Andorra Gezi Rehberi

Andorra la Vella, Andorra Prensliği’nin başkenti ve en büyük yerleşim birimidir. Yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan, Fransa ve İspanya dağları arasındaki bu küçük yerleşim biriminde ortalama yaşam süresi 83,5 yıldır. Nüfusun büyük bir bölümü Katalanlar oluşturur. Katalanca’nın resmi dil olduğu bölgede Fransızca ve İspanyolca yoğunlukla kullanılan dillerdir. Andorra Gezi Rehberi :

Valira del Nord ve Valira del Orient adlı iki dağ akarsuyunun Valira Nehri’ni oluşturmak üzere birleştiği noktada kurulan kent 1023 metrelik rakımıyla Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti ve popüler bir kayak merkezidir.

Yağışın oldukça fazla görüldüğü Andorra la Vella sakinleri siesta yaptıklarından mağazaları genellikle kapalı görebilirsiniz. Şehir dağlık bir alanda olduğundan ve nüfusunun oldukça az olmasından dolayı bu bölgede havaalanı ve demiryolu kullanılmamaktadır. İspanya ve Fransa arasında sıkışmış bu küçük kent karayolunu tercih eden turistler için farklı bir durak noktasıdır. Bir çok üründe vergi olmamasından dolayı uygun fiyatlara rastlamak mümkündür fakat yine de Avrupa’da olduğunuzu unutmamanız gerekir.

İspanya ile Fransa arasında bulunan Pirene Dağları’nın üzerine kurulmuş küçücük bir ülke. Vergisiz alışveriş cenneti olarak da isim yapan ülke, küçük yüzölçümüne rağmen büyük şöhret yapmış durumda. Andorra aynı zamanda Avrupa’daki emsallerine göre çok ucuz, ama pist kalitesiyle boy ölçülecek kayak merkezleriyle dolu.

Andorra’nın tarih sahnesine çıkışı, Endülüs Emevi hakimiyeti yavaş yavaş kaybolduğu sırada, 819 yılında bağımsızlık almasıyla başlamış. 13. yüzyılda biri İspanya’da, diğeri Fransa’da bulunan 2 prensin idaresine bağlanmış. 1806’da Napolyon tarafından tekrar kurulmuş. O günden beri İspanyol Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa yönetilen bir prenslik.

Andorra’da imkanınız varsa kayak yapın, ya da bu minik ülkede Avrupa havasını Andorra la Vella’nın şehir merkezinde koklayın, ama ne olursa olsun, Andorra’ya mutlaka uğrayın.

Andorra Gezi Rehberi : Andorra’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Andorra gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Andorra Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Casa de la Vall

Andorra Genel Konseyi’nin merkezi olan yapı, 1580’de Busquets ailesi tarafından savunma kulesi ve malikanesi olarak inşa edilmiş.

Grandvalira Ski Resort

Ülkenin en iyi kayak merkezi.

Santuario de Meritxell

Ülkenin koruyucu azizi Our Lady Meritxell adına yaptırılan kilise.

Lagos de Tristania

Serrat bölgesindeki bu göl, muhteşem bir güzelliği gözünüzün önüne serecek.

Sant Esteve d’Andorra la Vella (Sant Esteve Kilisesi)

11. yüzyıl yapımı kilise

National Automobile Museum (Ulusal Otomobil Müzesi)

Pek çok eski dönem arabasının sergilendiği bir müze.

Andorra Gezi Rehberi : Andorra’da Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Yenir?

Andorra genellikle kırmızı et ve deniz ürünlerinin bolca tüketildiği bir yer.

Andorra Gezi Rehberi : Andorra Hakkında Bilgiler
  • Ülke: Andorra
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Katalanca, İspanyolca, Fransızca
  • Andorra Nüfusu: 24.574 (2007)
  • Telefon Kodu: +376 (Andorra)
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526

andorra gezilecek yerler

Menü