. Bir çok seyahat dergilerinde ‘Ölmeden önce görülmesi gerek yerler’ arasında bulunan, modern Avrupa’nın göbeğindeki bu masal sahnesi gibi şehir tarihi ve turistik unsurlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Tam bir Orta Çağ şehri Brugge Gezi Rehberi :

Brugge, ziyaretçilerini kendine hayran bırakan, 2. Dünya Savaşı’nda yara almayan ve dolayısıyla Orta Çağ’dan kalan yapılarını, sokaklarını koruyabilmiş önemli bir şehir. Her yanı gezilesi, görülesi olan bu şehrin sokakları size adeta Orta Çağı yaşatıyor, kendinizi farklı bir dönemde hissetmenize neden oluyor. Kelime anlamı olarak Brugge, ‘köprüler’ anlamına geliyor ve bu şehrin gerçekten de kanalları birbirine bağlayan sayısız köprüsü mevcut. Hatta bu nedenle Kuzey’in Venedik’i Brugge yakıştırması da yapılmakta. Kanallarla çevrelenen tarihi şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Üç Bölgeye ayrılmış olan Belçika (Flaman bölgesi, Valon bölgesi, Brüksel Başkent bölgesi)’nın Flaman bölgesinde bulunur Brugge. Resmi dil olarak Flemenkçe kullanılır. Çikolataları, dantelleri, biraları ve kanal turlarıyla oldukça ünlü olan şehrin tarihsel anlamda en önemli özelliği Hollandalı tacirlerinin eski uğrak noktası olmasıdır. Aynı zamanda Avrupa tarihinin, menkul kıymetler borsacılığının geliştiği ilk şehir olan Brugge, bulunduğu coğrafyanın en önemli ticaret merkezlerinden biriydi.

İlk yerleşimin M.S. 9. Yüzyılda gözlendiği Brugge’u Vikingler ele geçirmeye çalışmış 11. Yüzyıla kadar var olan bu tehdit 1300 de şehrin Fransa sınırlarının içine girmesiyle son bulmuş. Fransa Kralı IV. Philipe halkı yüksek vergiye tabi tutmasıyla yerli halk isyan ile birlikte şehirdeki Fransızları öldürmüştür.

Zamanla bir ticaret merkezi haline gelen şehir, 16. Yüzyılda 100 bin nüfusu ile önemli bir şehir hale geldi. Ancak dünyanın hızlı bir şekilde gelişmesiyle eski etkisini kaybeden şehrin 1907’de yeniden inşasına başlandı. Kanalları ve köprüleri yenilenip eski ihtişamına dönüştürülen Brugge bugün turistik olarak Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerden biri haline geldi.

1.Dünya Savaşı’nda Alman işgali altında olan şehir neredeyse hiçbir zarar görmedi. 2.Dünya Savaşı’nda Nazi işgalinde bulunmuş, Kanadalı birlikler sayesinde kurtarılmışlar ve şehir yine hiçbir zarar görmemiş.

Brugge’nın en önemli el işçiliği hiç kuşkusuz yüzyıllardır üretimini sürdürdükleri dantellerdir. Avrupa’nın en ünlü ve gözde dantel merkezi olan Brugge şehrinde halen yaygın bir şekilde el işçiliği devam etmekte. Bu işlemeleri çeşitli yerlerde küçük masalarının başlarında rahibeler tarafından nasıl yapıldığını görebilir, izleyebilirsiniz.

Brugge Gezi Rehberi : Brugge’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Brugge gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Brugge Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Minnewater

‘Aşk’ anlamına gelen Minne, aşk suyu anlamına gelen meşhur kanallarının adıdır. Kanalda Brugge şehrinin önemli simgelerinden olan kuğuları görebilir gezebilirsiniz. Brugge halkı için gezinti ve dinlenme noktalarından biri olan bu kanal ve çevresi huzuru bulmak için uğranması gereken önemli noktalardan biridir. Kanal üzerindeki köprülerden geçerek tüm parkı dolaşabilirsiniz, ayrıca köprü üzerinde birbirini öpen çiftlerin de ömür boyu beraber olacağına inanılır.

minnewater

Salvador Katedrali

Brugge Katedrali de denilen Zilverstraat’da bulunan şehrin en eski ve ihtişamlı binalarından biridir. Aslında bir kilise olarak 10.Yüzyılda inşa edilen yapıya sonraları sürekli eklemeler yapılarak Katolik bir katedrale dönüşmüş. Yüzyıllardır süren savaşlar, istilalara ve zamanın tahribatına rağmen eski halini korumuş, sapasağlam ayakta duruyor. 1731’den bu yana katedral içerisinde aynı halılar kullanılmakta, duvar halılarında el ile boyanmış resimler dikkat çekiyor.

