Aziz Giovanni Vaftizhanesi – Floransa

Floransa’da bulunan ve İtalya’nın küçük bazilikalarından sayılan dini mekanlardan biridir. İlk ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmese de 4. yüzyılda ilk temelleri atıldığı tahmin edilir. Floransa’da sık görülen romanesk mimari tarzına iyi örneklerdendir. İtalyanın önde gelen isimlerinin, Ünlü Medici ailesinin, Dante Alighieri’nin Aziz Giovanni Vaftizhanesi‘nde vaftiz edildiği bilinir.

4 yüzyılda bir Roma tapınağı olarak inşaa edildiği düşünülen yapı zamanla çokça değişim geçirmiştir. Bu konuda çok bilgi yoktur ve sonunda 9. yüzyıla gelindiğinde bir katedral olması için çalışmalar başlamıştır. Genişletilen ve revize edilen bina 12. yüzyıla gelindiğine bir vaftizhane olarak son şeklini almıştır.

Sekizgen yapısıyla dikkat çeken vaftizhane, kentin en eski binalarından bir olmasıyla oldukça önemlidir. Büyük Floransa Katedrali ve Giotto’nun Çan Kulesi ile karşı karşıyadır. Dış cephesinde bulunan büyük bronz kapıları ve rölyefleri son derece güzel ve değerli sayılır. Bu kapılar vaftizhanenin en ünlü parçalarıdır. Yeşil ve beyaz mermerler ile mozaikler dış cephesine doğal bir süs kazandırır. Ünlü ressam Michelangelo kapıların güzelliğine ithafen ”The Gates Of Paradise” terimi kullanmıştır. Ressamın tanımı halen halk arasında kullanılır ve bu bronz kapılar ”Cennetin Kapıları’ olarak anılır. İç mekanda da ilk ilgi çeken yine mozaikler olmaktadır. Kentin ileri gelenlerinin mezarlarının yanı sıra, önemli sanat eserlerinden bazıları da Aziz Giovanni Vaftizhanesi envanterlerindendir. Donatello’nun yapımı Antipop John XXIII. mezarı, bu eserlere iyi bir örnektir.

Floransa merkezine geldiğinizde, Piazza del Duomo çevresinde pek çok önemli yapıya ulaşabilirsiniz. Vaftizhane de yine bunlardan biridir. İki gün geçerliliği olan giriş bileti ile vaftizhanenin dışında Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Katedrali ve Opera Müzesi de ziyaret edilebilir. Dilerseniz ayrı ayrı ödemelerle de seçtiğiniz yapıları gezebilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü