Damla Eren – Interbus Sonrası Yorumu

Merhaba herkese ?‍♀️

Güzel bir Büyük Avrupa Turu’ndan sonra bugün 3. iş günümün yorgunluğuyla artık rüyadan uyanmış sayılabilirim. Interbus ile tam 18 ülke gezip geldikten sonra tüm arkadaşlarım “nasıl geçti anlatsana, ne kadara katıldın? Sevdin mi? yorucu muydu?” diye sormaya başladılar malum. Bu soruları dinlerken adeta geziye katılmadan önceki halim geldi gözümün önüne. O kadar normal ki herkesin bu endişesi. Ben bu yazımda size şuraya gidin, şunu yiyin, şu müzeye mutlaka girin, ordaki yere de uğrayın demeyeceğim. Çünkü İnterbus a katıldığınızda size bu önerileri fazlası ile yapıyorlar.Size tek önerim “mutlaka katılın” olacaktır.

Geziye katılmadan önce çok araştırdım. Okuduklarım güzel bir fikir oluşturmama yetmişti zaten ve hemen yola koyuldum. Tek kişi gittim. Resmen tüm otobüsle döndüm ? 1. Günden itibaren koltuk arkadaşımdan tutun da en önde oturanlara kadar tanıştık, kaynaştık. Hal böyle olunca otobüs gerçekten bir eve dönüştü. En arkalardan öndeki arkadaşlara seslenirken “mutfaktan bir şey ister misin?” Modunda buldum kendimi huhu.

Öyle bir alıştık ki son gün hepimiz salya sümük ağladık. Otobüs giderken su döktüm olur ya bir daha denk geliriz diye.

Günlük gezilecek yerler ve düzen çok iyi ayarlanmıştı. Her yerde yeterince güzel ve orantılı zaman harcandı. Bize kalan sadece bir otobüs nasıl yaşanacak hale getirilebilir bunu düşünmek oldu. Size bir ihtiyaç listesi verilecek o listede yer alan her şeyi denildiği gibi getirin yanınızda. Çok açık söyleyebilirim cebimde tam 325 Euro ile katıldım bu tura ve 10 Euro ile döndüm? (büyük başarı denebilir ama siz yine de fazla götürün benim kadar cimri olmayın) Sabah kahvaltılarımızı otelde yapıp otelden ekmek ve atıştırmalıkları gizli gizli çantamıza atıyorduk. Otelde kahvaltı yaptığımız günün öğlen yemekleri zaten hazırdı.? geriye akşam kalıyordu onda da meyve ve konserve yetiyordu. Böyle tutumlu oldum diye hiç bir şeyden mahrum kalmadım tabi. Patates bira yaptım, Venedik’te gondola bindim, Budapeşte’de tekne turu yaptım, ücretli müzelere girdim, (Bazılarına kaçak girdim) İtalya’da pizzamı ve makarnamı hatta Roma’da vegan dondurmamı bile yedim.? Tek yaptığım gereksiz harcamaları kısmaktı ve oldu.

Interbus benim hayallerime ulaşmamı sağlayan bir köprüydü. Siz de yapın. Hayallerinizin peşinden gidin. Hayat ertelenmeye gelmez.

Etrafımdaki herkes aynı heyecan ile başlamıştı tura. Herkes bir hayalin peşinden gidiyordu. En azından ben öyle duydum. Bu yolda hiç çekinmeyin otobüse bindikten 2 saat sonra sizin gibi yalnız gelenlerle bir çekim gücü başlıyor aranızda sizi asla yalnız bırakmıyorlar.

Ayrıca dans etmeyi sevenler için orta koridor mutlaka daha geniş olmalıydı 20 gün boyunca diz kapaklarım çürük içinde gezdim. İsteyenlere foto atabilirim gerçekten bir sağa bir sola diz vurmaktan ayaklarımın morardığı oldu? sabahın 7 si gecenin 3 ü oynamaktan bıkmayacak insanlar hiç düşünülmemiş. Oysa o koridor için daha farklı dans kareografilerimiz vardı neyse bir dahakine umarım.

Her şeyden ziyade gerçekten anı yaşamaya çalışın eğer benim gibi ufacık karıncanın taşıdığı ekmeği görünce hayattan haz alan biriyseniz inanın ki Interbus sizin için büyük bir eğlenceye dönüşür. Ama amacınız sadece uyumak, dinlenmek, sessizlik, surat asmak ise malesef bu tur sizin için işkenceye dönüşür. Ne yaparsanız yapın tüm egonuzu, geçmişinizi, korku ve kırgınlıklarınızı bu otobüse binerken yolda bırakın ve yola öyle çıkın. Ne olursa olsun enerjiniz her daim yüksek olsun. Unutmayın bu hayat sizin.

Umarım geziye katılıp katılmamak konusunda kararsız kalanların birazcık da olsa yüreklerine dokunabilmişimdir.  Aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan hiç çekinmeyin. Zaten interbus ekibi sorulara fazlası ile yardımcı olacaktır.

Satırlarıma artık yavaş yavaş son vereyim. Son diyeceğim mutlaka Interbus ile gidin, gezin, görün arkadaşlar.
Ama otobüsten inerken arkadaşlarınıza sarılıp ağlamayın benim gibi. Sevgilerle…

büyük avrupa turu - damla eren

Menü