Sonradan inşa edilen Batı Kulesi 99 metredir. Şehrin önemli noktalarından görülen bu yapıda Orta Çağ’dan kalma mezarlar, 14.Yüzyıldan kalma tablolar bulunmakta. Katedral çeşitli çalışmalar sayesinde eski dokusunu kaybetmeden şimdiye kadar ayakta kalmayı başarmış. Son mimari ekleme ve çalışmayı ünlü mimar Robert Dennis Chantrell 19.Yüzyılda yapmıştır. Gece ışıklandırması ile adeta bir görsel şölen sunan Salvador Katedrali’i ziyaret etmek ücretsizdir.

salvador katedrali

Grote Markt ve Bira Müzesi

958 yılından beri pazar yeri olarak kullanılan Brugge’un ünlü meydanı Grote Markt, şehrin tarihi merkezi ve ana meydanıdır. 1887’de yenilenen mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Meydanın içerisinde Fransa Kralına karşı ayaklanan Jan Breydel ve Pieter de Coninck’in heykelleri bulunuyor. Meydana her türlü dükkan, restoran, eğlence mekanları ve anı dükkanları bulunmakta. 19.Yüzyılın başında meydana Fransız İmparatoru Napoleon’un adı verilmiş, daha sonraları değiştirilmiş.

grote markt

Belfry Kulesi

Grote Markt Meydanı’nda bulunan Belfry Kulesi 83 metre yüksekliğindeki ve 366 basamakla çıkılabilen ünlü Çan Kulesi. 27 ton ağırlığında ve 47 adet çanı vardır. Çanlar uzun yıllar boyunca, şehirde yaşayanlar için bir alarm olarak kullanılmış, yangın, çalışma saatleri, toplumsal duyurular ve dini olayların zamanının belirlenmesinde kullanılmıştır. Kuleye daha sonra bir saat mekanizması eklenmiş ve bu sayede kule, Saat Kulesi ünvanına da sahiptir.

Şehre tepeden bakmak isteyenler için çıkılabilen Belfort Kulesi, 366 basamağı ile ziyaretçilerini beklemekte. Meydanı eski lonca binaları çevreliyor. Bu yapılar şimdilerde banka ve restoran olarak kullanılıyor. Birçok turisti faytonla görmek bu meydanda mümkün. Meydanda aynı zamanda şehrin meşhur birası olan Brüj Bira Müzesi bulunuyor. Eskilerde postane olan bu bina şimdilerde Brugge’ın bira tarihi hakkında bilgi veriyor. (giriş ücreti 15 euro)

belfry kulesi

Groeninge Müzesi

Meşhur Brugge Sanat Okulu’nun ilk mezun ressamlarının eserlerinin sergilendiği, günümüze gelene dek Flaman Resim sanatının önemli temsilcileri Jan van Eyck, Hans Memling, Gerard David, Petrus Christur gibi sanatçıların eserlerini barındıran müzedir.

groeninge müzesi

Kutsal Kan Bazilikası

Gotik ve Romanesk mimarisiyle inşa edilen Kutsal olarak görülen bu bazilikanın bitişiğinde bulunan küçük kilisede; Hz. İsa’nın kanının bulunduğu camdan kutsal bir emanet bulunmaktadır. Her Cuma bu kutsal emanet halka açılıyor ve dileyenler ziyaret ediyor. Her Ağustos ayında rahipler aracılığıyla bu kutsal emanet Brugge şehrinde gezdiriliyor.

kutsal kan bazilikası

Brugge Balık Pazarı

Blinde Ezelstraat sokağından geçerek, Kutsal Kan Bazilikası’nın yanındaki küçük süslü bir kapının altından geçerek kanallar bölgesine çıkabilir ve Balık Pazarı’na ulaşabilirsiniz. Deniz ürünlerinin satıldığı, çevresinde Brugge’a ait birçok hediyelik eşya bulabileceğiniz antikacı bulunmaktadır. Pazarın karşısında mavi dış cephesiyle oldukça ünlü olan bu antikacı hediyelik eşya arayanlar için cazip bir nokta.

brugge balık pazarı

Bizim Lady Kilisesi

Michelangelo’nun İtalya dışında bulunan ‘Meryem ve Çocuk İsa’ eseri şehrin en ünlü kilisesinde bulunuyor. Kilisenin içerisinde, özel bir bölümde saklanan bu eserin getiriş hikayesi ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Brugge şehri bu eserin burada bulunmasına getirildiği dönemde önemli bir tüccara borçlu. Bir çok kez çalınan eser her defasında bulunarak geri getirilmiş.

bizim lady kilisesi

Eski St. John Hastanesi ve Memling Müzesi

11.Yüzyıldan kalma Avrupa’nın bilinen en eski hastanesi. 1188 de inşa edilen bu hastane, 1978 yılına kadar hastane olarak kullanılmış. Günümüzde müzeye çevrilmiş olan hastane kompleksi eski dönemlere ait hastane kayıtları, tıbbi araç gereçler ve çeşitli sanat çalışmaları sergileniyor. Geçmişte Avrupa’da yaşanan salgın hastalıklar nedeniyle hastane ve hastane azizleri oldukça önemliydi, bu hastane de şehir nüfusu için çok önemliydi.

Tıp tarihine dair birçok belge barındıran bu tarihi yer ayrıca azizlerin heykelleri, koltuk takımları, hasta kayıt arşivleri ile önemli bir müze durumundadır. İçerisinde bulunan tarihin en eski eczanesi şimdilerde gezilip görülebiliyor. Memling Müzesi ismini hastanenin içinde rahip ve rahibelerin kullandığı eski şapelin resimlerini yapan, Hans Memling adlı ressamdan alıyor.

eski st. john hastanesi

Koning Albert Park

Tren istasyonu yakınında yemyeşil bir alan olan Koning Albertpark yeşil içinde gezmeyi sevenlerin uğrak yeridir.

koning albert park

Brugge Gezi Rehberi : Brugge Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Belçika ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Belçika’nın şehri Brugge’u ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Belçika Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: Belçika
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Flemenkçe, Fransızca, Almanca
  • Brugge Nüfusu: 117.260 (2011)
  • Telefon Kodu:  32 (ülke), 50 (şehir)
Menü