Hallstatt Gezi Rehberi

Avusturya’nın Viyana’dan sonra en önemli turistik yerlerinden biri olan Hallstat UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor ve Avrupa’nın bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarihi ve doğasından dolayı oldukça popüler bir yer olan bu kasabaya ulaşımının zor olması nedeniyle ziyaret edebilen turist sayısı oldukça az. Sessiz sakin doğayla iç içe olmak isteyenlerin, nefes kesen manzaraya tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken kasaba Hallstatt Gezi Rehberi :

Hallstatter Gölü’nün güney batısında, Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında bulunan bu masalsı kasaba 7000 yıllık bir geçmişe sahip. Hallstatt Gölü’nün kıyısında, Alp dağları manzarasına sahip olan bu köy tarihi dokusunu asla kaybetmemiş, gidenleri kendine aşık edecek muhteşem bir manzaraya sahip. Hallstatt öylesine güzel bir yer ki, Çinliler Çin’e bu kasabanın yapayını yapmışlar. Buraya uğrayan turistlerin %70’inin Asyalı olması Çin’de yapılan replika köyün gerçeğini merak etmeleri.

Nüfusu 1000 kişiden daha az ve ismini tarih öncesi çağlardan kalma tuz madeninden alıyor. Buradaki tuz madeni dünyanın en eski tuz madeni olarak biliniyor. Maden şimdilerde turistik amaçlı hizmet veriyor. Bu tuz madenine füniküler ile çıkmak mümkün. (30 euro füniküler + ayrıntılı rehber). Füniküler ile yukarı çıktıktan sonra Skywalk’a (Gözlem Noktası) gidip meşhur üçgen panoramik görüşünde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bu gözlem noktası World Heritage View (Dünya Miras Görüşü) olarak biliniyor.

Evangelical Parish Kilise’si ziyaret edilebilir, 18. yüzyıl yapımı olan Protestan bölge kilisesi manzaraya ayrı bir tat bırakıyor. Ölen sakinlerin boyanmış ve aile isimleri yazılmış kafatasları da Kemikli Ev Beinhaus’da sergileniyor. Alp’lerin doğusunda çok yaygın olan bu evler zamanla yok olmuş Beinhaus sonunculardan biri ve yaklaşık 1200’e yakın kafatası bulunuyor. 18.yy’da mezarlıkların dolması üzerine ölülerin kafataslarını ve kemiklerini çıkartıp  kurutmuşlar, temizlemişler ve saklamak üzere motiflerle renklendirmişler.

Hallstatt market bölgesi klasik bir Avrupa meydanı olsa da ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri. Meydanın ortasında Holy Trinity (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) sütunu bulunuyor, yakınında Evangelist Kilise’si ve Hallstatt Kültür Mirası Müzesi bulunuyor. Ayrıca buradaki gölde gezintiye çıkmak mümkün, gün içinde bir bot kiralayıp gölün keyfini çıkarabilirsiniz. 2 kişilik bot 13 euro (1saat), 3 kişilik bot 18 euro.

Hallstatt Gezi Rehberi : Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Hallstatt gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Hallstatt Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Hallstatt’ın Eski Kenti ve Pazar Meydanı

Salzkammergut’un en çekici yerlerinden biri olan küçük Pazar köyü Hallstatt, Hallstätter See’nin güneybatı kıyısında pastoral bir konuma sahiptir. Adını yakındaki tuz madeninden alan köy, geleneksel evleri, çiçeklerle kaplı balkonlarıyla çevrili büyüleyici Marktplatz’ı (Pazar meydanını) çevreliyor. Dükkanlar ve teraslı kafeler ve zarif Holy Trinity heykeli Pazar meydanında bulunuyor. Eski köyün en ünlü manzaralarından biri, Marktplatz’a sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Römisches bölgesindeki popüler Fotoğraf Noktasıdan çekilebilir. Ayrıca şehrin merkezindeki 19. yüzyıldan kalma Hallstatt Evanjelist Kilisesi bulunmaktadır. Kilise Neo Gotik mimarisinin izlerini taşımaktadır.

Hallstatt Gölü (Hallstätter See)

Avusturya’nın Salzkammergut bölgesindeki muhteşem bir dağ gölü olan Hallstätter See, güçlü Dachstein sıradağlarının kuzey eteklerinde yer almaktadır. Yaklaşık sekiz buçuk kilometre uzunluğundave bir ila iki kilometre arasında olan göl, 125 metre derinliğe kadar uzanır ve etrafı fiyortlarla çevrilidir. Kıyı şeridini süsleyen sevimli köylerden en popülerlerleri ObertraunSteeg ve Hallstatt. Eski kilisesi ve pazar meydanı ile Hallstätter See, tarih açısından Alpler’in en önemli gölüdür ve kolayca ulaşılabilen çok sayıda plajı ve büyüleyici dağ manzarası sayesinde, uzun süredir hem barış hem de sessizlik isteyen sanat ve açık hava meraklıları için bir cazibe merkezidir. Popüler aktiviteler arasında balık tutma, dalış ve tekne gezintisi sayılabilir. Ya da gölleri keşfetmek için elektrikli veya pedallı bir bot kiralayabilirsiniz. Göl, çevredeki dağlara inen birçok mükemmel bisiklet ve yürüyüş parkuru tarafından da desteklenmektedir. Bölge, güney ve kuzeydeki sulak alanlarda ve dağlarda, yerli orkideler gibi pek çok nadir türler de dahil olmak üzere, çeşitli flora ve faunaya habitattır.

Dünya Mirası Müzesi

Hallstatt, son yedi bin yıldır, tuz madenlerinin en eski günlerinden UNESCO Dünya Mirası statüsüne kadar, hem köyün hem de çevrenin zengin tarihi ile ilgili gösterileriyle Dünya Mirası Müzesi’ne (Welterbemuseum Hallstatt) ev sahipliği yapmaktadır. Hallstatt’ın diğer müzesi Prehistorik Nekropol, eski bir mezarlık üzerine inşa edilmiş olup, M.Ö. 5000 ve M.Ö. 1000 yıllarından kalma eski gömme yerlere (burada 4.000’den fazla insanın gömülü olduğu biliniyor) ve tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.

Skywalk

Muazzam bir manzara sunan Skywalk’a kasabanın merkezinden finiküler aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Skywalk gözlem noktası olarak adlandırılan bu yer kasabanın etrafındaki dağları 350 metre yükseklikte bir yerden panoramik bir şekilde kuş bakışı görmenize imkan sağlıyor.

Hallstatt Tuz Madeni

Mükemmel bir cazibe merkezi olan Hallstatt Tuz Madeni, 1,030 metre uzunluğunda Salzburg’ta (Tuz Dağı) şehrin yukarısında yer almaktadır. Teleferikle ya da füniküler demiryolu ile üç dakikalık bir yolculukla bu noktaya erişebilirsiniz. Tuz madenine giriş ücreti yetişkinler için 26 Euro, çocuklar için 13 Euro’dur.

Hallstatt Gezi Rehberi : Hallstatt Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Avusturya ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Avusturya’nın şehri Hallstatt’ı ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Avusturya Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: Avusturya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Almanca
  • Hallstatt Nüfusu: 779 (2014)
Menü