Alexanderplatz – Berlin

Kısaca Alex diye bilinen, Berlin’in merkezi meydanıdır. Günümüzdeki modern haline ulaşmadan önce pek çok restorasyon geçirmiş ve zamanla yerel halkın buluşma noktası olmuştur. Alexanderplatz yani Aleksandr Meydanı, Dünya Saati, Dostluk Çeşmesi ve Berlin TV Kulesi ile günümüzün turist çeken modern görüntüsüne kavuşmuştur.

Aslında ilk olarak bir hayvan pazarı olarak düşünülmüş ve bir süre böyle devam etmiş ancak Rus İmparatoru 1. Aleksandr’ın ziyaretiyle meydan Alexanderplatz ismini almış. Tarihi 18.yy sonlarına dayanan meydan bu ziyaretle önem kazanmaya başlamış. Yakınına bir tren garı inşaa edilmesi meydanın bugün dahi merkezi ulaşım noktası olmasını sağlamış. Tabii zamanla etrafına açılan alışveriş noktaları ve gece eğlencesi için uygun mekanlarla gelişmeye devam etmiş. Tarihsel açıdan meydanı önemli kılan olay ise Doğu Berlin’in yönetim rejimine karşı yaptığı en büyük protestonun bu alanda yapılmış olmasıdır. Kaldı ki Doğu Berlin’in yönetim binası da bu meydandayken tamamen yıkılmış ve günümüzde hatırlanması istenmemiştir.

Alexanderplatz Ziyaret Bilgileri

Artık meydan Berlin halkı için bir buluşma ve ulaşım noktasına dönüşmüş durumda. Berlin ziyaretlerinde ise modern hayatın içine girmek, eğlenmek, dinlenmek ya da alışveriş yapmak isteyenler için ideal bir mekan.

Berlin’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

berlin alexanderplatz

Menü