Amsterdam Kraliyet Sarayı – Amsterdam

Dam Meydanı‘nda Ulusal Anıtın karşısında, Yeni Kilise’nin yanında bulunan, şehrin en önemli tarihi binalarından bir tanesidir. Amsterdam yöneticileri tarafından Belediye Binası olarak inşa edildi. Temelinde toplam 13.600 adet kazığın yer aldığı yapı, 1808 yılında Kral Louis Bonaparte tarafından Amsterdam Kraliyet Sarayı‘na dönüştürüldü.

İspanya ile yapılan 80 yıl savaşlarının sonunda 1648 yılında Kraliyet Sarayı’nın yapımına başlandı. Sarayın mimarı Jacob Van Campen, Roma’daki kamu binalarından esinlendi ve Kuzeyde yeni bir Roma tarzında yönetici binası yaratmak istedi. Jacob Van Campen’in tasarımı, Hollanda’nın kazandığı zaferlerden sonra kendine duyduğu özgüveni yansıtan bir tasarım oldu. Bina pek çok defa Dünya’nın 8. Harikası olarak anıldı. Kraliyet Sarayı içerisinde yer alan koltuklar, avizeler ve saatler de dahil olmak üzere mobilyaların bir çoğu, Louis Napoleon’un 1808 yılında burayı kendi sarayı ilan ettiği yıldan kalmadır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı Ziyaret Bilgileri

Hollanda Kraliyet Ailesi günümüzde farklı bir yerde ikamet etse de, sarayı resmi törenlerinde kullanmaktadır. Amsterdam şehrinin bir simgesi kabul edilen Kraliyet Sarayı ziyarete açıktır.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

kraliyet sarayı amsterdam

Menü